Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Piotr Falkowski - Groźny pakt

Rośnie liczba państw, które odrzucają globalny pakt o migracji.
Jak nieoficjalnie dowiedział się „Nasz Dziennik”, decyzję w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki ogłosi w najbliższych dniach. Już wcześniej sygnalizował, że prawdopodobnie do paktu nie przystąpimy.

Opinie obozu rządowego są coraz bardziej sceptyczne. Szef MSWiA Joachim Brudziński, którego resort prowadzi sprawę w rządzie, rekomenduje szefowi rządu odstąpienie Polski od porozumienia. Jeśli tak się stanie, nie będziemy sami. W środę z grupy sygnatariuszy wycofały się Czechy, w poniedziałek – Bułgaria, a wcześniej Austria.

Projekt Global Compact czyni z międzynarodowej migracji nowe „prawo człowieka”. Pakt nie odróżnia migracji legalnej i nielegalnej ani w praktyce migrantów od uchodźców. Co więcej, podważa prawo państw do decydowania o przyjmowaniu na swoim terytorium dowolnych osób ubiegających się o prawo pobytu. Dokument uznaje proces globalnej migracji, przede wszystkim z południa na północ, za nieuchronny i pozytywny. Ma on prowadzić do powszechnego wymieszania ras, kultur i religii w globalnym społeczeństwie wielokulturowym. Dzieje się to za pomocą szeregu mało rzucających się w oczy szczegółowych zapisów ukrytych wśród 23 wymienionych celów współpracy międzynarodowej w zakresie migracji.

Polscy dyplomaci zauważyli trudne do zaakceptowania wymogi dotyczące dokumentów czy też postępowania z dziećmi migrantów. Polska uzyskała w trakcie negocjacji pewne ustępstwa, ale według MSZ nie były one zadowalające. Przez ostanie dwa miesiące nasz rząd nie podjął jednak ostatecznej decyzji. Z kręgów rządowych słyszymy na razie głównie opinie, choć coraz częściej negatywne. Premier Mateusz Morawiecki uznał za „bardzo prawdopodobne”, że do paktu nie wejdziemy.

– Uważamy, że nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są absolutnym priorytetem – powiedział podczas niedawnych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Nasz zachodni sąsiad pakt natomiast popiera i zamierza podpisać.

Drogi Czytelniku, cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”. Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski Nasz Dziennik

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.