Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. abp W. Depo: Tracąc pamięć, zarówno tę chrześcijańską, jak i pamięć narodu, traci się tożsamość i traci się samego siebie

  – Skoro niewierność wobec Boga przynosi tak straszne konsekwencje: zatracenie i odejście wprost od rozumu, który ma rozpoznać prawdę, spróbujmy zapytać siebie, na czym polega nasza wierność wobec Boga?

Nie możemy się zgodzić na traktowanie Kościoła jako publicznego muzeum, do którego wchodzą w roli prelegentów przeciwnicy pamięci narodowej i twórcy nowej moralności, bez sumienia i odnoszenia się do Boga. Tracąc pamięć, zarówno tę chrześcijańską, jak i pamięć narodu, traci się tożsamość i traci się samego siebie – mówił w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Ks. abp Wacław Depo podkreślił, że pod wpływem Ducha św. dojrzewa i umacnia się człowiek wewnętrzny, utworzony na obraz samego Boga i zdolny do kroczenia w życiu drogą przykazań Bożych.

    – Potrzeba nam w tym roku duszpasterskim Kościoła w Polsce mocy Bożego ducha, aby wzmocnić siły Kościoła w głoszeniu Ewangelii życia świata w przeciwstawianiu się jednoznaczną doktryną wiary i obyczajów chrześcijańskich, zwłaszcza na odcinku małżeństwa i rodziny wobec ideologicznego kłamstwa, które podpowiada, że problemy związane z laicyzacją uda się rozwiązać rozmywaniem czy rozmiękczeniem zasad Ewangelii – akcentował duchowny.

Jako Kościół nie jesteśmy rodzajem kościelnego muzeum – zaznaczył metropolita częstochowski.

    – Nie możemy się zgodzić na traktowanie Kościoła jako publicznego muzeum, do którego wchodzą w roli prelegentów przeciwnicy pamięci narodowej i twórcy nowej moralności, bez sumienia i odnoszenia się do Boga. Tracąc pamięć, zarówno tę chrześcijańską, jak i pamięć narodu, traci się tożsamość i traci się samego siebie – wskazał ksiądz arcybiskup.

Autorzy natchnieni jako przyczynę załamania się człowieka wymieniają brak wiary w prawdziwego Boga – zauważył przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

    – Szukając przyczyn wszelkiego rodzaju załamania się człowieka autorzy natchnieni prowadzą tylko do jednej przyczyny – brak wiary w prawdziwego Boga. Ten brak wiary zwraca się nie tylko przeciwko Bogu, ale przeciwko człowiekowi. Można tę prawdę wyrazić jeszcze inaczej: każda droga człowieka czy całych społeczeństw, które w swym buncie stają się ludźmi twardego karku, wcześniej czy później prowadzi na zatracenie. Wcześniej czy później odcięcie się od Boga grozi samounicestwieniem. To musi sobie uświadomić każdy człowiek i każdy naród – powiedział.

Naszą wierność wobec Boga można określić jako „spokojna wdzięczność” – wskazał ks. abp Wacław Depo.

    – Skoro niewierność wobec Boga przynosi tak straszne konsekwencje: zatracenie i odejście wprost od rozumu, który ma rozpoznać prawdę, spróbujmy zapytać siebie, na czym polega nasza wierność wobec Boga? Określiłbym to spokojną wdzięcznością. Tak, codzienną wdzięcznością Bogu za to, że jesteśmy, że to w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy – wyjaśnił duchowny.

za:www.radiomaryja.pl

 

***

Odpowiedzią na ataki na autorytet kapłanów jest nasza wytrwała modlitwa w ich intencji. W najbliższą niedzielę w Toruniu ponad 100 osób rozpocznie regularną modlitwę za kapłanów – Ojców Redemptorystów. W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II podjęta też zostanie nowa duszpasterska inicjatywa skierowana do Margaretek, czyli Apostolatu Modlitwy za Kapłanów, który coraz bardziej rozwija się w Polsce.

– Do każdej z Margaretek należy siedem osób. Piętnaście takich grup za kilka dni uroczyście zainauguruje modlitwę za nas, Ojców Redemptorystów. Powstałe przy naszym sanktuarium Margaretki tworzą i starsi, i młodzież, w tym pracownicy mediów, studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – zaznacza o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium. Sanktuarium zaprasza jednocześnie wszystkie Margaretki na spotkanie w pierwsze soboty miesiąca. To nowa duszpasterska inicjatywa formacyjna dla tych, którzy modlą się za kapłanów. Pierwsze z comiesięcznych spotkań odbędzie się już w najbliższą sobotę.

– Zgłasza się do nas bardzo wiele osób z informacją, że podejmują modlitwę za kapłanów. Chcemy, aby Margaretki spotykały się co miesiąc w naszym sanktuarium. Za przykładem naszego wielkiego patrona, św. Jana Pawła II, w ten sposób pragniemy troszczyć się o powołania kapłańskie. W sytuacji tak wielu ataków na księży potrzeba kapłanom wsparcia duchowego, a takim jest codzienna modlitwa za nas – podkreśla o. Andrzej Laskosz.

– W ten sposób pragniemy też zachęcić innych do tak bardzo potrzebnej modlitwy za księży – dodaje. Spotkania odbywać się będą w pierwsze soboty miesiąca. Rozpoczęcie modlitwą różańcową o godz. 17.30, a następnie, o godz. 18.00, Msza św. sprawowana za Margaretki. Apostolat Modlitwy za Kapłanów Margaretka to ruch apostolski, który powstał w 1981 roku w Kanadzie. Bardzo intensywnie rozwija się obecnie w Polsce. Jedna Margaretka składa się z siedmiu osób, które modlą się za konkretnego kapłana, każda w jednym wybranym przez siebie dniu tygodnia dowolną modlitwą. Taka modlitwa jest bardzo ważna dla kapłanów w czasie, gdy przeżywamy ogromny atak na ich autorytet. Często za błędy nielicznych cierpią zupełnie niewinni duszpasterze.

– Księża są z ludu wybrani i do ludu posłani. Kapłani bardzo potrzebują modlitwy wiernych. Bo choć za każdego księdza zapewne modlą się rodzice, najbliżsi, to jednak ruch margaretkowy jest niezwykłym dziełem zrodzonym oddolnie, jest odpowiedzią na trudny czas, który przeżywamy – zauważa ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zwraca uwagę, że kapłani są atakowani przez różne środowiska nieprzychylne Kościołowi, za winy nielicznych często obarczani są odpowiedzialnością wszyscy, to powoduje osłabienie powołań kapłańskich.

– Potrzebujemy umocnienia, a daje je świadomość, że ktoś się za nas modli – podkreśla kapłan. Jak wspomina, pierwsza Margaretka, którą otrzymał, była dla niego wielkim zaskoczeniem. – To był rok 2006. W dniu imienin zadzwonił domofon, poproszono mnie o zejście. Gdy wyszedłem, przed drzwiami stała grupa osób, uklękły na błogosławieństwo i wręczyły mi Margaretkę. W sumie otrzymałem ich już kilkanaście. To niezwykła świadomość, że codziennie modli się za mnie kilkadziesiąt osób. Moc tej modlitwy czuję każdego dnia. Przed rokiem zostałem dyrektorem radia i wiem, że bez niej nie byłbym w stanie podołać powierzonym mi obowiązkom. Margaretki ofiarują w intencji kapłana dowolną modlitwę, często jest to dziesiątek Różańca Świętego, jest ona łańcuchem podtrzymującym księdza w posłudze – daje świadectwo ks. Adamczyk.

Przełomowy dla Apostolatu Margaretka w Polsce był rok 2016. Wówczas w kwietniu Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła duszpasterza krajowego tego Apostolatu. Dzięki formalizacji ruchu w Polsce rozwija się on w kolejnych diecezjach. Już w ponad dwudziestu wyznaczeni zostali diecezjalni opiekunowie Margaretek. Opiekunem krajowym Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka jest ks. Bogusław Nagel z archidiecezji krakowskiej. Warto przy okazji przypomnieć, że w 2014 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, jako pierwszy polski biskup ustanowił opiekuna Apostolatu Margaretka właśnie na poziomie archidiecezji krakowskiej. Modlitwa świeckich jest jak tarcza obronna dla księży. Już od wielu lat do Margaretki należy pani Józefa z Krakowa. Jak zaznacza, dla niej modlitwa za konkretnego księdza jest bardzo ważna.

– Jestem przekonana, że ma ona ogromne znaczenie. Mój wyznaczony dzień modlitwy za ks. Jacka, który był przed laty w naszej parafii, to środa. Księża potrzebują modlitewnego wsparcia w wypełnianiu kapłańskiego powołania, w służbie Kościołowi, czyli nam wszystkim wiernym świeckim. Poprzez naszą modlitwę chcemy się też przeciwstawić szkalowaniu dobrego imienia księży, dać wyraz wdzięczności za ich powołanie pełne poświęceń i oddania dla drugiego człowieka – wskazuje pani Józefa. – W naszej parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu każdy ksiądz objęty jest taką modlitwą – dodaje. Informacje o Margaretkach są zamieszczone na stronie www.apostolatmargaretka.pl.

Małgorzata Bochenek

za:naszdziennik.plCopyright © 2017. All Rights Reserved.