Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ważne słowa ks. abp. Jędraszewskiego: Czas zmagań się nie skończył. Pojawiają się ideologie, które chcą zawładnąć człowiekiem

Walczy się dziś z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach - mówił w sobotę w Myślenicach abp Marek Jędraszewski.

Rosnąca solidarność z abp. Jędraszewskim: Z całej Polski płyną do niego wyrazy wdzięczności i uznania za odważne sformułowanie tezy.

Abp Jędraszewski dziękuje za wsparcie: „Przez modlitwę, pokutę i inne znaki pamięci wyrażaliście solidarność ze mną. Bóg zapłać!”

Winniśmy wdzięczność i szacunek arcybiskupowi Jędraszewskiemu. Dopóki Kościół ma (także) odważnych biskupów, dopóty jest nadzieja

Na myślenickim Rynku odprawiona została msza św. w 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W związku z tragiczną w skutkach burzą, która w czwartek przeszła nad Tatrami nuncjusz przekazał w imieniu papieża Franciszka wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar i jego zapewnienie o modlitwie w intencji poszkodowanych, szczególnie dzieci. W sobotniej uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 50 lat, przypomniał w homilii, że biskupi polscy podczas Soboru Watykańskiego II prosili papieża o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła, a liczne koronacje obrazów Matki Bożej w Polsce w latach 60. wpisywały się w doświadczenie Kościoła, który zmagał się z ateistycznym systemem komunistycznym i „uciekał się pod szczególną opiekę Matki Bożej”.

Wydarzenie sprzed 50 lat - koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej – wpisywała się bardzo głęboko w to właśnie doświadczenie zmagań, bo wytoczono chrześcijaństwu śmiertelną walkę w myśl komunistycznego dogmatu, że religia to opium dla ludu— mówił abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski mówił, że w czasach komunizmu odrzucono „to wszystko, co związane jest z transcendencją, z wiarą w Boga i przywiązaniem do Kościoła” i trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną, co wyrażało się - jak wskazał hierarcha - m.in. w powszechnym dostępie do aborcji i łatwo osiągalnych rozwodach.

Czas zmagań bynajmniej się nie skończył— mówił abp Jędraszewski.

Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz
— powiedział metropolita krakowski.

Dodał, że „jeżeli odrzuca się Boga, idą za tym groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka”.

Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas— mówił abp Jędraszewski.

Według niego, „walczy się także z polskim narodem i jego kulturą mającą taką wspaniała tradycję”.

Kulturą, która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności— mówił abp Jędraszewski.

Dodał, że czas jest wyjątkowy i wyjątkowa jest odpowiedzialność za „to, co uczynimy z sobą, z narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce”.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) przypomniał podczas uroczystości, że 19 sierpnia radni Myślenic na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny – Pani Myślenickiej.

Tą decyzją, jako wspólnota samorządowa wpisujemy się w głos poprzednich pokoleń— powiedział Szlachetka. Aktu zawierzenia dokonał w sobotę abp Jędraszewski.

Poczta Polska z okazji 50-lecia koronacji obrazu wydała kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. W prawym górnym rogu na znaczku jest wizerunek Matki Bożej Myślenickiej, a w części ilustracyjnej kartki fotografia przedstawiająca metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę podczas koronacji tego obrazu. Doszło do niej 24 sierpnia 1969 r. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak, a korony papieskie nałożył na obraz metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.

W 1983, gdy obchodzono 350-lecie powstania sanktuarium maryjnego w Myślenicach, doszło do włamania i kradzieży koron. Nowe zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas mszy św. na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 r., a ponownej koronacji dokonał kard. Franciszek Macharski.

wkt/PAP
autor: Zespół wPolityce.pl

za: https://wpolityce.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.