Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Po stronie rodziny

 Rozwody dewastują życie dzieci. Ich prawa wzmocni nowy kodeks rodzinny. Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt trafił już do konsultacji międzyresortowych. Resort chce uświadomić osoby występujące o rozwód, jakie to rodzi skutki, zwłaszcza dla ich dzieci.

– Podstawowym celem całego projektu jest zwiększenie ochrony dobra dziecka – mówi „Naszemu Dziennikowi” Michał Woś, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. reformy prawa rodzinnego. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje wprowadzenie obowiązkowego tzw. rodzinnego postępowania informacyjnego w sprawach rozwodowych.

Jak podkreśla ministerstwo, celem tego postępowania jest „pojednanie małżonków, a w przypadku braku takiej możliwości – wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, utrzymywaniu kontaktów ze wspólnymi dziećmi oraz zakresu alimentacji”. Może ono także dotyczyć spornych kwestii majątkowych.

– Cieszy, że zaczęto nad tym pracować, żeby podjąć jakieś działania w kierunku utrudnienia rozwodu, żeby zmienić mentalność polskiego społeczeństwa, że rozwód jest łatwo otrzymać – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

– Bardzo dobrze, że pojawia się takie myślenie, żeby próbować doprowadzić do pojednania, dać szansę na ostudzenie emocji. Wielokrotnie wnioski o rozwód są składane na etapie kryzysu, na etapie najwyższych emocji – wskazuje ekspert. Organizacje prorodzinne od dawna postulują prawne wzmocnienie małżeństwa.

– Nasze postulaty zmierzają do tego, żeby przede wszystkim wspierać trwałość małżeństwa – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

– Na pewno jest jeszcze o wiele więcej do zrobienia, jeśli chodzi o ochronę trwałości małżeństwa i pomoc małżeństwom i rodzinom, które przechodzą jakiś kryzys – podkreśla nasz rozmówca, oceniając proponowane zmiany. Postępowanie informacyjne ma zaczynać się od obowiązkowego posiedzenia informacyjnego z udziałem sędziego, który pouczy o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa, w tym w szczególności” dla małżonków i ich dzieci, a także o „działaniach, które strony powinny podjąć w celu zachowania trwałości małżeństwa” lub „skorzystania z mediacji, terapii lub innej formy wsparcia rodziny”.

Zenon Baranowski

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.