Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Prof. Gliński o propagandzie medialnej











Miało to zmieszać z błotem tragedię smoleńską tak, jak w błocie leżało ciało polskiego prezydenta

– My wychodzimy z założenia, że było to najbardziej tragiczne wydarzenie w historii Polski po II wojnie światowej, więc waga tego wydarzenia była olbrzymia – powiedział na antenie Telewizji Republika prof. Piotr Gliński.

Gościem Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie "W Punkt" był prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Waga tego wydarzenia była olbrzymia"

Odnosząc się do kontrowersji, jakie wzbudza, zwłaszcza wśród polityków opozycji, fakt, że w każdym apelu pamięci, w którym będzie brać udział wojsko, wspomnienia ofiar tragedii smoleńskiej, prof. Gliński ocenił, że "dotyczy to walki o ocenę przeszłości, walki dwóch mitów". – Twierdzi się, że my tworzymy jakiś mit i jest kontrmit. Jest to element walki politycznej – wskazał. – My wychodzimy z założenia, że było to najbardziej tragiczne wydarzenie w historii Polski po II wojnie światowej, więc waga tego wydarzenia była olbrzymia – dodał.

"W medialnym przekazie widzieliśmy żarty ze Smoleńska"

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego przyznał, że "konflikt wokół Smoleńska służył opozycji". – Byłem świadkiem wydarzeń w Poznaniu. Jak pamiętamy było to wykorzystywane do utrzymania władzy, kiedy był monopol na instytucje.

Wtedy wszystkie instytucje były w rękach szeroko pojętej jednej opcji – przypomniał. – Państwo mogło manipulować instytucjami i wykorzystywać machinę propagandową – wskazał minister. Dopiero później zaczęły rozwijać się niezależne media, patriotyzm i opozycja zaczęła się wzmacniać. Ta opcja, do utrzymywania swojej władzy używała silnej propagandy. Chodziło także o wskazanie, że są Polacy którzy nie mają prawa podmiotowego w społeczeństwie, że ma być zbudowana narracja kłamstwa, angażowali się w to też niektórzy polscy artyści. W medialnym przekazie widzieliśmy żarty ze Smoleńska – przypomniał profesor.

"Śmiano się z polskiego społeczeństwa"


Prof. Piotr Gliński, który z wykształcenia jest socjologiem wskazał, że "badania po pół roku mówiły, że ten moment wspólnoty narodowej, trwał mniej więcej 3-4 dni, a potem zaczął się Wawel". – Andrzej Wajda, "Gazeta Wyborcza i poszło. Miało to zmieszać z błotem tragedię smoleńską, zmieszać ją z błotem, tak, jak przepraszam za porównanie, w błocie leżało ciało polskiego prezydenta. Śmiano się z polskiego społeczeństwa, nazywano "sektą smoleńską", mieliśmy być kulturowo unicestwieni, ta "wataha miała być wyrżnięta" i to był tego element – ocenił wiceprezes Rady Ministrów. – Oni (opozycja –  red.) to odgrzewają, bo im to służyło przez wiele lat. Smoleńsk był największą tragedią po II wojnie światowej w historii Polski i my mamy obowiązek, a także odpowiedzialność, żeby o tym mówić i wskazywać na to, czym była ta katastrofa i kto w niej zginął – powiedział minister.
"Prawda jest taka, że było to ludobójstwo zorganizowane przez namiastki państwa ukraińskiego"

Mówiąc o stosunkach polsko-ukraińskich w kontekście Rzezi Wołyńskiej, prof. Gliński powiedział, że są one trudne, bo "naszym obowiązkiem jest pamiętać". – To jest element naszej racji stanu. Musimy pamiętać o prawdzie, a prawda jest taka, że było to ludobójstwo zorganizowane przez namiastki państwa ukraińskiego – dodał. – Jest też oczywiste i zależy nam bardzo na dobrych stosunkach z Ukrainą, bo widzimy wspólnotę interesów naszych państw i musi być to oparte na prawdę – wskazał. Minister zapowiedział także, że niebawem rząd "wyda jasne oświadczenie w tej kwestii". – Byłem na zjeździe środowisk wołyńskich i próbowałem trochę wytłumaczyć, trochę rozmawiać i myślę, że przede wszystkim będziemy w prawdzie, a w tym wymiarze relacje z Ukrainą są trudne. Prezydent Ukrainy złożył milczący hołd ofiarom tego ludobójstwa, a jednocześnie nadano ulicy w Kijowie imię Bandery, co jest bardzo smutne. My w kwestii prawdy nie możemy ustąpić – zakończył.

za:telewizjarepublika.pl/prof-glinski-o-propagandzie-medialnej-mialo-to-zmieszac-z-blotem-tragedie-smolenska-tak-jak-w-blocie-lezalo-cialo-polskiego-prezydenta,35713.html

Katyń pamiętamy

Zbrodnia Katyńska. Prezydent: Składając hołd ofiarom, domagamy się sprawiedliwości

Prezydent uczcił dziś pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w muzeum na warszawskiej Cytadeli. W swoim wystąpieniu podkreślił, że składając hołd ofiarom, Polacy domagają się również sprawiedliwości. Mówił także o konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

Druga tragedia katyńska 2010

Macierewicz o praprzyczynie ataku Rosji na cały świat: "Zaczęło się 10 kwietnia 2010 roku"

Iran jest ściśle związany z Rosją i nie ma wątpliwości, że wsparcie stamtąd płynie.
To wszystko jest konsekwencją procesu ataku na cały świat, który zaczął się 10 kwietnia 2010 roku
- powiedział w Telewizji Republika Antoni Macierewicz, odnosząc się do nocnego ataku na Izrael.

Pamiętamy! 14. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

14 lat temu w sobotę w oktawie Wielkanocy miała miejsca katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób.
Wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią,
ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości.
Polska delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Saakaszwili: Lech Kaczyński w Smoleńsku zapłacił życiem za obronę Gruzji

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, prezydent RP Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zapłacił życiem za to, że niespełna dwa lata wcześniej zdecydował się bronić niepodległości i państwowości Gruzji w obliczu napaści zbrojnej na ten kraj putinowskiej Rosji.

Macierewicz: Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle!

„Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle” – mówił w Spale wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Były szef MON przypomniał, że raport ws. tragedii w Smoleńsku dostępny jest od ponad roku.

Zawiadomienie ws. zamachu. Macierewicz w TVP Info: "Mieliśmy do czynienia z atakiem na państwo polskie"

- Mieliśmy nie tylko do czynienia z zabiciem osób, mieliśmy również do czynienia z atakiem na państwo polskie - powiedział w programie "#Jedziemy" gość Michała Rachonia, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Podkomisja smoleńska złożyła w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.