Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Biskup A. Lepa: „Wciąż za mało mówimy o heroizmie Polaków”

O godności, otwartości, bohaterstwie i heroizmie Polaków oraz o tym, że Polska jest sercem i duszą Europy mówił Ksiądz Biskup senior Adam Lepa w łódzkiej archikatedrze w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego.


W samo południe Ksiądz Biskup Lepa sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny, poległych powstańców, bohaterów oraz tych, którym obecnie brak odwagi, by mówić prawdę o Polsce i Polakach.

Ksiądz Biskup Adam Lepa w homilii skierowanej do wiernych podkreślał, że jest wiele sygnałów płynących z zagranicy, że jesteśmy gościnnym i otwartym narodem niestety często przekaz medialny jest zupełnie inny. „Pokazaliśmy to podczas Światowych Dni Młodzieży”- mówił Bp Lepa- że młodzież nie chciała od nas wyjeżdżać, tak dobrze się tu u nas czuli. Mówili nam, że tu jest lepiej niż w domu, bo jesteście gościnni- dodał Ksiądz Biskup.

Polacy zawsze potrafili stanąć w obronie najważniejszych wartości- mówił dalej Bp Lepa. Mimo lęku o własne życie i los rodzin dzielnie stawiali czoła okupantom. Bo wiedzieli dla kogo walczą, o co walczą i po co walczą.

Ksiądz Biskup Adam Lepa przypomniał postać generała Tadeusza Bór Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej, który podjął decyzje o wybuchu powstania warszawskiego. Najtrudniejsza decyzje w swoim życiu. Przez Stalina powstańcy nazywani byli bandytami, a dla wielu innych byli i są bohaterami. Trzeba tego generała podziwiać, jego heroizm. Także po wojnie kiedy został zmuszony do życia w Londynie, bez możliwości wizyty w Ojczyźnie i bez środków do życia. Jeden z największych generałów II Wojny Światowej został pozostawiony bez środków do życia- podkreślał Biskup Lepa.

Dzisiaj myślimy o tych Polakach, którzy za nasza wolność oddali życie. Ale należy podkreślić, że wciąż za mało mówimy o heroizmie Polaków. Nie każdy naród może pochwalić się tak heroiczną postawą swoich rodaków. Przecież Polacy wielokrotnie na przestrzeni dziejów ratowali Europę- mówił Ksiądz Biskup Lepa.

Ksiądz Biskup podkreślał również, że zawsze byliśmy i jesteśmy wrażliwi na prawa człowieka. I jeśli ktoś dzisiaj mówi inaczej to kłamie. Polska jako pierwszy kraj w Europie miała taką instytucje jak trybunał koronny, w którym obywatele mogli się odnosić do wyroków. Ale my wciąż za mało dobrego o sobie mówimy.

Musimy dziś jasno powiedzieć, że to powstanie było ważne, było potrzebne i miało sens. Mimo, że wielu, nawet autorytetów mówi lub mówiło, że jest inaczej. Dzisiaj módlmy się w sposób szczególny właśnie za tych, którzy nie mają dziś siły i odwagi, by mówić prawdę w imię tzw. poprawności politycznej.

Mamy w swojej historii wielu bohaterów, odważnych ludzi, którzy nie bali się mówić prawdy, którzy byli prawdziwymi bohaterami i oddawali swoje życie właśnie za Ojczyznę. Prośmy dzisiaj Boga, abyśmy my mieli dzisiaj siłę i odwagę w swoim życiu codziennym, ale także w służbie naszej Ojczyźnie mówić prawdę i dawać świadectwo o miłości do Ojczyzny.

Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup złożył kwiaty na mogile Sługi Bożego księdza Tadeusza Burzyńskiego, łódzkiego księdza i  pierwszego kapłana, który zginął w powstaniu warszawskim, udzielając pomocy i posługi kapłańskiej powstańcom. Jego doczesne szczątki spoczęły w łódzkiej katedrze trzy lata temu.

Od dziś przez 63 dni na Placu Katedralnym można oglądać wystawę „ Powstańcze biografie- łódzkie echa Powstania Warszawskiego”, która przedstawia sylwetki powstańców i ich rodzin zaangażowanych w powstanie warszawskie.

za: http://archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.