Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Agora i powiązana z Sorosem spółka przejmują Radio Zet

Czy dla Agory sensowniej będzie robić „Gazetę Wyborczą” w eterze, czy też raczej skupić się na rozrywce, umiarkowanie lewicowym przekazie, by nie "kanibalizować" TOK FM?

Zarejestrowana w Czechach, finansowana przez George Sorosa spółka SFS Ventures obejmie 60 procent udziałów w spółce Eurozet, do której należy kilka rozgłośni nadających w Polsce, głównie Radio Zet. Mniejszościowym udziałowcem będzie wydawca „Gazety Wyborczej”, czyli spółka Agora, która obejmie 40 procent akcji.

Według informacji podanej przez Agorę, wyda ona na swoje akcje niemal 131 milionów złotych. Będzie mogła w ciągu trzech lat przejąć pozostałe udziały. Większość pieniędzy potrzebnych do sfinalizowania transakcji Agora pozyska z kredytu.

„Mając na uwadze ochronę inwestycji Agora w Eurozet oraz ochronę pozycji Agora jako wspólnika mniejszościowego Eurozet, Agorze przysługują typowe uprawnienia wspólnika mniejszościowego, w tym prawo do mianowania i odwołania jednego członka rady nadzorczej Eurozet, oraz wpływ na decyzje w wybranych kluczowych sprawach dotyczących, w szczególności struktury kapitałowej, zmiany umowy spółki, zmiany kapitału zakładowego czy likwidacji spółki (…) Jednakże, Agora jako wspólnik mniejszościowy nie będzie mieć wpływu m.in. na działalność operacyjną Eurozet, ani strategię programową radiostacji” – brzmi fragment komunikatu giełdowego opublikowanego przez spółkę.

„SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, zaś udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund” – pisał portal wPolityce.pl.

Według portalu Wirtualne Media, wspomniany fundusz, „wspierany finansowo przez George’a Sorosa, w połowie 2016 roku kupił 5,35 mln akcji Agory stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu”.

za:www.pch24.pl
                                                                                   ***

Medioznawca o kupnie Radia Zet przez Agorę: Nie po to kupuje się radio, by nie lansować swojej linii

W nowym Radiu ZET nie będzie raczej lewicowej indoktrynacji wprowadzanej na siłę do ramówki – bo to się po prostu nie przyjmie. Natomiast możemy się spodziewać zmian w programach publicystycznych, które już tam są, czy zmiany kształtu materiałów agencyjnych, informacyjnych. Tutaj faktycznie przekaz może być bliski temu, serwowanemu przez „Gazetę Wyborczą”. W końcu nie po to kupuje się tak dużą stację, by nie forsować własnej linii redakcyjnej – mówi portalowi DoRzeczy.pl dr Piotr Łuczuk, medioznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 Co dla polskiego rynku medialnego oznacza przejęcie Radia ZET przez Agorę?

Dr Piotr Łuczuk: Gra o „Zetkę” toczyła się od dłuższego czasu. Wśród graczy wymieniana była właśnie Agora i Fratria, czyli spółka wydająca tygodnik „Sieci”. Wśród medioznawców od dawna panował pogląd, że w zależności od tego, kto przejmie Radio ZET, wyznaczy inny kierunek tej stacji i całej grupy radiowej. W samym przejęciu przez Agorę dużego zaskoczenia nie ma, gdyż informacje na ten temat się pojawiały. Po cichu liczyłem, że pojawi się trzeci gracz. Stało się inaczej. Wiemy jednak, czego możemy się spodziewać po Agorze.

A czego możemy się spodziewać?

Na pewno w początkowym okresie nie będzie rewolucji. Wszelkie zmiany programowe będą rozłożone w czasie. Na pewno możemy się za to spodziewać przechodzenia do stacji znanych nazwisk, medialnych gwiazd o lewicujących bądź liberalnych poglądach. Osób, które jakiś czas temu zniknęły z rynku medialnego, teraz powrócą.

Czy dla Agory sensowniej będzie robić „Gazetę Wyborczą” w eterze, czy też raczej skupić się na rozrywce, umiarkowanie lewicowym przekazie, by nie "kanibalizować" TOK FM?

O ile TOK FM jest radiem publicystycznym, w którym występują głównie gadające głowy, to w grupie Radia ZET występuje bardzo rozległa tematyka. Tu bym się nie spodziewał wielkich zmian, od strony biznesowej nie byłyby one sensowne. Nie będzie więc raczej wprowadzanych na siłę do ramówki programów publicystycznych tam, gdzie ich dotąd nie było. Nie będzie raczej lewicowej indoktrynacji – bo to się po prostu nie przyjmie. Natomiast możemy się spodziewać zmian w programach publicystycznych, które już tam są, czy zmiany kształtu materiałów agencyjnych, informacyjnych. Tutaj faktycznie przekaz może być bliski temu, serwowanemu przez „Gazetę Wyborczą”. W końcu nie po to kupuje się tak dużą stację, by nie forsować własnej linii redakcyjnej.

Sprawa jest o tyle istotna, że nie chodzi o jedną rozgłośnię ale całą grupę medialną?

Oczywiście. Tutaj gra szła o całą rodzinę stacji skupioną wokół Radia ZET. Po owocach ich poznamy.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.