Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ordo Iuris: To pierwszy poważny sukces kampanii ograniczenia cenzury w internecie

Ministerstwo Cyfryzacji zawarło porozumienie z przedstawicielami portalu Facebook umożliwiające weryfikację przez Polskę blokad treści nakładanych przez administratorów platformy. Rozwiązania regulujące to zagadnienie były od dawna proponowane przez Ordo Iuris ze względu na

likwidowanie przez portal wpisów i stron głównie o tematyce konserwatywnej, patriotycznej i chrześcijańskiej. Instytut przygotował m.in. założenia do projektu ustawy zmieniającej obowiązujące w tej kwestii przepisy. W inicjatywę włączyli się także znani dziennikarze, których dotknęła cenzura. Akcję poparło też tysiące internautów.

    To pierwszy poważny sukces kampanii @OrdoIuris mającej na celu ograniczenie cenzury w internecie. Jeszcze raz dziękujemy za poparcie naszej inicjatywy @magdalenaogorek @R_A_Ziemkiewicz @tterlikowski @GadowskiWitold @cezarykrysztopa @MaciejGnyszka.https://t.co/ZXz1kmabIy
    — Instytut Ordo Iuris (@OrdoIuris) 3 grudnia 2018


Działania Ordo Iuris były odpowiedzią na usuwanie przez administracje portali społecznościowych treści publikowanych przez użytkowników lub ograniczanie dostępu do nich. Odbywało się to w oparciu o kryteria ideologiczne i polityczne. Z cenzurowaniem zetknęli się przede wszystkim internauci zamieszczający treści promujące wartości chrześcijańskie, czy patriotyczne. Likwidowane były m.in. wpisy i profile dotyczące historii Armii Krajowej, czy husarii, a także zdjęcia piłkarzy w koszulkach z symbolem „Polski Walczącej”. Usunięto również wydarzenie dotyczące festiwalu rekolekcyjnego, czy zdjęcia z Marszu Niepodległości w 2017 r. autorstwa znanego fotografa Chrisa Niedenthala.

Instytut przeprowadził zbiórkę podpisów pod petycją do Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego w sprawie zmian w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zebrano ich ponad 14 tys. Inicjatywa spotkała się także z poparciem znanych dziennikarzy - Rafała Ziemkiewicza, Witolda Gadowskiego, Magdaleny Ogórek, Tomasza Terlikowskiego, czy Cezarego Krysztopy. Akcję poparło również Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Eksperci Ordo Iuris zostali zaproszeni przez Ministerstwo do udziału w konsultacjach, których celem było wypracowanie nowych rozwiązań. W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną Instytut sugerował powierzenie rozstrzygania niektórych sporów dotyczących cenzury na portalach społecznościowych Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub sądom powszechnym.

Porozumienie między Facebookiem, a Ministerstwem Cyfryzacji zakłada utworzenie Punktu Kontaktowego. Będzie on służył użytkownikom portalu, których wpisy lub profile zostały zablokowane, do składania wniosków o sprawdzenie słuszności działań administracji portalu.

Co istotne, porozumienie nie daje Ministerstwu dodatkowych uprawnień cenzorskich. Weryfikowane będą bowiem treści już zablokowane przez Facebooka, wobec których reklamacja nie została rozpatrzona w terminie lub rozpatrzono ją negatywnie.  

„Ministerstwo wysłuchało postulatów środowisk katolickich, konserwatywnych i narodowych, które apelowały do rządu o zajęcie się sprawą cenzurowania treści. Krokiem w dobrą stronę jest utworzenie Punktu Kontaktowego, czyli krajowej jednostki, która będzie się zajmować weryfikacją nakładanych przez Facebooka blokad. Wątpliwości budzi natomiast brak regulacji zapewniających bezstronność członków Punktu”– skomentował mec. Tomasz Chudziński z Centrum Analiz Instytutu Ordo Iuris.

W Instytucie prowadzone są obecnie prace nad wnioskiem do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Dotyczy on zbadania regulaminu Facebooka pod kątem istnienia w nich niedozwolonych zapisów.  

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.