Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ostre słowa poseł PiS o rynku medialnym w Polsce. „Samorządy kupują sobie tytuły”

Duża część samorządów kupuje sobie tytuły, co zagraża wolności słowa. Trzeba będzie pomyśleć o takiej nowelizacji ustawy, która ograniczy wydatki samorządowe na tworzenie gazet lub ich wspieranie

– powiedziała w rozmowie z Dorotą Kanią poseł Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Lichocka.

Poseł PiS odniosła się do słów Mateusza Morawieckiego o suwerenności informacyjnej w Polsce.

W większości państw zachodnich ich przekaz medialny jest wytwarzany przez firmy, które są firmami rodzinnymi i tym samym, w gruncie rzeczy, chronią się przed narzucaniem niekorzystnej narracji. Jak suwerenność informacyjna ma się w przypadku Polski mówił w programie "W punkt" Katarzyny Gójskiej premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu jest to "skutek dziecięcej choroby III RP, gdzie wielu osobom wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mediów".

Zdaniem szefa rządu jest to "skutek dziecięcej choroby III RP, gdzie wielu osobom wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mediów".

Media zostały wyprzedane. Ogromnie dużo straciliśmy na tym ponieważ i miękka, i twarda siła jest realizowana przez media. I dzisiaj media są w rękach zagranicznych. Są w bardzo dużym stopniu w rękach niemieckich, a te niemieckie media bardzo się uaktywniły w czasie kampanii samorządowej - mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską Mateusz Morawiecki podkreślając, jak ważne jest, aby państwa zachowały suwerenność informacyjną.

Jeżeli państwo nie panuje nad przekazem informacyjnym, jeżeli nie ma swoich suwerennych mediów, to jest zagrożone w swoich podstawowych interesach. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że większość mediów w Polsce po 1989 roku została przejęta przez zagraniczne koncerny medialne. Również w tej kampanii samorządowej było widać, że te media są zaangażowane politycznie - oceniła Joanna Lichocka.

Dodała, że w rynek medialny w Polsce są zaangażowane ogromne środki finansowe.

Dobrze byłoby, żebyśmy o tym bardzo wyraźnie mówili. Mamy do czynienia z ogromnymi środkami. Było to widać chociażby po zaangażowaniu dziennikarzy portalu Onet.pl do tego, aby z jednej ze starych taśm wydobyć sformułowania, które miałyby skompromitować premiera Morawieckiego - przypomniała poseł PiS.

- Z kolei taki Dziennik Zachodni pisał o jednym z przedwojennych bohaterów, któremu Ślązacy chcą postawić pomnik, że był kontrowersyjny. To oznacza, że ta niemiecka gazeta zwalcza wielkiego patriotę - uważa Lichocka.

za:niezalezna.pl
                                                                                 ***

              Polskie media w rękach niemieckich to nie problem? „Nie dajmy się omamić! -  apeluje premier

W Niemczech oni sami mówią: nasze gazety muszą być w rękach niemieckich. A w Polsce Niemcy wykupili w czasach PO-PSL i wcześniejszych główne polskie media. Nie dajmy się omamić! Musimy o tym pamiętać to "skutek dziecięcej choroby III RP, gdzie wielu osobom wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mediów".

W większości państw zachodnich ich przekaz medialny jest wytwarzany przez firmy, które są firmami rodzinnymi i tym samym, w gruncie rzeczy, chronią się przed narzucaniem niekorzystnej narracji. Jak suwerenność informacyjna ma się w przypadku Polski mówił w programie "W punkt" Katarzyny Gójskiej premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu jest to "skutek dziecięcej choroby III RP, gdzie wielu osobom wmawiano, że kapitał nie ma narodowości, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mediów".

Media zostały wyprzedane. Ogromnie dużo straciliśmy na tym ponieważ i miękka, i twarda siła jest realizowana przez media. I dzisiaj media są w rękach zagranicznych. Są w bardzo dużym stopniu w rękach niemieckich, a te niemieckie media bardzo się uaktywniły w czasie kampanii samorządowej - mówił, podkreślając, jak ważne jest, aby państwa zachowały suwerenność informacyjną.

W Niemczech oni sami mówią: nasze gazety muszą być w rękach niemieckich. A w Polsce Niemcy wykupili w czasach PO-PSL i wcześniejszych główne polskie media. Nie dajmy się omamić!
Musimy o tym pamiętać - stwierdził.

Premier przypomniał jednocześnie, że we Francji, Hiszpanii, Irlandii "byłoby to zupełnie nie do pomyślenia, że obce państwa w pośredni sposób, poprzez media, w bardzo ostry, jednoznaczny sposób włączały się w kampanię i atakowały aktualne władze danego kraju".

Prowadząca program przypomniała, że tuż przed ciszą wyborczą Trybunał Sprawiedliwości UE wysłał faksem do kancelarii prezydenta pismo nakazujące zabezpieczenia.

Odpowiedzią na nie było wezwanie przez Małgorzatę Gersdorf sędziów w stanie spoczynku do tego, aby wrócili do pracy.

Czy to nie jest próba wpływu na wynik wyborów?
– zapytał premier.

Nie ma czegoś takiego, jak bezpośrednie władztwo Trybunału Sprawiedliwości UE nad prawodawstwem Polski - podkreślił.

za:niezalezna.pl
                                                                              ***

     Ringer Axel Springer pozywa Gadowskiego. "Zobaczymy, czy sąd jest w Warschau czy w Warszawie"

– Zapraszam serdecznie na rozprawę. Bądźcie świadkami, jak polski dziennikarz procesuje się z Niemcami – oznajmił publicysta Witold Gadowski.

 Witold Gadowski został pozwany przez koncern Ringer Axel Springer za "naruszenie dóbr osobistych". Publicysta zaprasza na rozprawę i zapowiada, że będzie się starał, aby cały proces był transmitowany przez jedną z telewizji.

– Chcą mnie gnębić procesami i puścić z torbami, żebym zamilknął na zawsze. To jest racjonalny zamysł, ale nie uda się – podkreślił w swoim "Komentarzu Tygodnia".Jego zdaniem ten proces pokaże, czy polski sąd znajduje się "w Warschau czy w Warszawie".

"Zarzucili mi, że przypominam brunatną przeszłość Axela. Proszę o materiały i świadectwa które pozwolą uczynić z rozprawy 23 listopada rozprawę z "ich matkami i ojcami"" – napisał publicysta na Twitterze.

    Przygotowuje się do procesu z Ringer Axel Springer. Zarzucili mi, że przypominam brunatną przeszłość Axela. Proszę o materiały i świadectwa które pozwolą uczynić z rozprawy 23 listopada rozprawę z "ich matkami i ojcami". Reprezentuje ich kancelaria Zięba, Kochański.
    — witold gadowski (@GadowskiWitold) 31 października 2018

Publicysta podkreślił, że ma nadzieję, że niemiecki koncern przekona się "jaka jest siła Polaków i polskiej opinii publicznej". Gadowski dodał, że nie przesłano mu nawet pozwu, więc z zarzutami będzie miał okazję zaznajomić się dopiero na sali sądowej. Pierwsza rozprawa jest planowana na 23 listopada.

za:dorzeczy.pl

                                                                      ***

Witold Gadowski: Słyszę, że (...) manifestacja w dniu mojej rozprawy z Ringier Axel Springer

Dziennikarz śledczy i publicysta Witold Gadowski został pozwany przez zagranicznego wydawcę Ringier Axel Springer za naruszenie dóbr osobistych. "Polski dziennikarz kontra niemiecka "wrażliwość osobista" - skomentował redaktor. Pierwsza rozprawa już 23 listopada.

- Słyszę, że 23 listopada, w dniu mojej rozprawy z Ringer Axel Springer już została zarejestrowana manifestacja przeciwko Niemcom w polskich mediach. Wow... Widzę, że bierzemy sprawy w polskie ręce i to niezależnie od tego czy się to politykom podoba czy nie!
- pisze Witold Gadowski

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.