Polecane

Abp Jędraszewski: bez chrześcijaństwa Europa stałaby się subkontynentem

– Wolność zaczyna się od wolności w rodzinie, w społecznościach, do których należymy, ale zwłaszcza w tej, która stanowi o naszej bardzo głębokiej tożsamości: w narodzie, w ojczyźnie

– powiedział w programie „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że „są różne pojęcia Europy i różnie próbuje się plan jednoczenia Europy urzeczywistnić”. Podkreślił przy tym, że tzw. ojcowie-założyciele Unii Europejskiej, czyli Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi, Robert Schuman „mówili przede wszystkim najpierw o wartościach chrześcijańskich, które muszą łączyć poszczególne kraje narody europejskie”.

– W tej Europie są narody, które mają swoją własną historię, własną tożsamość, własną tradycję pojmowaną jako pewne bogactwo, którym mogą obdarować inne narody – powiedział metropolita krakowski zaznaczając, że właśnie dzięki poczuciu podmiotowości poszczególnych narodów „Europa może ocalić swoją tożsamość”.

Metropolita krakowski zapytany, co by się stało, gdyby Europa odrzuciła chrześcijaństwo, odpowiedział: „Zostałby pewno subkontynent europejski w wielkim kontynencie Euroazji, ale to już nie byłaby ta Europa. To byłaby przestrzeń zamieszkiwana przez ludzi żyjących inną kulturą, mających inną tożsamość, inny świat wartości. Trudno mi sobie taką Europę wyobrazić, chociaż jej symptomy są widoczne na Zachodzie”.

za:www.pch24.pl