Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Potrafimy zwyciężać – 100 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dokładnie 100 lat temu – 27 grudnia 1918 roku – Wielkopolanie chwycili za broń, by po kilku miesiącach krwawych walk doprowadzić do włączenia kolebki Państwa Polskiego w skład odradzającej się właśnie Rzeczypospolitej
Impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego był przyjazd do Poznania – 26 grudnia 1918 roku wybitnego kompozytora Ignacego Paderewskiego.

– Polska po wielu latach niewoli odbudowuje się. Niech żyje polska zgoda i jedność, a ojczyzna nasza wolna, zjednoczona, z naszym polskim wybrzeżem, żyć będzie po wsze czasy! – mówił maestro z balkonu hotelu „Bazar” przemawiając do tłumu zebranych poznaniaków.

Dzień później, 27 grudnia w centrum Poznania przeszły wielotysięczne pochody patriotyczne. W odpowiedzi Niemcy zorganizowali kontrdemonstracje, w trakcie której ściągali polskie flagi, zniszczyli też budynek Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej. Kilka minut po godzinie 17-tej na ulicach Poznania padły pierwsze strzały i doszło do walk. 6 stycznia 1919 roku Poznań był już wolny.

Pierwszym dowódcą Powstania został generał Stanisław Taczak, którego 8 stycznia w roli naczelnego wodza powstania zastąpił go gen. Józef Dowbor-Muśnicki.

W ciągu kilku dni od wybuchu Powstania w Poznaniu, walki narodowo-wyzwoleńcze rozpoczęły się także w wielu innych miastach i miasteczkach Wielkopolski. Szczególnie ciężkie boje powstańcy toczyli m.in. w bitwie o Rawicz, Żnin, o Kopanicę i Nowe Kramsko czy wreszcie podczas bitwy o Szubin, w trakcie której Niemcy dopuścili się wyjątkowych okrucieństw na rannych i wziętych do niewoli Polakach.

16 lutego 1919 roku w Trewirze został przedłużony rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który zakładał przerwanie walk na terenie Wielkopolski. W praktyce starcia trwały nadal, a zakończyło je dopiero podpisanie traktatu wersalskiego.

Powstanie Wielkopolskie miało szczególne znacznie. Do Rzeczypospolitej wróciły rdzenie polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką i nowoczesnym przemysłem, a siły zbrojne II RP zostały zasilone ponad 70 tys. dobrze wyszkolonej Armii Wielkopolskiej. Powstańcy Wielkopolscy po zakończeniu walk wzięli też udział w obronie Lwowa, walczyli również w wojnie polsko-bolszewickiej.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.