Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

"To był jeden z najważniejszych tygodni XX wieku". Wspomnienie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 roku, to był jeden z najważniejszych tygodni w XX wieku dla Polski i dla Europy. Tak uważa rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał on, że od tej podróży apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II "zaczęło się rozmontowywanie komunizmu".
"Papież przywracał rodakom wolność"

Pierwszy raz po wyborze na papieża Jan Paweł II przyjechał do Polski 2 czerwca 1979 r. Pielgrzymka trwała do 10 czerwca, a Ojciec Święty odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Nowy Targ, Kraków i b. niemiecki obóz zagłady Auschwitz. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa:

"Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!” ( https://www.youtube.com/watch?v=w8ATg3fcoPM)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że w czasie tej pielgrzymki po raz pierwszy od wielu lat ludzie poczuli się wolni.

"Papież przywracał swym rodakom wolność poprzez to, że mówił o ich godności: godności ludzkiej, która wynika z godności dzieci Bożych. Tej godności nikt już potem nie mógł im odebrać. I wtedy ludzie zaczęli na niej budować Solidarność"– wyjaśnił ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał jednocześnie, że "Solidarność" mogła powstać dlatego, że miała wsparcie w polskim papieżu.

"Bez tej pielgrzymki nie byłoby zapewne tych wielkich przemian, które nastąpiły w Polsce, a potem w Europie. W tym sensie było to wydarzenie przełomowe i jedyne w swoim rodzaju na skalę światową. Kto w 1979 roku przypuszczał, że za 10 lat upadnie w Polsce komunizm i runie Mur Berliński? A jednak to się stało, co jest wielką zasługą także papieża Polaka”
– podkreślił Rzecznik Episkopatu Polski.


Jan Paweł II: Fundamenty demokracji

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji". Podczas swojego wystąpienia kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski "chrześcijanie się policzyli i nabrali odwagi".

"Doświadczyli też wspólnotowości, będącej połączeniem chrześcijańskiej ideowości z masowością, co zrodziło wkrótce fenomen Solidarności" - podkreślił hierarcha.

Odnosząc się do wydarzeń z czerwca 1979 r. kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że w tamtym czasie władza komunistyczna miała w zasadzie nieograniczoną możliwość manipulowania informacjami, żeby nie pokazywać tego, co było niewygodne. Zdaniem hierarchy, komuniści stracili tę możliwość właśnie podczas tej pielgrzymki.

"Musieli ugiąć się pod presją ludzi, którzy przychodzili tłumnie na wszystkie etapy tej pielgrzymki. To było jakby odsłonięcie publiczne tych planów, zamiarów i słów, które Jan Paweł II wypowiedział w 1979 roku"- przypomniał.

Jak podkreślił, władza komunistyczna słusznie obawiała się wizyty Jana Pawła II.

"Rok później - w roku 1980 - okazało się, w lecie i na jesieni, w jaki sposób to, że przy papieżu poczuliśmy się wolni i mocni, objawiło się powstaniem Solidarności"

- zaznaczył kard. Nycz.

za:niezalezna.pl


***

Dobiega końca konferencja pt. „Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji”

W stolicy dobiega końca konferencja pt. „Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji”. Wydarzenie odbywa się od wczoraj w Sekretariacie KEP.

Konferencja organizowana jest w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Polski. Spotkanie poświęcono historycznej roli św. Jana Pawła II dla odzyskania wolności przez narody Europy Środkowo-Wschodniej oraz aksjologicznym fundamentom, na jakich powinna się opierać demokracja.

Od Jana Pawła II między innymi uczyliśmy się, jak funkcjonować w przestrzeni społecznej nie tylko jako katolik, ale też jako człowiek, obywatel – podkreśla pedagog dr Andrzej Mazan, jeden z uczestników konferencji.

    – To nie było tylko uczenie nas – uczestników tych pielgrzymek – ale znacznie głębsze wymaganie, zadanie, które postawił nam Ojciec Święty, tzn., żebyśmy przemienili przestrzeń społeczną w myśl wskazań chrystusowych i nauki Kościoła. Trzeba podkreślić, że Ojciec Święty uczył nas tej nauki społecznej w sposób ewolucyjny. Najpierw nauczył nas umiłowania Chrystusa, to jest to odnowienie człowieka w Chrystusie, po to, żeby wyszedł do innych ludzi odnowiony ze świadectwem i uczestnictwem przemiany rzeczywistości osobistej i społecznej – akcentuje dr Andrzej Mazan.

W konferencji biorą udział między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, historycy oraz członkowie Episkopatu.

Dziś uczestnicy spotkania zgłębiali między innymi wizję Europy według św. Jana Pawła II, która wobec wciąż nowych wyzwań powinna nawiązywać do chrześcijańskich korzeni. Mówiono też o roli suwerennej Polski w Europie według papieża Polaka.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.