Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Nie dajmy się zmanipulować

Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim powstałe finansowane są ze środków telewidzów i słuchaczy. Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim powstałe finansowane są ze środków telewidzów i słuchaczy.
Nie można powiedzieć, że ktoś dofinansowuje Telewizję Trwam. To nie tylko manipulacja, ale już kłamstwo.


– Otrzymujemy w ciągu roku nie więcej niż 1,5-2 mln zł od różnych instytucji państwowych, które w ramach swojego budżetu posiadają środki na informowanie społeczeństwa o bardzo ważnych sprawach. Jak np. społeczna odpowiedzialność nauki, profilaktyka raka piersi czy fundusze europejskie. Te rządowe czy pozarządowe instytucje przekazują obywatelom te informacje nie tylko poprzez audycje w Telewizji Trwam, ale także poprzez wszystkie inne media: TVN, Polsat, TVP i w każdej innej telewizji.

Gdyby ktoś porównał cennik i czas antenowy, który oferujemy dla takiej informacji z innymi telewizjami, to cena za nasz czas antenowy jest o wiele, wiele niższa niż w innych mediach – przypomniała podczas „Rozmów niedokończonych” w Telewizji Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. W ten sposób odpowiadała na pytanie o „finansowanie środkami publicznymi” nie tylko Telewizji Trwam, ale też budowy Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu, które do Fundacji, ale również do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Radia Maryja wpłynęło z TVN w związku z przygotowywanym przez tę stację materiałem.

Należy pamiętać, że niejednokrotnie już opinia publiczna była absorbowana sensacyjnie brzmiącymi materiałami w mediach komercyjnych o rzekomym finansowaniu środkami publicznymi np. Telewizji Trwam.

Poseł Anna Sobecka w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ocenia, że w tego typu artykułach chodzi przede wszystkim o dyskredytację w oczach opinii publicznej o. dr. Tadeusza Rydzyka, Radia Maryja, Telewizji Trwam czy Fundacji. – A należy przyjrzeć się rzeczywistości.

Telewizja Trwam nie jest dotowana, a jeżeli chodzi o Muzeum, to jest to państwowa jednostka kultury z udziałem wniesionym przez Fundację Lux Veritatis. I czy nie jest ono potrzebne? Jest potrzebne. Będzie stanowiło dobro dla środowiska, w którym wyrośnie, i dla całej Polski. Będzie świadczyło – jak każde muzeum – o faktach, które miały miejsce. Teraz jednak okazuje się, że „wszyscy mogą budować muzeum”, tylko nie środowisko katolickie – mówi nasza rozmówczyni.

Ważne zbiory

Dyrektor Kochanowicz-Mańk wyjaśnia, że Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu jest państwową jednostką kultury powołaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Fundacja Lux Veritatis jest natomiast jego współzałożycielem.

– To współzałożycielstwo polega na tym, że Fundacja przekazała na rzecz Muzeum pewne dobra – materialne i niematerialne, takie jak grunt – ponad hektar ziemi w Toruniu, przekazała zbiory i prace badawcze, które Rodzina Radia Maryja zbierała i przekazywała najpierw do Radia Maryja, a następnie do Fundacji przez prawie 20 lat. […] Przekazaliśmy do Muzeum Kaplicę Pamięci, gdzie mamy udokumentowanych i pokazanych 1170 postaci, które oddały życie w czasie II wojny światowej, ratując Żydów. Przekazaliśmy również część biblioteki i czytelni Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. To wszystko po to, żeby wesprzeć państwo polskie dla zbudowania państwowej jednostki kultury, która zrealizowałaby pewien cel – wylicza Lidia Kochanowicz-Mańk.

Akcentuje przy tym, że to ważne, by takie muzeum powstało. – Jako katolicy płacimy podatki, te podatki są w budżecie państwa, budżet kieruje je na różne ważne cele. Takim ważnym celem jest również to, żebyśmy mogli mieć muzeum, które będzie wskazywało tę naszą tożsamość związaną z Kościołem katolickim. To jest nasz obowiązek, żeby tego typu jednostka kultury, jednostka państwowa powstała – podkreśla.

Państwo polskie zobowiązało się przekazać środki na budowę obiektu Muzeum. W tym roku to 38,5 mln zł, a całość inwestycji, która zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć do marca 2021 r., będzie kosztowała 117 mln zł. Środki te w 100 proc. zostaną przekazane – jak poinformowała dyrektor – wykonawcy Muzeum, który został wyłoniony w przetargu.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, odnosząc się do sprawy na antenie Telewizji Trwam, zwrócił uwagę, że „dziennikarz ma być sługą prawdy”.
– Prawdę ma mówić, a nie judzić i nie kłamać. […] Liczę, że Polacy utrzymają to Radio i Telewizję i będą nam pomagać. […] Ojciec Święty, największy prorok w naszych czasach, mówił, co to jest polskość. I my chcemy to pokazać – stwierdził o. dr Tadeusz Rydzyk.

Doktor Krzysztof Kawęcki w rozmowie z nami zauważa, że w ostatnim 30-leciu mamy do czynienia z ogromnym wsparciem państwa dla przedsięwzięć realizowanych przez organizacje lewicowe i nawet skrajnie lewackie.

– Transfer pieniędzy publicznych następował głównie do organizacji lewicowych, i to w różnych sferach – a przede wszystkim w edukacji i kulturze, dlatego że są to obszary, które kształtują świadomość narodową. Dlatego jakikolwiek wyłom z tego sposobu dystrybucji środków powoduje ataki środowisk liberalno-lewicowych, które cały czas pozostają uprzywilejowane w tym procesie – ocenia nasz rozmówca.

Artur Kowalski

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.