Katyń pamiętamy

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

o polskich jeńcach z obozu w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) i pochowanych w okolicy wsi Miednoje w 23 masowych grobach.

Księga zawierać ma 6295 biogramów. Dotychczasowym najważniejszym źródłem danych o tej grupie Polaków zamordowanych przez Stalina była Księga Cmentarna wydana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2005 roku. Zawiera ona 6288 biogramów. Jednak okazuje się, że spośród nich trzy osoby nie zostały rozstrzelane w Kalininie, z kolei brak w niej dwóch osób, o których wiadomo, że zostały tam zabite. Do tego dodać należy osiem osób dotąd nieujętych w żadnych spisach.

Informacje na ich temat uzyskano na podstawie dokumentów NKWD, przy czym co do dwóch nie jest pewne, czy na pewno są ofiarami stalinowskiego mordu w Kalininie. Udało się też wyjaśnić wiele wątpliwości i poprawić nieścisłości zawarte zarówno w Księdze Cmentarnej, jak i w podobnej publikacji wydanej w ośrodku Karta w 1997 roku. Uzupełniono m.in. dane większości spośród 262 osób, o których dotychczasowe źródła mają tylko podstawowe informacje.

Piotr Falkowski

za:naszdziennik.pl