Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Dyskryminacja chrześcijan w katolickim kraju? Te dane z Polski budzą niepokój

W ciągu zaledwie dwóch lat odnotowanych zostało 837 aktów profanacji symboli religijnych i miejsc świętych. Widać też rosnące nastroje antyklerykalne. Doświadcza ich obecnie już co dziesiąty kapłan. Oto obraz sporego kraju w centrum Europy, w którym dominuje katolicyzm. Oto obraz… Polski.

Ocena skali dyskryminacji chrześcijan w Polsce zawarta została w monografii „Wolność religijna. Wybrane zagadnienia”. Raport ten wydawany jest co dwa lata i podnosi problem dyskryminacji chrześcijan na całym świecie. Dość wskazać, że statystycznie co pięć minut za wiarę w Chrystusa ginie jedna osoba.
 
Nie można też przejść obojętnie obok tego, co dzieje się w krajach europejskich, gdzie formy dyskryminacji mają nieco łagodniejsze oblicze. To jednak nie znaczy, że chrześcijanie cieszą się tu pełnią praw. Już przykład Polski – kraju uznawanego za ostaję katolicyzmu – dobitnie na to wskazuje.
 
Jak podał „Gość Niedzielny” o rosnącej skali nienawiści do Kościoła świadczą chociażby wulgarne protesty związane z kontestowaniem rozwiązań zmierzających do zwiększenia ochrony życia. W Warszawie do drzwi Pałacu Arcybiskupów dobijali się zwolennicy aborcji, nie przebierając w słowach kierowanych do kleru.

 Przypadek? Nie. To owoc rosnących w Polsce nastrojów antyklerykalnych. Z ankiety przeprowadzonej w parafiach wynika, że 12 proc. księży (1118 kapłanów) spotkało się z agresją słowną. Duchowni najczęściej atakowani są słownie (77,8 proc.). Podobnie jest w przypadku świeckich, którzy spotykają się z atakami za swoją postawę(54,2 proc. badanych). Osoby z tej grupy nie czują się swobodnie ze swoją wiarą w miejscach pracy, w szkołach i na uczelniach. Co więcej, spotykały się one z groźbą zwolnienia z powodu wyznawanej wiary.

Wedle statystyk, w latach 2012-14 odnotowanych zostało w Polsce 837 aktów profanacji symboli religijnych i miejsc świętych. Niszczono kapliczki, figury, wypisywano obraźliwe hasła na murach kościołów i cmentarzy. Najwięcej z nich w diecezji warszawskiej i katowickiej. Aż dziesięć razy doszło do znieważenia Najświętszego Sakramentu. Uczucia katolików obrażane są także przez artystów, którzy przez sądy traktowani są dość łagodnie (np. „Nergal”).

Dziś skala dyskryminacji chrześcijan w Polsce jest trudna do ocenienia, gdyż ostatnie badania statystyczne na szeroką skalę pochodzą sprzed czterech lat. Instytut Ordo Iuris, który włączył się w tego rodzaju badania, otrzymał w ciągu roku ok. 30 zgłoszeń dotyczących nierównego traktowania chrześcijan. Kwestie te ma badać powołane Centrum Monitoringu Wolności Religijnej i Wolności Sumienia.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.