Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Niemiecki historyk o reparacjach dla Polski: Niemcy mają obowiązek spłaty odszkodowania

 Dr Karl Heinz Roth to historyk znany ze swoich prac nt. polityki społecznej narodowego socjalizm. Jest autorem książki poświęconej reparacjom dla Grecji. W niedawnym wywiadzie dla "Deutsche Welle" poruszył kwestię ewentualnych reparacji dla Polski od Niemiec.

– Zniszczenia w Polsce miały bez wątpienia największy rozmiar. Poprzez akty przemocy nazistowskiego okupanta zginęło 5,4 mln ludności cywilnej. W Grecji – 330 tys. Ta ilościowa różnica widoczna jest także w innych obszarach. Zarówno Polska, jak i Grecja podzieliły los tzw. małych aliantów. W polityce reparacyjnej zostały zepchnięte na margines. I tak jest do dziś – mówi niemiecki naukowiec.

Wskazał, że odszkodowania dla Polski to nie tylko kwestia natury materialnej, a również etycznej.

– Instrument bazowy wszystkich zniszczeń i strat ludzkich spowodowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej to prawie 500 mld dolarów w warunkach z 1938 r. Obecnie to prawie 7,5 bilionów euro. Bez oprocentowania. Dla Polski straty materialne, ludzkie i niewynagrodzoną pracę przymusową wyceniliśmy na 78 mld dolarów w roku 1938. Dzisiaj to ponad 1 bilion euro – mówił.

Jego zdaniem uregulowanie całości nie jest możliwe, jednak nie zwalnia to narodu niemieckiego z obowiązku zapłaty.

– Nigdy nie będzie możliwe spłacenie całego długu i zawsze będzie chodziło tylko o niewielką część. Może jedną dziesiątą, może jedną piątą. Niemcy mają obowiązek spłaty odszkodowania. Dla Polski ta sytuacja jest ewidentna – cytuje historyka "Deutsche Welle".

Zdaniem dra Rotha, skuteczny byłby zbiorowy nacisk na Republikę Federalną Niemiec, co mogłoby przynieść realne rezultaty.

– Dla mnie jest jasne, że żaden kraj samodzielnie, czy to Polska, czy Grecja, nie jest w stanie wywrzeć presji na potęgę hegemonialną, jaką są Niemcy, aby wyraziła gotowość do takich dyskusji. Tylko skoordynowane działanie ma szansę – czytamy.

Wskazuje też, że "taką sumę można uiścić w ciągu 10-20 lat bez uszczerbku dla społeczeństwa, kas socjalnych, a nawet systemu podatkowego. To ekonomicznie możliwe".

za:telewizjarepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.