Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

ZNP nie zna prawa? Organizowanie świątecznych wydarzeń w szkołach zgodne z Konstytucją

Polskie prawo jest jednoznaczne w kwestii obecności treści religijnych w placówkach oświatowych. Podobnie jak gwarantuje nauczanie religii i odmawianie modlitwy w szkołach, tak dopuszcza strojenie choinki w ozdoby z motywami religijnymi, wystawianie jasełek oraz śpiewanie kolęd. Zgłaszane przez niektóre środowiska

postulaty, by zaprzestać bądź ograniczyć pielęgnowanie tej tradycji są sprzeczne z polskim prawem i zmierzają do dyskryminacji katolików. W ostatnim czasie do ograniczenia religijnej oprawy Świąt Bożego Narodzenia nawoływano na łamach „Głosu Nauczycielskiego” wydawanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 W grudniu większość Polaków przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia, których uroczyste obchodzenie należy do kanonów polskiej kultury i stanowi element tożsamości narodowej. W tę tradycję włączają się także liczne szkoły i przedszkola, w których w okresie adwentu organizuje się spotkania wigilijne, wystawia jasełka oraz umieszcza choinki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. O randze tych świąt świadczy też fakt, że 25 i 26 grudnia są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Mimo to pewne środowiska domagają się zaniechania lub przynajmniej ograniczenia szkolnych obchodów Bożego Narodzenia, a w szczególności wyeliminowania odniesień do chrześcijaństwa, np. poprzez zakazanie śpiewu kolęd zawierających słowo „Jezus” czy „Bóg”. Zazwyczaj powołują się one na rzekomą zasadę świeckości państwa lub szkoły, a także na obecność niechrześcijan wśród uczniów.

Argumenty te nie znajdują uzasadnienia w polskim prawie. W 1991 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zasada świeckości szkoły jest niespójna z systemem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej. Również obecnie obowiązująca Konstytucja RP z 1997 r. nie zawiera ani słowa o świeckości państwa czy szkoły. W polskiej ustawie zasadniczej znajduje się natomiast Preambuła, która wyraźnie stwierdza, że Konstytucja została ustanowiona w poczuciu wdzięczności „za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”. Art. 5 Konstytucji nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wszystkim organom władzy państwowej i samorządowej, strzec dziedzictwa narodowego, a więc także jego chrześcijańskich elementów.

Postanowienia ustawy zasadniczej realizuje uchwalone w 2016 r. Prawo oświatowe, które wyraźnie wskazuje, że nauczanie i wychowanie ma respektować chrześcijański system wartości i służyć rozwijaniu poczucia poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Szkoła ma zatem obowiązek prowadzenia edukacji w zakresie polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego o charakterze religijnym lub inspirowanym katolicyzmem. Ponadto, zgodnie z art. 13 ustawy o systemie oświaty szkoła ma zapewnić uczniom możliwość podtrzymywania ich tożsamości narodowej i religijnej. Oprócz tego art. 53 Konstytucji stwierdza, że nikomu nie można zabraniać uczestnictwa w praktykach religijnych. Trybunał Konstytucyjny już w 1993 r. orzekł, że zakazywanie uczniom dobrowolnego odmawiania modlitwy narusza tę normę i tym samym ogranicza wolność religii.

„Polskie prawo gwarantuje, że w szkole może być krzyż czy tablica z Dziesięciorgiem Przykazań, wolno też odmawiać modlitwę oraz wystawiać jasełka i obchodzić święta religijne. Poświęcenie sztandaru szkoły również jest zgodne z prawem, co potwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w 2014 r.” – zaznacza dr Marcin Olszówka z Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

„Przedstawiony niedawno na łamach tygodnika Związku Nauczycielstwa Polskiego postulat, by Boże Narodzenie obchodzić w sposób bardziej świecki, tzn. likwidując jak najwięcej odniesień religijnych, albo nauczać o pogańskim święcie przesilenia zimowego jest kuriozalny i stanowi obejście prawa. Szkoła ma obowiązek nauczać o polskiej kulturze i tożsamości narodowej, a nie je redefiniować” – dodaje dr Olszówka.

W przypadku jakichkolwiek utrudnień w organizowaniu jasełek, zakazu śpiewania kolęd lub innych przypadków usuwania treści religijnych ze szkoły czy przedszkola prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.