Polecane

Abp. Gądecki: Zniecierpliwienie ze strony katolików i wyborców PiS jest ogromne

79 posłów napisało list do I prezes TK ws. przyspieszenia prac nad wnioskiem dot. zakazu aborcji eugenicznej. "Już ponad rok czekamy na orzeczenie w najważniejszej sprawie, która jest w Trybunale" – zauważa abp. Gądecki.

Siedemdziesięciu dziewięciu posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, zwróciło się z apelem do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o natychmiastowe wyznaczenie terminu rozprawy ws. aborcji z powodu wad genetycznych. "Przeciągające się prace w Trybunale Konstytucyjnym odbieramy z olbrzymim niepokojem" – podkreślili.

Abp. Gądecki w rozmowie z portale Niedziela.pl stwierdził, że w tak dużej grupie posłów "obudziło się sumienie".

– Ja myślę, że oczekiwanie i zniecierpliwienie ze strony katolików i także wyborców partii rządzącej jest pod tym względem ogromne. Wycofanie się PiS z tej obietnicy byłoby wielkim wyrzutem sumienia, który będzie miał dla nich złe skutki – mówi hierarcha, wskazują m.in. na projekt Kai Godek "Zatrzymaj Aborcję", pod którym podpisało się ponad 800 tys. osób. – Tego głosu nie można od tak sobie zlekceważyć. Kolejne tysiące pracowało nad tym projektem przez długi czas. Oni wszyscy są coraz bardziej zniecierpliwieni i rozczarowani – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą".

za:dorzeczy.pl
                                                                                 ***

"Aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci". Biskupi proszą o modlitwę

Na progu adwentu biskupi przypominają o godności każdego ludzkiego życia, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - czytamy w komunikacie z 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się wczoraj na Jasnej Górze.

 Głównymi tematami obrad 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 19 listopada na Jasnej Górze były prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, ochrona osób małoletnich oraz 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie.

W zamieszczonym na stronie Konferencji Episkopatu Polski komunikacie, czytamy że biskupi przypominają o godności każdego życia ludzkiego, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. „W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – wskazano.

W czasie obrad ja Jasnej Górze KEP przyjęła „Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”. „Biskupi polscy wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi” – czytamy w komunikacie.

Hierarchowie pochylili się również na przypadającą 25 listopada 85. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie. Biskupi proszą, aby w tym dniu „w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie oraz w intencji ofiar głodu”.

Poniżej pełna treść komunikatu:

                            Komunikat z 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Dnia 19 listopada 2018 r. na Jasnej Górze miało miejsce 381. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku obrad słowo do księży biskupów skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

1. Na progu adwentu biskupi przypominają o godności każdego ludzkiego życia, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

2. Kontynuując nauczanie św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka biskupi wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”. Jest ono odpowiedzią na List Papieża Franciszka skierowany do Ludu Bożego dn. 18 sierpnia 2018 roku.

3. Pasterze Kościoła w Polsce przyjęli relację biskupów reprezentujących Konferencję Episkopatu na minionym Synodzie Rzymie. Ojcowie synodalni podkreślili potrzebę większego zaangażowania młodzieży w życie i misję Kościoła oraz konieczność tworzenia Kościoła „z młodymi”, a nie tylko „dla młodych”. Zaznaczyli, że trzeba tworzyć w naszych diecezjach i parafiach konkretne miejsca dające możliwość słuchania młodych oraz towarzyszenia im w rozeznawania ich powołania, charyzmatu, posługi i działania. Biskupi ufają, że to zaangażowanie wzmocni wyraźnie potencjał ewangelizacyjny Kościoła i pozwoli dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny także do tych młodych ludzi, którzy oddalili się od wspólnoty wierzących.

4. W niedzielę 25. listopada wspominamy 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Pasterze Kościoła w Polsce proszą, aby w tym dniu w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie oraz w intencji ofiar głodu.

Po zakończeniu Zebrania Plenarnego biskupi, rozpoczynając swoje doroczne rekolekcje, proszą wszystkich wiernych o modlitwę.

Od tronu Matki Bożej Królowej Polski, księża biskupi błogosławią Polakom w Ojczyźnie i poza jej granicami oraz zachęcają do jak najlepszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia m.in. przez udział w Mszach Świętych Roratnich i rekolekcjach adwentowych.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
Zgromadzeni na 381. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 19 listopada 2018 roku

za:dorzeczy.pl