Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Paweł Bortkiewicz TChr - Czym jest polskość?Tegoroczną majówkę spędzam w Anglii. Goszczę u mojego współbrata, chrystusowca, posługującego w Dunstable. Odwiedzam też Londyn, gdyż celem mojej wyprawy jest kwerenda archiwum Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK).

Dotarłem do Anglii niemal bezpośrednio z XXI Forum Polonijnego organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Forum Polonijne to bardzo szczególne doświadczenie polskości. Czym jest polskość? To pytanie jawiło się we mnie, gdy słuchałem wypowiedzi Polaków z Białorusi i Wilna, a także tych z Kanady. Australii czy Norwegii. Widokiem, który zostanie w pamięci może być widok młodzieży polskiej w Wilna trzymającej banderę ORP „Orzeł” internowanego w czasie II wojny w Szwecji. Historia, Wschód i Zachód, tradycja i nadzieja… Jedna, krótka scena, zaaranżowana spontanicznie przez Ojca Dyrektora.

Czym jest polskość? To pytanie pojawiało się w czasie wystąpień choćby p. min. Macierewicza, mówiącego o etosie patriotycznym wojska polskiego, a także w czasie wystąpienia p. Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Niezwykłe było zestawienie dwóch faktów – dat sierpniowych – egzekucji Romualda Traugutta w 1864 r. przy dźwiękach orkiestry rosyjskiej grającej skoczne melodie i przy dźwięku suplikacji śpiewanej na kolanach przez zgromadzonych warszawiaków oraz mowy Józefa Piłsudskiego w 1914 r. na krakowskich Oleandrach do 144 tych, którzy „na stos rzucili swój życia los”.

Czym jest polskość? To pytanie stawiałem sobie w londyńskim POSK, pochylając się nad pamiętnikami śp. Szczepana Solarczyka, dziadka mojej zaprzyjaźnionej rodziny. Szczepan Solarczyk przeszedł szlak bojowy z Armią Andersa. Był pod Monte Casino, osiadł w Anglii, nigdy nie pozyskując brytyjskiego obywatelstwa.  Nie wrócił do Polski, choć sercem i duszą był tam codziennie, ze swoją żoną i córkami. Zostało po nim sześć zeszytów zapisków, wspomnień. Sześćset stron spisywanych w różnych miejscach, okolicznościach. Dołączone zdjęcia, wycinki prasowe, widokówki.

Czym jest polskość? To pytanie stawiałem sobie wsłuchując się w relacje mojego młodszego kolegi, duszpasterza Polaków w Anglii. Każdego dnia w niewielkim kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej spotykałem grupkę ludzi modlących się w ojczystym języku. Ludzi, oderwanych od codziennej pracy, ludzi wypowiadających swoje najgłębsze pragnienia przed Bogiem.

Czym jest polskość? To pytanie biegnie poprzez dzieje i współczesność. Poprzez tych, którzy walczyli o Polskę kiedyś, i nas, których dziedzictwo tej walki zobowiązuje. Poprzez nas, którzy jesteśmy w kraju i tych, którzy budują cząstkę Polski na emigracji.

Czym jest polskość? To pytanie i szukanie odpowiedzi na nie wskazuje na ślady ducha, na ślady nadziei, na wolę przetrwania. To szukanie odpowiedzi wskazuje na wiarę w Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, na nadzieje, która zawieść nie może i na miłość, która wszystko przetrwa. Polskość jest w nas…

Copyright © 2017. All Rights Reserved.