Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr - Manifest komunistycznej Europy

Nie wszyscy Europejczycy są zorientowani, że podstawą programową Unii Europejskiej nie jest tzw. Plan Schumana z 1950 r., ani Deklaracja Europejska z 1951 r., ale napisany w 1941 r. przez Altiero Spinelliego „Manifest z Ventotene” . Na jego bazie w 1984 r. został opracowany tzw. Plan Spinelliego, stanowiący w istocie pierwszy projekt konstytucji nowego, komunistycznego państwa.

Kim był Altiero Spinelli?  To włoski polityk, zwolennik federalnej koncepcji zjednoczenia Europy. W 1941 przyczynił się do powstania tekstu zw. Manifestem z Ventotene, a po wyjściu z internowania w 1943 roku w Mediolanie założył Europejski Ruch Federalistyczny (Movimento Federalista Europeo). W latach 1970-1976 jako członek Komisji Europejskiej był odpowiedzialnym za politykę przemysłową i badania naukowe, a następnie, w latach 80. miał jedną z decydujących ról w procesie integracji europejskiej poprzez idee wzmocnienia traktatów, zwaną Planem Spinellego. Dziś jeden z głównych budynków Parlamentu Europejskiego w Brukseli nazwano jego imieniem, a od 2010 r. przy Parlamencie Europejskim pod kierownictwem lewicowych aktywistów Daniela Cohn-Bendita i Joschki Fischera zainicjowała działalność Grupa Spinelli, przy obecnym udziale m.in. polskich posłanek Róży Thun i Danuty Hubner . Manifest z Ventotene to aktualizacja Manifestu Komunistycznego Marksa.

Kilka dni temu podczas uroczystości w Bazylice Konstantyna w Trewirze, w mieście ujrodzin głównego ideologa komunizmu Karola Marksa, stojąc za ołtarzem Bazyliki, obecne luterańskiego kościoła, szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker mówił, że Karol Marks był filozofem, myślącym o przyszłości i mającym twórcze aspiracje. Określił go „obywatelem europejskim” i zdejmował z niego odium rzeczy, za które nie ponosi – jka przekonywał Juncker - odpowiedzialności, bo nie on je powodował. Juncker przekonywał, że Karola Marksa należy "zrozumieć" przez pryzmat jego czasów i dzieł, nie zaś przez pryzmat zbrodni, które dokonali jego "rzekomi spadkobiercy".
Fakt rehabilitacji Marksa jest sam w sobie szokujący. Można stawiać pytanie, w czym spadkobiercy Marksa, czczący go na pomnikach, sztandarach, i w czynie krwawych rewolucji, sprzeniewierzyli się jego idei?

Jeszcze bardziej może szokować ta rehabilitacja twórcy zbrodniczej ideologii dokonana zza ołtarza. Ale czy faktycznie powinna szokować? Oto niemiecki prominentny kardynał, Reinhard Marx, zapytany o co zapytałby Marksa z okazji jego 200. urodzin, odpowiedział, że zapytałby go chętnie,: "co ludzie zrobili z jego ideami". Wyjaśniał też przewodniczący Rainhard Marx, podobnie jak kardynał Juncker, że choć w pismach Marksa jest "jedna lub druga totalitarna myśl" jak idea kolektywizmu, to jednak jego filozofii nie można bezpośrednio łączyć z późniejszym politycznym marksizmem-leninizmem, a nawet z sowieckimi łagrami i niewolniczą pracą.

Towarzysz Reinhard i kard. Jean-Claude są z pewnością usatysfakcjonowani. My, powinniśmy być także, bo przecież marksizm to raj na ziemi. A może jednak to dezomorfina dla ludu?

publ. również NDz z 11bm.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.