Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Batalia o prawdę

Wyrok Trybunału w Karlsruhe blokujący właściwe przeprosiny za „polskie obozy zagłady” krytykują niemieccy prawnicy. – Najwybitniejsze autorytety niemieckiego świata prawniczego krytykują ten wyrok – mówi „Naszemu Dziennikowi” mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Prawnik dodaje, że niemieccy profesorowie wskazują, że łamie on niemieckie prawo. Niedawno Trybunał w Karlsruhe uznał, że niemiecka telewizja ZDF nie musi przepraszać w formie przewidzianej przez polski sąd za określenie „polskie obozy zagłady”. Domagał się tego więzień niemieckich obozów KL Auschwitz i KL Birkenau Karol Tendera, reprezentowany przez Patria Nostra.

– Prawnicy nie rozumieją tego wyroku, przedstawiając poważne argumenty prawne – mówi nam Przemysław Gałązka z Patria Nostra. Dodaje, że w tej sprawie padają argumenty, że ten wyrok stanowi „zagrożenie dla całej Unii, a nie tylko dla relacji polsko-niemieckich, ponieważ chodzi tutaj o uznawanie wzajemnych orzeczeń”. Patria Nostra w swoim komunikacie podkreśla, że „orzeczenie niemieckiego Trybunału dewastuje system wzajemnego uznawania wyroków w krajach UE”.

Jak wskazuje Patria Nostra, niemiecki profesor prawa Burkhard Hess stwierdził, że „zgodnie z dobrze ugruntowanymi zasadami uznawania orzeczeń należy zastąpić sentencję wyroku zagranicznego formułą mu bliską. Ta pozytywna opcja została całkowicie pominięta w orzeczeniu FTS. W związku z tym zastanawiam się, dlaczego FTS po prostu nie uznał wykonalności wyroku polskiego sądu”. Wykorzystując te opinie, Obara planuje zorganizować w Niemczech konferencję naukową dotyczącą prawnych aspektów tej sprawy.

– Mogę zapewnić, że uzyskałem już dla mojej inicjatywy znaczące poparcie w niemieckim świecie naukowym – stwierdza Obara.

Zenon Baranowski

za:naszdziennik.pl
                                                                                  ***

                     Dr Kucharski: Liczba Polaków zamordowanych w Auschwitz-Birkenau jest zaniżana

„Do dziś jest aktualne pytanie, jaka masa ludzi została wymordowana przez Niemców w Auschwitz. Niepodważalna jest jedna kwestia – niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau był obozem, w którym mordowali Niemcy, przy współpracy z innymi nacjami jak Austriacy, jak też przy pomocy środowisk ukraińskich, bo i te przewijały się przez obóz w Oświęcimiu” - mówił historyk dr Dariusz Kucharski.

W rozmowie na antenie Radia Maryja podkreślił:

„Niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu został pierwotnie utworzony w celu likwidacji Polaków; dopiero na konferencji w Wannsee, pod Berlinem, 20 stycznia 1942 r. zdecydowano, że nastąpi fizyczna likwidacja ludności żydowskiej zebranej w gettach, pracującej na potrzeby III Rzeszy”.

Rozmówca podkreśla też, że obecnie zaniża się dane dotyczące liczby Polaków, których zamordowano w Auschwitz-Birkenau. Mówiąc o trudnościach w oszacowaniu liczby ofiar obozów, dodał:

„Należy zaznaczyć, że do dzisiaj nie ma pełnej dokumentacji archiwalnej. [...] Chciałbym zaznaczyć, że nie o liczbę tu idzie, chodzi o to, że było to miejsce mordu i kaźni wielu milionów ofiar różnych narodowości. Bez wątpienia na czele – bo obóz ten został stworzony pierwotnie dla ludności polskiej – byli Polacy”.

Dalej mówił też:

„Od początku lat 90’ mówimy już o dużo mniejszej licznie ludności wymordowanej w Auschwitz-Birkenau – ok. 1,5 mln. Według tych najniższych danych mówi się, że 1,1 mln wymordowanych stanowili Żydzi. Należy dopowiedzieć, że w tej liczbie, ok. 300 tys. było obywateli Rzeczypospolitej, czyli tzw. polskimi Żydami. Możemy zadać pytanie, czy oni sami się czuli Żydami czy zostali według ustawy niemieckiej uznani za Żydów. Niektórzy z nich całkowicie uznawali się za Polaków. Ilu zginęło Polaków? Według tych najniższych danych, przyjmuje się, że Polaków wymordowano ok. 150 tys. Jest trudno zgodzić się z tym. Uważam, że te dane są zbyt niskie”.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.