Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Prof. Kucharczyk: Niemieckie ,,sprawdzam'' dla Międzymorza

Niemcy chcą być ,,państwem środka'' - i nie chodzi tylko o to, że geograficznie są w centrum Europy. Chcą ,,być w środku'' najważniejszych spraw kontynentu

, pisze prof. Grzegorz Kucharczyk na łamach ,,Naszego Dziennika'', odnosząc się do sprawy uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7 Traktatu UE.

,,Niemcy nie mogą bezczynnie przyglądać się, jak za ich wschodnimi granicami uszczelniany jest system podatkowy (dziesiątki miliardów złotych, które pozostały w polskim bud-żecie, nie trafiły do dotychczasowych odbiorców – z pewnością nie tylko w Niemczech), odbudowywany przemysł stoczniowy czy opracowywany projekt stworzenia Centralnego Portu Lotniczego, który w razie realizacji oznaczać będzie poważne straty finansowe dla lotnisk w Berlinie. Do tego dochodzą plany tzw. dekoncentracji na rynku medialnym w Polsce, co bezpośrednio uderzy w niemieckie koncerny medialne. Takie rzeczy nie pozostają bez kary'' - pisze Kucharczyk.

Uczony zwraca następnie uwagę na sprawę polskiego sprzeciwu wobec Nord Stream 2 i postawienia przez Warszawę na skroplony gaz ze Stanów Zjednoczonych. W jego ocenie widzimy tutaj ,,niemieckie uderzenie w amerykańskie interesy w naszym regionie'', co nazywa kwestią ,,paraimperialną''.

Kucharczyk przekonuje, że Niemcy obawiają się realizacji zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o przeprowadzeniu ,,przeglądu'' wzajemnych stosunków handlowych, co mogłoby oznaczać poważne straty dla niemieckich firm. Chodzi też o próbę przeciwdziałania ekspansji firm amerykańskich w naszym regionie, pisze Kucharczyk, choćby w sektorze energetycznym.

Według autora sprawa Traktatu 7 pokaże, jaki jest faktyczny wpływ Niemiec dla Europę Środkową, a zwłaszcza takie państwa jak Rumunia, Bułgaria, państwa bałtyckie, Słowacja... Pokaże też spójność Grupy Wyszehradzkiej (lub jej brak), będąc zasadniczym testem dla całego Międzymorza.

,,Gra toczy się o wielką stawkę, czyli o architekturę „niemieckiej Mitteleuropy”, w której – jak pisał przed stu laty twórca tej koncepcji Friedrich Naumann – chodzi o „dominację niemieckiego typu gospodarczego” w obszarze między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym'' - czytamy w ,,Naszym Dzienniku''.

Według Kucharczyka amerykańskie plany są poważną przeszkodą dla niemieckiego projektu, stąd Berlin zdecydował o interwencji.

mod/,,Nasz Dziennik''

za: http://www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.