Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Komunia Święta nie dla protestantów

Stolica Apostolska nie zaakceptowała niemieckich wytycznych w sprawie przyjmowania Komunii Świętej przez niekatolickich współmałżonków. Specjalny list w tej sprawie do przewodniczącego Episkopatu Niemiec wystosował prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. abp Luis Ladaria.

W dokumencie skierowanym do ks. kard. Reinharda Marxa zwrócona została uwaga, że przygotowane przez niemieckich biskupów wytyczne dotyczące tego, aby protestant, współmałżonek katolika, mógł przyjmować Eucharystię w Kościele katolickim, „rodzi szereg problemów o dużym znaczeniu”.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary – za zgodą Papieża Franciszka – wskazał, że niemiecki „dokument nie jest na tyle dojrzały, by nadawał się do opublikowania”.

„Kwestia przystępowania do Komunii Świętej chrześcijan ewangelików w małżeństwach międzywyznaniowych jest problemem, który dotyka wiary Kościoła i ma znaczenie dla Kościoła powszechnego” – tłumaczy w liście ks. abp Luis Ladaria, kardynał nominat.

Zwraca uwagę, że ta kwestia dotyczy też prawa Kościoła, w tym interpretacji zwłaszcza kanonu 844 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zapowiada, że „kompetentne dykasterie Stolicy Apostolskiej otrzymały już zadanie wypracowania odpowiednich wyjaśnień tych kwestii na poziomie Kościoła powszechnego”.
Przyjęcie Komunii Świętej przez protestanta w Kościele katolickim jest możliwe jedynie w przypadkach określonych właśnie we wspomnianym kan. 844. – Jego czwarty paragraf wyraźnie mówi, że do takiej sytuacji może dojść jedynie w niebezpieczeństwie śmierci lub w sytuacji innej poważnej konieczności uznanej przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, gdy protestant nie może udać się do szafarza swojej wspólnoty i jeśli odnośnie do Eucharystii wyrazi wiarę katolicką – przypomina w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” kanonista ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski.
– W Niemczech wspólnota protestancka jest bardzo liczna, nie ma zatem żadnych przeszkód z dostępem do jej szafarzy. Zatem ten ewentualny argument duszpasterski nie ma żadnego uzasadnienia w przypadku Niemiec – tłumaczy.

Małgorzata Bochenek Nasz Dziennik

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.