Polecane

Wielki Piątek – dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu

Dziś Wielki Piątek, dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

   – Wyrzekam się czegoś tak prostego, jak pokarm po to, aby poczuć głód, także fizycznie poczuć głód za Bogiem – mówi o. Tomasz Abramowicz SP.

To dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. To właśnie tajemnica krzyża i cierpienia jest w centrum Wielkiego Piątku.

    – Wpatrujemy się w Krzyż. Próbujemy rozpoznać w nim tajemnicę naszego odkupienia – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski, teolog, kierownik Katedry Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Tajemnicę odkupienia, ale i tajemnicę miłości.

    – To jest dzień – chyba najpiękniejszy – gdzie człowiek może poczuć, że wierzy i jest wdzięczny za to, że Bóg umiera, aby nas odkupić – akcentuje o. Tomasz Abramowicz SP.

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół milczy. Nie ma Mszy Świętej, ale jest Liturgia Słowa i adoracja.

    – Liturgia Wielkiego Piątku zawiera w sobie pięć elementów, bardzo mocnych liturgicznie, ale i przeżyciowo – wskazuje o. Tomasz Abramowicz SP.

Na początku Liturgii kapłan pada na twarz. Modli się w ciszy. Wspólnie z wiernymi oddaje cześć Jezusowi. Później jest Liturgia Słowa. Ewangelia przypomina nam Mękę Chrystusa według św. Jana.

    – Po Liturgii Słowa następuje modlitwa powszechna, w której jest 10 wezwań obejmujących wszystkich ludzi. Od tych, którzy są blisko Chrystusa, po tych, którzy są daleko – podkreśla o. Tomasz Abramowicz SP.

W trakcie Liturgii kapłan wnosi krzyż. Rozpoczyna się adoracja. Później jest moment przyjęcia Komunii Świętej. Na koniec przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

    – Od zakończenia celebracji wielkopiątkowej przyklękamy przed Krzyżem tak, jak przed Najświętszym Sakramentem – zwraca uwagę ks. prof. Marek Chmielewski.

Adoracja jest wpisana w całe Triduum Paschalne. Od Wielkiego Czwartku i modlitwy w Ogrójcu, aż po Zmartwychwstanie. Kościół zaprasza wiernych do przedłużenia postu aż do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej.

za:www.radiomaryja.pl