Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Bezwstydna deklaracja Rosji. Stawia Polsce zarzuty ws. katastrofy smoleńskiej!

Butna i lekceważąca prawo międzynarodowe postawa Rosji nie zmienia się nawet osiem lat po katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa ponownie zarzuciła dziś stronie polskiej „upolitycznianie tematu katastrofy smoleńskiej”.

Pytana o to, czemu śledztwo w Rosji toczy się osiem lat, odpowiedziała, że „takie samo pytanie może postawić stronie polskiej”.

Zacharowa, odpowiadając na briefingu na pytanie TVP w sprawie zwrotu wraku Tu-154M oświadczyła:

Trwa śledztwo, nie jest ono w Federacji Rosyjskiej ukończone. Na pytanie „dlaczego?” niestety muszę to pytanie postawić również wam: Dlaczego u was także toczy się śledztwo?

Rzeczniczka MSZ, w odpowiedzi na uwagę o polskiej własności, jaką jest samolot, odparła, iż kwestia zwrotu tego majątku jest związana z faktem, że w Rosji wciąż toczy się śledztwo. Zapytała również:

Co przeszkadza w normalnym prowadzeniu śledztwa (w Polsce) z pełnym dostępem do wraku na terytorium Federacji Rosyjskiej?

Zacharowa oświadczyła, że temat katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku „stał się istotną częścią polskiego życia politycznego” i bezwstydnie dodała: Na tym właśnie polega główny problem.

    Słyszę deklaracje polskich polityków. Oprócz upolitycznienia tego tematu nie widzę pragnienia, by rzeczywiście np. ponownie sprawdzić dane (...). Po prostu istnieje chęć stałego utrzymywania tego tematu na powierzchni- oświadczyła.

Oznajmiła, że „po bezprecedensowej otwartości strony rosyjskiej i współpracy ekspertów rosyjskich i polskich", w Polsce "siły polityczne zaczęły upolityczniać tę sprawę”. Nazwała to „kluczem i odpowiedzią” na postawione jej pytanie o zwrot wraku.

Jakie mogą być wątpliwości, skoro strona polska ma dostęp do samolotu, w jaki sposób to wiąże się [jako przyczyna] z nieufnością Warszawy?- pytała.

Rzeczniczka MSZ Rosji oceniła, że „wszystko, co można było ujawnić, możliwości, jakie można było przedstawić polskim śledczym, ekspertom (...) - to wszystko strona rosyjska uczyniła”. Według jej słów „nie można zarzucić Rosji, że coś było ukrywane lub nie było przekazywane stronie polskiej”.

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego wniosku ze strony polskiej, który nie zostałby uwzględniony- zapewniła Zacharowa. Zadeklarowała także, że „w każdym momencie, gdy strona polska poprosi o jakiekolwiek materiały, czy o dostęp do wraku samolotu, otrzyma je”.
/.../

za: http://niezalezna.pl

                                                                                 ***

   Jorgensen przedstawia dowody eksplozji w kadłubie Tupolewa. "Ta energia musiała skądś pochodzić"

- Z badań wiemy, że aby doszło do takiej fragmentacji ciał musiała działać siła 350 G, stąd też skierowaliśmy pytanie do NIAR, czy biorąc pod uwagę obecny stan badań i poprzednie scenariusze brane pod uwagę przez poprzednie komisje, w takiej sytuacji jak w Smoleńsku możliwe jest osiągnięcie takiej siły - mówił podczas dzisiejszej konferencji podkomisji smoleńskiej ekspert lotniczy, Glenn Jorgensen.

Glenn Jorgensen, ekspert ds. katastrof lotniczych przedstawiał podczas dzisiejszej konferencji podkomisji smoleńskiej dowody na eksplozję w kadłubie Tu-154M.

 - Jednym z dowodów są drzwi, które były wbite w ziemię. To szczególnie istotne, bo wiemy, że kadłub znajdował się w powietrzu, gdy drzwi był wystrzelone w ziemię (...) mamy to potwierdzone przez badania przy użyciu 4-5 metod przy analizie wszystkich danych - tłumaczył Jorgensen.

Według przeprowadzonych badań, kadłub był ponad 6 metrów nad ziemią, w momencie gdy drzwi zostały wystrzelone w ziemię.

- Na podstawie badań dokonanych przez NIAR w USA, wiemy, że prędkość tych drzwi w momencie wystrzelenia musiała być większa niż 120 m/s, więc jest to 10-krotnie większa prędkość [niż prędkość spadania samolotu - red.], 100-krotnie większa energia, a ta energia skądś musiała się wziąć- dodał ekspert.

 - Ważne, by pamiętać, że ślady naziemne kończą się, gdy znajdują się drzwi wbite w ziemię - zauważył Glenn Jorgensen.

 - Z badań wiemy, że aby doszło do takiej fragmentacji ciał musiała działać siła 350 G, stąd też skierowaliśmy pytanie do NIAR, czy biorąc pod uwagę obecny stan badań i poprzednie scenariusze brane pod uwagę przez poprzednie komisje, w takiej sytuacji jak w Smoleńsku możliwe jest osiągnięcie takiej siły- mówił Jorgensen.

W zakończeniu swojego wystąpienia, Glenn Jorgensen dodał, że "spotykał się z prokuratorami i różnymi ekspertami i nasza współpraca układała się dobrze" i zaapelował, by nie szerzyć informacji, że "układała się źle".
/.../
za: http://niezalezna.pl

Katyń pamiętamy

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Łódź, 17 kwietnia 2018

W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Prof. Nikita Pietrow - Katyń a rosyjska polityka

Tendencja przemilczania przestępstw z okresu sowieckiego istnieje od dawna.

Tadeusz Płużański - W Smoleńsku zginęli Żołnierze Wyklęci-Niezłomni

W ubiegłym roku na 10 kwietnia napisałem do „Gazety Polskiej Codziennie” felieton, że kłamstwo smoleńskie trwa już trzy lata. Dziś mogę niestety z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: trwa już cztery lata.

4. rocznica smoleńskiej tragedii.

Abp M. Jędraszewski: tylko pełne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej da nam poczucie życia w wolnym kraju

Giętkie paragrafy na Katyń

Memoriał kataloguje sposoby naruszeń rosyjskiego prawa w sprawie zbrodni katyńskiej

Druga tragedia katyńska 2010

W tupolewie na pewno były eksplozje

SMOLEŃSK Glenn Jorgensen, śledczy katastrof lotniczych, w rozmowie z Ewą Stankiewicz-Jorgensen w programie „Otwartym tekstem” (TV Republika) powiedział, że „raport techniczny to z wielu przyczyn kamień milowy badania katastrofy smoleńskiej”. Precyzyjnie udokumentowano, że w lewym skrzydle doszło do eksplozji jeszcze w trakcie lotu maszyny.

Komisja Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu Tupolewa

Komisja ubolewa w tekście, że jej rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę jej przedstawicielami oraz nie odpowiadali na żadne próby uzyskania danych.

Ślady materiałów wybuchowych. Podkomisja smoleńska ujawniła nowe ustalenia

Liczne części samolotu oraz ciało przynajmniej jednej ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku wykazały w badaniach obecność materiałów wybuchowych. Według podkomisji smoleńskiej, takich śladów nie odnaleziono w glebie.

Smoleńsk. A. Macierewicz: D. Tusk myli się lub świadomie mówi nieprawdę

Konfrontując obecne zeznania Donalda Tuska z poprzednimi widać, że pan Tusk się myli lub świadomie mówi nieprawdę – ocenił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja Antoni Macierewicz. W programie nt. podsumowania 8 lat badań katastrofy smoleńskiej, szef podkomisji ds. ponownego zbadania jej przyczyn i b. minister obrony narodowej odniósł się m.in. do odbytego /.../ w warszawskim sądzie przesłuchania Donalda Tuska. Były premier składał zeznania w procesie Tomasza Arabskiego. Tusk powiedział m.in.: „Nie planowałem, i prezydent Kaczyński też nie planował, wspólnej wizyty prezydenta i premiera w Katyniu”.

Abp Jędraszewski modlił się za ofiary katastrofy smoleńskiej. "Za tych, dla których Polska jest i na zawsze pozostaje Matką"

Byli i są Polacy, którzy rozumieli i rozumieją, co to jest liturgia dziejów – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu w 8. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Podkreślił, że ta liturgia dziejów to "ciągle powroty pewnych przeżywanych treści w coraz to nowym kontekście historycznym".

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.