Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Groźna furtka

Ministerstwo edukacji ogłasza konkurs na przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży. Wśród umiejętności, jakie nabyć mają uczniowie, wymieniona jest antykoncepcja.

MEN rozpisało program skierowany do instytucji i organizacji pozarządowych, którego głównym celem jest profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole. Ma on upowszechniać wiedzę na temat zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań. Uczniowie mają także nauczyć się radzić sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu.

Zajęcia skierowane do uczniów, rodziców i wychowawców będą prowadzić psychologowie. Wśród celów programu znajduje się także przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży. Odbywać się to ma poprzez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych. MEN podkreśla, że kwestia ta powinna uwzględniać szeroki zakres zmian w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym i zdrowotnym uczniów i wychowanków. Jednak zdaniem Barbary Nowak, małopolskiego kuratora oświaty, szkoła ma narzędzia do tego, aby realizować program przybliżający uczniom kwestie związane z prokreacją bez konieczności sięgania po pomoc organizacji czy stowarzyszeń.

– W szkole sytuacja powinna być prosta. Mamy przedmiot wychowanie do życia w rodzinie. Jest on tak skonstruowany, że przez jego realizację chcemy uzyskać taki cel, którym jest harmonijny rozwój ucznia. Otrzymuje on niezbędne informacje o swojej seksualności, które są dostosowane do wieku. Jeżeli mamy taki przedmiot, to w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać, żeby był on realizowany bardzo dobrze – mówi „Naszemu Dziennikowi” kurator Barbara Nowak.

Dlaczego program, który w założeniu ma walczyć z seksualizacją dzieci i młodzieży, jednak niepokoi ekspertów? W ocenie kurator Nowak, każda forma otwierania szkół przed organizacjami pozarządowymi w tak wrażliwej sferze stanowi ogromne zagrożenie.

Rzecznik MEN Anna Ostrowska zastrzega w odpowiedzi dla „Naszego Dziennika”, że dopiero po rozstrzygnięciu konkursu będzie znany zarówno podmiot realizujący to zadanie, jak i planowany jego przebieg. – Skierowanie do organizacji pozarządowych kolejnego konkursu – nawet ze stwierdzeniem, że chodzi o przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży – może otworzyć furtkę dla treści, których zdecydowana większość rodziców w Polsce nie chce. Wspomniane stwierdzenie można różnie interpretować. Wiemy, że organizacje lewicowe w sposób mistrzowski powołują się na piękne hasła, a realizują zupełnie inną politykę. Sfera seksualności jest niezwykle wrażliwa i w sposób szczególny jest narażona na indoktrynację – zauważa kurator Barbara Nowak.

Drogi Czytelniku, cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”. Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym Rafał Stefaniuk

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/211247,grozna-furtka.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.