Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

13. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II

Polak, Przesłanie i Prośba – poprzez te trzy słowa z perspektywy czasu patrzymy na życie naszego rodaka św. Jana Pawła II – powiedział ks. prof. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

2 kwietnia minęło 13 lat od śmierci papieża Polaka. W całym kraju odbyły się uroczystości, którym przyświecały słowa „Nie lękacie się” z homilii inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II.

Wierni w kościołach uczestniczyli w eucharystiach, prowadzono modlitewne czuwania. Na placach miast można było wysłuchać fragmentów nauczania Ojca Świętego. Odbyły się koncerty ku jego czci.

13 lat temu żegnaliśmy św. Jana Pawła II jako kogoś z najbliższej rodziny. To było widać w oczach ludzi na całym świecie, szczególnie młodzieży. Dziś, z perspektywy czasu, patrzymy na życie naszego rodaka w kluczu trzech słów, każde z nich rozpoczyna się na literę „P”, możemy powiedzieć „3xP”: Polak, Przesłanie i Prośba –  wskazał ks. prof. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik KEP.

 – Polak – był z tego dumny i zależało mu na Polsce i Polakach. Przez 20 lat należał do Konferencji Episkopatu Polski, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Episkopatu, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową. Przesłanie zaś św. Jana Pawła II jest cały czas aktualne. Jeśli czasem szukamy odpowiedzi na jakieś pytania możemy pomyśleć, co mówił o tym Papież Polak. Niektórzy w Internecie wpisują „św. Jan Paweł II” i kwestię, na temat, której szukają odpowiedzi. I znajdują. Trzecie słowo to Prośba. Jan Paweł II jest świętym, więc nie tylko wspominamy go, ale też prosimy Boga o łaski, modlimy się, przez jego wstawiennictwo – podkreślał ks. prof. Paweł Rytel Andrianik.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch.

W jego pontyfikat wpisały się 104 pielgrzymki papieskie. Ojciec św. najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, dziewięć lat później 27 kwietnia został ogłoszony świętym.

za: http://www.radiomaryja.pl

                                                                                 ***

Rzecznik Episkopatu: błędem jest ograniczanie nauczania św. Jana Pawła II do 2005 r., ono jest ponadczasowe

Jednym z największych błędów jest ograniczanie nauczania św. Jana Pawła II do czasu jego śmierci w 2005 r. Ono jest ponadczasowe. Przypominając je, korzystamy z mądrości życiowej proroka naszych czasów – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W 13. rocznicę śmierci Papieża Polaka zachęca do duchowej łączności ze świętym i poznawania jego nauczania.

Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu, odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Św. Jan Paweł II przed wyborem na biskupa Rzymu przez 20 lat należał do Konferencji Episkopatu Polski – najpierw jako biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978). W 1967 roku został wyniesiony do godności kardynała. W czasie swojej posługi w Kościele w Polsce pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978). „To najbardziej znany na świecie członek polskiego Episkopatu” – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podsumowuje Rzecznik KEP, 13 lat po śmierci św. Jana Pawła II trzeba o nim przypominać, ponieważ nastolatkowie nie spotkali go osobiście. „2 kwietnia jest dobrą okazją do pogłębienie naszej osobistej relacji ze świętym papieżem poprzez modlitwę za Jego wstawiennictwem i przez poznawanie Jego nauczania. Przez to zbliżamy się do Chrystusa Zmartwychwstałego, do którego św. Jan Paweł II prowadził i prowadzi również obecnie” – mówi Rzecznik Episkopatu.

BP KEP
RIRM

za: http://episkopat.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.