Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Oto prawdziwa Matka naszej Niepodległości!

 

„Cześć oddawana Maryi była spoiwem łączącym Polaków pomimo, iż państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Ona przeprowadziła nas przez najciemniejsze wydarzenia w historii naszego Narodu. Dlatego jest Ona Matką Niepodległości naszej Ojczyzny”

– powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu, z okazji przypadającej 3 maja Uroczystości NMP Królowej Polski.

Maryja została ogłoszona Królową Polski przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę biskupów polskich, którą skierowali do Ojca Świętego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. „Wówczas nie tylko Kościół w Polsce ale i cały Naród zdawał sobie sprawę, że przez te 123 lata zaborów to właśnie miłość i cześć oddawana Maryi były spoiwem łączącym Polaków pomimo, iż państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Ona przeprowadziła nas przez najciemniejsze wydarzenia w historii naszego Narodu. Dlatego Maryja jest Matką Niepodległości naszej Ojczyzny” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Co roku centralne obchody Uroczystości NMP Królowej Polski odbywają się na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. W tym roku wpisują się one w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jasna Góra to szczególne miejsce, którego Polacy nie przestali nawiedzać pomimo zaborów i okupacji, gdyż „tutaj zawsze byliśmy wolni”, o czym przypomniał Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Tegorocznej Mszy Świętej na Jasnej Górze w Uroczystość NMP Królowej Polski będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP. Uroczystość wpisuje się w szereg obchodów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku rozpoczęły się uroczystościami ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Przed nami z kolei uroczystości ku czci Św. Stanisława, Patrona Polski, przypadające 13 maja. Ponadto w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się obchody Święta Dziękczynienia – 3 czerwca i rocznica odzyskania niepodległości – 11 listopada.

„Niech obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą nie tylko okazją do dziękczynienia ale również staną się okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Źródło: kep.pl
za: http://telewizjarepublika.pl

                                                                          ***

                                     O. Bartosik: Maryja sama chciała być Królową Polski

Gościem redaktora Aleksandra Wierzejskiego w wyjątkowym, świątecznym poranku Telewizji Republika był Franciszkanin, ojciec Grzegorz Bartosik. 3 maja, to nie tylko święto państwowe ale także uroczystość Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. - Wielu środowiskom zależy, by Polskę wchłonąć. Ważne byśmy pamiętali o naszych korzeniach. Powinniśmy troszczyć się o swoją ojczyznę. To też realizacja czwartego przykazania – stwierdził duchowny.

Na początku rozmowy, redaktor Wierzejski przypomniał, że obchodzimy dziś święto Maryi Królowej Korony Polskiej wskazując na ogromne znaczenie tej uroczystości. Franciszkanin wskazał istotę tego święta i podkreślił jego znaczenie dla Polski i jej niepodległości.

- Jest to jedna z najważniejszych uroczystości. Maryja Królowa Polski jest główną patronką naszego narodu. Na przestrzeni dziejów Polski jej obecność jest wpisana w naszą historię. Począwszy od pierwszego nieformalnego hymnu – Bogurodzicy aż po współczesną historię Polski – stwierdził Franciszkanin.

– Formalne ogłoszenie Maryi jako Królową Polski, uznajemy śluby Jana Kazimierza w 1656 roku w katedrze Lwowskiej 1 kwietnie. Ale należy przypomnieć sobie fakt, że Maryja sama chciała być królową Polski. W 1608 roku objawiła się Jezuicie w Neapolu Juliuszowi Marcinellemu w obecności św. Stanisława Kostki. On zapytał jakim tytułem ma ją uczcić a Ona odpowiedziała że „Królową Polski” bo szczególnym nabożeństwem pałają do mnie synowie tego narodu. On udał się z pielgrzymką do Polski, był witany na Wawelu przez Zygmunta III Wazę, tam miał znowu podobne objawienie i na pamiątkę tego, umieszczono na wierzy Kościoła Mariackiego Koronę dla Maryi – powiedział o. Bartosik.

- Maryja odegrała ogromną rolę w historii Polski także dla zachowania niepodległości i tożsamości chrześcijańskiej. Przez wiele wieków Polska stała się taką wyspą wśród innowierców. Obrona wolności łączyła się z obroną wiary katolickiej. Otrzymywaliśmy takie znaki jak odsiecz wiedeńska, obrona Jasnej Góry -dodał.

Redaktor Wierzejski zauważył, że dziś również potrzebujemy znaków od Maryi. Ojciec Bartosik stwierdził, że bardziej niebezpieczny może być atak poprzez próbę „wyprania duszy” niż bezpośredni.

- Atak na polskość czasem może być bardziej niebezpieczny poprzez próbę prania duszy narodu – narzucanie ideologii, formalnie nie walcząc z polskością ale chcąc rosnąć i odbierać wyznawców – wskazał zakonnik.

- Polska została jedną z nielicznych wysp katolickich. Kiedyś była nią też Irlandia czy Hiszpania natomiast w Polsce najbardziej kościół trwa. Dla przeciwników Kościoła, masoneria czy innych wrogów, Polski Katolicyzm jest solą w oku – stwierdził.

Redaktor stwierdził w rozmowie, że mimo wielkiego święta 100-lecia Niepodległości, musimy przypominać czym jest polskość i jaka jest nasza historia. Duchowny dodał, że mimo tej wielkiej rocznicy musimy się także wciąż zmagać z różnymi atakami.

- To ciekawe, że rok stulecia odzyskania niepodległości zapowiadał się jako rok radości i dziękczynienia Bogu a od początku jest wiele ataków na Polskę jak chociażby oskarżanie o antysemityzm. Wielu środowiskom zależy by by Polskę wchłonąć. Ważne byśmy pamiętali o naszych korzeniach. Powinniśmy troszczyć się o swoją ojczyznę. To też realizacja czwartego przykazania- czcij ojca i matką ale też i dom z którego pochodzimy czyli naszą ojczyzną -stwierdził

Redaktor przypomniał, że na świecie można jednak także obserwować próby adaptacji polskich zwyczajów, poza terenem kraju, dzięki działaniom naszych rodaków, takie jak chodzenie ze święconką w Niemczech do kościołów, czy procesje Bożego Ciała. Zastanawiał się, czy dzięki wstawiennictwu Maryi stajemy się mocniejsi.

- Myślę, że to doświadczenie historyczne Polski ma duże znaczenie. Kult Matki boskiej łączył naród mimo rozbiorów. Zwyczaj śpiewania do Matki Bożej przy kapliczkach wziął się stąd, że zaśpiewanie, że Maryja jest królową Polski w kościele, groziłoby jego zamknięciem, stąd śpiewanie pod kapliczkami. Przy wielu kapliczkach wciąż widać ludzi modlących się zwłaszcza w maju. To świadectwo wiary polskiego ludu - stwierdził

- Istotne jest życie w zgodzie z przykazaniami, to najlepsza gwarancja na pomyślność naszej ojczyzny – stwierdził na zakończenie ojciec Grzegorz Bartosik.


za: http://telewizjarepublika.pl
                                                                          ***

                                                Obchodzimy dziś Święto Konstytucji 3 Maja


Mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dziś obchodzimy święto narodowe ustanowione na pamiątkę tamtego wydarzenia. Konstytucja trzeciomajowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą ustawą zasadniczą i stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego.

Dokument wprowadzał szereg zmian w zakresie m.in. zrównania praw obywateli różnych stanów. Konstytucja obowiązywała 14 miesięcy i została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką.

Historyk prof. Wojciech Polak wskazał, że przyjęty w 1791 roku dokument był programem odnowy Rzeczpospolitej.

    – Konstytucja 3 Maja w ogóle rewolucjonizowała funkcjonowanie państwa. To był taki krok w kierunku państwa nowoczesnego, nowocześnie zarządzanego, sprawnego. Likwidowano wszystkie niemądre instytucje z poprzedniej epoki, jak liberum veto, wolną elekcję, tron miał być dziedziczny, pozostający do dynastii saskiej. Wiadomo było, że wolna elekcja była takim targowiskiem próżności, gdzie za pieniądze różni kandydaci przekupywali się, tworzyli frakcje, ingerowali w sprawy polskie. To wszystko miało być wykluczone – tłumaczył profesor.

Główne państwowe obchody Święta 3 Maja w Warszawie rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela o godz.10.00.

W Eucharystii wezmą udział prezydent RP Andrzej Duda, władze państwowe i samorządowe oraz przedstawiciele wojska. W samo południe uroczystości przeniosą się na pl. Zamkowy.

RIRM

za: http://www.radiomaryja.pl/informacje/obchodzimy-dzis-swieto-konstytucji-3-maja/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.