Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Nie kończą się manipulacje ws. nowelizacji ustawy o IPN

Jeszcze raz pragnę wyjaśnić, że nie ma w tej ustawie ograniczenia wolności słowa, można prowadzić badania naukowe, można rozmawiać o prawdzie, można rozmawiać o pojedynczych przypadkach – poinformowała rzecznik prasowa rządu, Joanna Kopcińska.

Joanna Kopcińska poinformowała, odnosząc się do noweli ustawy o IPN, że rząd w ten sposób chce "eliminować z przestrzeni publicznej, z przestrzeni medialnej nieprawdziwe oskarżenia pojawiające się pod adresem Polski i narodu polskiego".

Jeszcze raz pragnę wyjaśnić, że nie ma w tej ustawie ograniczenia wolności słowa, można prowadzić badania naukowe, można rozmawiać o prawdzie, można rozmawiać o pojedynczych przypadkach – podkreśliła.

Rzecznik rządu wskazała, że "źli ludzie zdarzali się niestety zawsze i w każdych okolicznościach, w związku z czym nie bronimy tego, aby dochodzić prawdy - w żaden sposób nie ograniczamy".

Jest podpisana przez prezydenta ustawa, skierowana w trybie następczym do Trybunału. Bez rozstrzygnięcia Trybunału trudno rozmawiać o tym, co się wydarzy – dodała.

Przypomnijmy, że wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN. Jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Gliński: Bardzo dobra decyzja prezydenta

Źródło: PAP, niezalezna.pl

za: http://niezalezna.pl
                                                                               ***

                                                        SKANDAL! MSZ Francji obraża Polskę  

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest ,,niewłaściwa'' i ,,godna potępienia'' - oświadczyło w środę francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Paryż przyłącza się do żydowsko-amerykańskich ataków na Polskę. Przy okazji obraził polskie władze.

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian na antenie telewizji BFMTV powiedział, że ,,negatywny jest każdy element, który mógłby wypaczać pamięć'' o Holokauście.

,,Liczę, że naród polski będzie umiał zmienić zdanie i sprawić, że w ciągu następnych kilku dni uwolni się z tych okowów nałożonych mu przez godne pożałowania nacjonalistyczne opcje'' - stwierdził bardzo ostro Le Drian, wprost obrażając polskie władze.

To nie tylko głos krytyczny, ale przede wszystkim po prostu obelżywy - określenie przez szefa MSZ Francji polskich władz, w tym Prezydenta RP, mianem ,,godnych pożałowania opcji'' to po prostu dyplomatyczny skandal.

Zobaczymy, czym to się skończy i czy strona Polska odpowie ostrymi krokami dyplomatycznymi na francuską impertynencję.

mod/rmf24.pl, fronda.pl
za: http://www.fronda.pl

                                                                           ***

                        Zdradzili Polaków i kolaborowali z Hitlerem. Teraz Francuzi potępiają ustawę o IPN


- Nowelizacja ustawy o polskim IPN jest "niewłaściwa" i "godna potępienia" - zagrzmiał dziś minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w telewizji BFMTV. Jeśli mówił o historii, to coś wspomniał o kolaboracji Francuzów z Hitlerem i łapankach na Żydów, w których Niemcom pomagali Francuzi?

Szef MSZ Francji stwierdził również, że "nie należy na nowo pisać historii; to nigdy nie jest dobre". No to przypominamy pewne fakty z historii Francji - dotyczą II wojny światowej.

Dziś francuskie władze – w tym wypadku szef MSZ, krytykuje podpis prezydenta Dudy pod nowelizacją ustawy o IPN, zgodnie z którą, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Francuzom należy widać przypomnieć, jakie działania podejmowali w czasie II wojny światowej, chodzi o tzw. Francję Vichy, która powstała w konsekwencji ustawy Zgromadzenia Narodowego III Republiki o nadzwyczajnych pełnomocnictwach dla premiera Francji, marszałka Francji Philippe’a Pétaina po klęsce Francji w bitwie o Francję w 1940 roku.

Wówczas, zgodnie z warunkami zawieszenia broni podpisanego dniu 22 czerwca 1940 r. przez gen. Charles’a Huntzingera ze strony francuskiej i gen. Wilhelma Keitla ze strony niemieckiej, blisko 2/3 powierzchni Francji znalazło się pod okupacją niemiecką. Pozostała część Francji, jej protektoraty i kolonie miały pozostać nieokupowane przez Niemców i Włochów.


Ówczesne władze zakrojoną na szeroką skalę kampanię antyżydowską. Rozpoczęły się „łapanki” Żydów i wywożono ich do obozów. Francuskimi wagonami towarowymi do niemieckich obozów koncentracyjnych deportowano niemal 76 tysięcy Żydów. Przeżyło tylko 3 tysiące osób.

Przypomniał o tym redaktor naczelny niezalezna.pl

za: http://niezalezna.pl

                                                                                   ***

Niebywałe słowa izraelskiego ministra: Polski rząd odwołał moją wizytę, ponieważ wspomniałem o zbrodniach jego ludu

Izraelski minister edukacji Naftali Bennett, który miał przyjechać do Polski, napisał w poniedziałek w oświadczeniu, że rząd w Warszawie tę wizytę anulował. Wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała PAP, że do wizyty ministra nie dojdzie.

Według doniesień izraelskich mediów minister miał w środę złożyć wizytę w Polsce.

- Polski rząd odwołał moją wizytę, ponieważ wspomniałem o zbrodniach jego ludu. Jestem zaszczycony - napisał Bennett w poniedziałek.

Anglojęzyczny portal Times of Israel podał, że minister zapowiadał, iż podczas wizyty w Polsce będzie mówił o udziale Polaków w mordowaniu Żydów: „Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".

Minister oświadczył też, że wierzy, że można "zakończyć obecny konflikt z polskim rządem na drodze dialogu, a nie wymienianych w mediach oświadczeń".

Jak podawały media izraelskie Bennet podczas wizyty w Polsce miał się spotkać z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, z polskimi studentami oraz udać pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.

Bennett jest ministrem i przywódcą prawicowej, ortodoksyjnej partii Żydowski Dom.
/.../

/.../ komentarz...

Wojtek Rola

Mogli go wpuścić. Ciekawe co miał do powiedzenia? Na to my mogliśmy mu wspomnieć o witaniu Niemców przez Żydów podczas wojny. O Judenratach które pomagały wyłapywać Żydów i przewozić ich do getta i potem do obozów. O kolaborantach żydowskich któży dla pieniędzy wydawali swoich rodaków na śmierć. No i jeszcze wiele innych rzeczy by się znalazło. Trzeba o tym mówić. Nie z powodu antysemityzmu tylko żeby podnieś poziom wiedzy o tych wydarzeniach na Świecie.
/.../

Czesław Krawczyk

„Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".
Mówisz tepaku o "histeryku" Grossie, który był początkowo uczciwy, a potem dla mamony się przepoczwarzył. To dlaczego "uczony" ministrze nie wpuszczacie do Izreala prof. Normana Filkensteina autora "Holocaust Business Co,"? To pokaż krętaczu dokument odwołania twojej wizyty. Szkoda że nie przyjedziesz z maga-szmalcownikiem Żydem AdolfemEichmannem...
/.../
za: http://www.stefczyk.info

                                                                           ***

                           Prezydent spotkał się z grupą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata


Nowelizacja ustawy o IPN, którą zdecydowałem się podpisać, ma być sygnałem, że państwo polskie widzi problem, że to nas boli - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu m.in. z grupą osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

"W Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w spotkaniu poświęconym pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz Ocalonych z Holocaustu" - napisała we wtorek Kancelaria Prezydenta na Twitterze. Na facebookowym profilu prezydenta Andrzeja Dudy zamieszczono fragment przemówienia prezydenta ze spotkania z Ocalonymi i Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Byli tam także przedstawiciele Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu".

"Jak państwo wiecie, decyzja w sprawie ustawy, która wzbudziła tyle kontrowersji, właściwie niektóre jej przepisy wzbudziły kontrowersje, została przeze mnie już podjęta. Nie ukrywam, że chciałem ją podjąć przed spotkaniem z państwem, żeby ktoś nie pomyślał, że spotkanie z państwem traktuję instrumentalnie, że chciałem się tym spotkaniem posłużyć, żeby uzasadnić taką, czy inną decyzję" - mówił prezydent.

"Decyzję podjąłem z pełną świadomością i pełnym poczuciem wielkiego problemu, jaki rodzi tutaj każda decyzja, jaka by ona nie była w sprawie tej ustawy. I wydaje mi się, jako prezydentowi Rzeczpospolitej, który musi działać z pełną odpowiedzialnością za polskie sprawy, ale jednocześnie za ludzkie sprawy, a jednocześnie za sprawy międzynarodowe, że to była jedyna decyzja, jaką uznałbym za rozsądną. Nie ukrywam, że liczę tutaj na taki wyważony głos ze strony Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli chodzi o te przepisy, być może Trybunał wyda jakieś wskazanie do wprowadzenia zamian w tej ustawie, uzupełnienie jej. Tego nie mogę wykluczyć, bo są rzeczywiście momenty, kiedy niektóre sformułowania mogą budzić wątpliwości" - mówił Andrzej Duda.

/.../

autor: Agata Szwedowicz

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/prezydent-spotkal-sie-z-grupa-sprawiedliwych-wsrod-narodow-swiata,22409787044#ixzz56Q5CpPmY

Copyright © 2017. All Rights Reserved.