Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Gargas: Gen. Błasik nie chciał lecieć jednym samolotem
"Zapominamy, iż 10 kwietnia 2010 roku w jednej sekundzie zginęli dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych" - mówiła Anita Gargas.

"Postanowiłam swoim filmem oddać hołd tym, którzy zginęli na pokładzie tupolewa, a o których mało się mówiło do tej pory" - mówiła w "Sygnałach dnia" dziennikarka śledcza.

Najnowszy film Anity Gargas "W imię honoru" opowiada o historii trzech kobiet - wdów po najwyższych dowódcach Wojska Polskiego, którzy zginęli w katastrofie polskiego tupolewa po Smoleńskiem. Bohaterkami filmy są Mariola Karweta, Krystyna Kwiatkowska i Ewa Błasik.

Dziennikarka w "Sygnałach dnia" przyznała, że zbyt łatwo zapomnieliśmy, iż 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie zginęli dowódcy wszystkich sił zbrojnych. Na pokładzie samolotu było 10 generałów i admirał.

"Taka sytuacja nie zdarza się nawet w czasie wojny" - mówi gość Jedynki. Anita Gargas podkreśla, że jej nowy film nie jest filmem dokumentalny: "Stwierdziłam, że nastał taki czas, że nie muszę ścigać się z prokuraturą i "komisją Millera" na informacje. Pracuje rzetelnie komisja prof. Wacława Berczyńskiego, w nowym zestawie osobowym pracują także prokuratorzy. Jestem spokojna o to, że śledztwo i badanie katastrofy będą prowadzone rzetelnie".

W filmie pada odpowiedź na pytanie kto wydał zgodę na lot do Smoleńska jednym samolotem najważniejszych osób w państwie.

"Wdowa po gen. Błasiku mówiła, że jej mąż nie chciał, aby wszyscy lecieli jednym samolotem, chciał użyć kilku maszyn. Jednak nad gen. Błasikiem był minister obrony pan Bogdan Klich, który jednak zgodę na lot tych wszystkich ważnych osobistości jednym samolotem wydał" - mówiła Gargas.

za:www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/gargas-gen-blasik-nie-chcial-leciec-jednym-samolotem,17213931603#ixzz4Bf0EJwKz

***

Krew męczenników smoleńskich woła

Z dokumentu „W imię honoru” Anity Gargas wyłania się obraz państwa zdegenerowanego, na wzór PRL słabego i zależnego, które odwraca się placami od swoich obywateli.

Film Anity Gargas opowiadający historię trzech wdów po generałach, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: Andrzeju Błasiku, Andrzeju Karwecie i Bronisławie Kwiatkowskim jest wstrząsający. Opowiada o szeregu cierpienia, obelg i upokorzeń, które musiały znosić kobiety w wyniku nieudolnego śledztwa prowadzonego za poprzedniej ekipy.

Niesamowite, że rodziny ludzi, którzy oddali całe swoje życie na służbę ojczyźnie, nie mogli liczyć na odrobinę współczucia i wsparcia ze strony ówczesnych władz. Generałowie byli elitą wojskową kraju. Doskonale wykształceni, często zagranicą, z doświadczeniem zdobytym na zagranicznych misjach, doceniani przez partnerów z NATO. Zawsze na 100 proc. gotowi do służby narodowi.

Tymczasem przed obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego dzieją się rzeczy niezrozumiałe. Minister obrony Bogdan Klich wydaje polecenie, aby samolotem z prezydentem leciała cała śmietanka dowództwa sił zbrojnych RP – 10 generałów. Wojskowi spełniają rozkaz w posłuszeństwie.

Jeszcze bardziej bulwersujące jest to, co dzieje się po katastrofie. Przerażające jest przypomnienie tamtych chwil z punktu widzenia rodzin ofiar. Podziękowania Ewy Kopacz w Moskwie dla pracy rządowej komisji Tatjany Anodiny, oskarżenia pod adresem dowództwa wojskowego formułowane przez polityków Platformy Obywatelskiej oraz cyniczna propagandowa robota dziennikarzy z TVN i Gazety Wyborczej.

To musiało bardzo boleć. Tak jak publiczne szyderstwa z katastrofy smoleńskiej na manifestacji KOD przez byłego ministra obrony Janusza Onyszkiewicza, przywitane gromkim śmiechem demonstrantów.

Wdowy były zmuszone, aby wbrew swej woli dwukrotnie przeżywać pogrzeby swoich mężów, odpierać niesłuszne zarzuty, zmagać się z oszczerstwami przekreślającymi zawodowy dorobek generałów. Mają żal do państwa. Państwa, dla którego ich rodziny poświęciły życie, a ono odpłaciło się im czarną niewdzięcznością.

Straciły mężów, dobre imię, zaufanie do własnego kraju, ale ze świadomością, że być może ich ofiara była jednak konieczna, do tego, by Polska już nigdy nie była taka jak wtedy.    


Tomasz Teluk

za:www.fronda.pl/a/krew-meczennikow-smolenskich-wola,73481.html

Katyń pamiętamy

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Łódź, 17 kwietnia 2018

W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Prof. Nikita Pietrow - Katyń a rosyjska polityka

Tendencja przemilczania przestępstw z okresu sowieckiego istnieje od dawna.

Tadeusz Płużański - W Smoleńsku zginęli Żołnierze Wyklęci-Niezłomni

W ubiegłym roku na 10 kwietnia napisałem do „Gazety Polskiej Codziennie” felieton, że kłamstwo smoleńskie trwa już trzy lata. Dziś mogę niestety z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: trwa już cztery lata.

4. rocznica smoleńskiej tragedii.

Abp M. Jędraszewski: tylko pełne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej da nam poczucie życia w wolnym kraju

Giętkie paragrafy na Katyń

Memoriał kataloguje sposoby naruszeń rosyjskiego prawa w sprawie zbrodni katyńskiej

Druga tragedia katyńska 2010

Wrak Tu-154M wkrótce wróci do Polski? Mamy DOKUMENTY ponaglające Rosję i Radę Europy

„Codzienna” dotarła do listów, które autor rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) ws. zwrotu przez Rosję wraku Tu-154M, holenderski polityk Pieter Omtzigt skierował do polskich i rosyjskich dyplomatów oraz 47 szefów MSZ z Komitetu Ministrów RE.

W tupolewie na pewno były eksplozje

SMOLEŃSK Glenn Jorgensen, śledczy katastrof lotniczych, w rozmowie z Ewą Stankiewicz-Jorgensen w programie „Otwartym tekstem” (TV Republika) powiedział, że „raport techniczny to z wielu przyczyn kamień milowy badania katastrofy smoleńskiej”. Precyzyjnie udokumentowano, że w lewym skrzydle doszło do eksplozji jeszcze w trakcie lotu maszyny.

Komisja Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu Tupolewa

Komisja ubolewa w tekście, że jej rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę jej przedstawicielami oraz nie odpowiadali na żadne próby uzyskania danych.

Ślady materiałów wybuchowych. Podkomisja smoleńska ujawniła nowe ustalenia

Liczne części samolotu oraz ciało przynajmniej jednej ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku wykazały w badaniach obecność materiałów wybuchowych. Według podkomisji smoleńskiej, takich śladów nie odnaleziono w glebie.

Smoleńsk. A. Macierewicz: D. Tusk myli się lub świadomie mówi nieprawdę

Konfrontując obecne zeznania Donalda Tuska z poprzednimi widać, że pan Tusk się myli lub świadomie mówi nieprawdę – ocenił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja Antoni Macierewicz. W programie nt. podsumowania 8 lat badań katastrofy smoleńskiej, szef podkomisji ds. ponownego zbadania jej przyczyn i b. minister obrony narodowej odniósł się m.in. do odbytego /.../ w warszawskim sądzie przesłuchania Donalda Tuska. Były premier składał zeznania w procesie Tomasza Arabskiego. Tusk powiedział m.in.: „Nie planowałem, i prezydent Kaczyński też nie planował, wspólnej wizyty prezydenta i premiera w Katyniu”.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.