Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Powiększa się front przeciwko Nagrodzie dla Strajku Kobiet

Kolejne stowarzyszenia włączają się w szeroki front protestu przeciwko przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet. Organizacja ta została wyróżniona przez Radę Miejską Wrocławia i odbierze nagrodę 24 czerwca, we wspomnienie św. Jana Chrzciciela.

Protest skierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Bohdana Aniszczyka wystosowało Stowarzyszenie Matek Katolickich. Prezentujemy poniżej cały tekst oświadczenia:

Jako Stowarzyszenia Matek Katolickich zwracamy się z wnioskiem o wycofanie decyzji przyznania Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stanowczo protestujemy przeciwko nagradzaniu tej grupy. Działała ona bezprawnie i, co należy podkreślić, nie reprezentowała wszystkich kobiet. Dodatkowo nie walczyła o prawa w sposób cywilizacyjny, a stosując nieeleganckie słowa, wręcz wulgaryzmy, obrażała godność kobiety. Żądając praw dla siebie pomijała prawa do życia dziecka.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Nagroda ta jest przyznawana za całokształt pracy i zasług na rzecz miasta. Strajkujące kobiety reprezentują jedynie wybraną grupę wrocławian - przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Przyznanie im Nagrody świadczy o dyskryminacji osób o innych przekonaniach, także tych, które ze względu na swoją religię nie przyjmują postulatów Strajku.

To jest obelgą dla naszego społeczeństwa. Większa części ludzi, w tym kobiet, nie popiera haseł głoszonych przez strajkujących, ani sposobu ich przekazywania. Ponadto nagrodzenie aktywistów, którzy w rzeczywistości, w żaden sposób nie przyczynili się do rozwoju miasta i jego kultury byłoby sprzeczne z sensem nadawania Miejskiej Nagrody.

Z poważaniem,

Maria Andrzejewska

Przyznanie Strajkowi Kobiet Nagrody Wrocławia podzieliło Radę Miejską. Podczas głosowania 22 kwietnia „za” opowiedziało się 19 z 37 głosujących radnych. Przeciw był cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz radni z Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa: Bohdan Aniszczyk, Jarosław Krauze, Mirosław Lach, Michał Piechel, Jerzy Józef Skoczylas i Edyta Skuła.

Oprócz samej decyzji Rady Miejskiej wiele emocji wzbudza fakt, że Nagroda zostanie wręczona 24 czerwca, czyli w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Świętego, który poniósł śmierć przez ścięcie za odważne mówienie o Prawdzie, krytyce rozpustnego życia i otwarte potępienie związku Heroda Antypasa z żoną brata.


za:www.niedziela.pl

***

Krępa Kościelna: symbole strajku kobiet na ścianie zabytkowego kościoła

Nieznani sprawcy namalowali na ścianie zabytkowego kościoła w Krępie Kościelnej w diecezji radomskiej symbole Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To cztery czerwone błyskawice metrowej wielkości. Śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku i obrazy uczuć religijnych prowadzi prokuratura rejonowa w Lipsku.

Sprawę dewastacji zgłosił proboszcz z parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. - To przykre zdarzenie. Szokujące jest to, że takie wydarzenie miało miejsce w małej miejscowości. Protest kobiet miał miejsce w piątek w pobliskim Lipsku, aktu wandalizmu dopuszczono się w nocy z piątku na sobotę - powiedział Radiu Plus Radom ks. Henryk Kowalczyk, proboszcz parafii.

Zdarzenie potwierdziła nadkomisarz Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji. - Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ustalamy sprawców, którzy farbą pomalowani zabytkowy kościół - powiedziała nadkomisarz Kucharska.

Obecny kościół parafialny został zbudowany według projektu architekta Rudolfa Mejera z Radomia, w latach 1911–1930 staraniem księży: Andrzeja Baltyna, Feliksa Horodyskiego i Józefa Drabowicza. Poświęcenie kościoła miało miejsce 29 czerwca 1930, a konsekracji dokonał bp. Piotr Gołębiowski w 1961. Kościół jest budowlą trzynawową, w stylu neogotyku nadwiślańskiego, zbudowaną z cegły czerwonej.

za:www.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.