Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Abp Skworc podziękował Orlenowi za wykupienie lokalnej prasy

Podczas wczorajszej mszy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wygłosił zaskakujące przemówienie. Duchowny dziękował w nim m.in. Orlenowi.

 W niedzielę odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich. Mszy świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Kazanie wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup dziękuje Orlenowi

Podczas swojego przemówienia kapłan nawiązał do niedawnych działań Orlenu. – I tak, jak dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej, a dostrzegamy tę zmianę w lokalnym "Dzienniku Zachodnim", tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu. A polską racją stanu jest również niedziela wolna od niekoniecznej pracy. Dzień Boga i człowieka. Niedziela jest Boża i nasza – mówił arcybiskup.

Ta wypowiedź nawiązywała do wcześniejszej przemowy hierarchy, w której to skrytykował sieć Kaufland za plany otwierania sklepów w niedzielę.

– Sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołączyła do firm, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedzielę niehandlową. Za zachodnią granicą handlować nie mogą, bo niedziela jest strzeżona w niemieckiej konstytucji, a u nas omijają prawo. W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie. Umowy o zakazie handlu nie można lekceważyć i podważać – mówił abp Skworc.

Przejęcie Polska Press

Na początku marca Orlen oficjalnie przejął Polska Press. Zakup spółki medialnej ma zwiększyć zyski koncernu oraz pomóc w dotarciu do szerszego grona klientów z ofertą Orlenu. Decyzja o odkupieniu od niemieckiej firmy Polska Press była wynikiem opracowanej wcześniej strategii rozwoju koncernu paliwowego.

O przejęciu Polska Press przez Orlen poinformowano na początku grudnia zeszłego roku. Z kolei na początku lutego 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie medialnej spólki. Urząd w uzasadnieniu decyzji wspomniał o wpływie tej decyzji na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej.

za:dorzeczy.pl

***

Osoby zatrudnione w Polska Press pracowały w fatalnych warunkach. Przejęcie niemieckiego koncernu przez PKN Orlen jest szansą na odrodzenie regionalnych mediów i poprawę warunków pracy dla dziennikarzy

Po odzyskaniu gazet i portali Polska Press przez polską spółkę Skarbu Państwa pojawia się szansa na poprawę sytuacji, odrodzenie regionalnych mediów i poprawę warunków pracy dla dziennikarzy – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Pod koniec 2020 roku Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, poinformował o zamiarze odkupienia wydawnictwa Polska Press, które było w rękach Niemiec. Wiadomość o odkupieniu koncernu przez polskiego inwestora spotkała się jednak z krytyką wielu środowisk w Europie oraz w Polsce, co wywołało „medialną burzę”.

    – W grudniu ub. roku, gdy zamiar odkupienia tych mediów ogłosił polski koncern PKN Orlen, rozpoczęła się wręcz ogólnoeuropejska histeria o łamaniu zasady niezależności i pluralizmu mediów w Polsce, a Deutsche Journalisten-Verband (Niemiecki Związek Dziennikarzy) zaraz po ujawnieniu tej informacji zaapelował do Komisji Europejskiej „o przyjrzenie się rozwojowi rynku gazet w Polsce”. Ponadto apelował o powiązanie kontroli mechanizmu praworządności i wolności słowa – przypomniała autorka felietonu.

Opinie, że Orlen zniszczy wolność polskich mediów oraz doprowadzi do ich upolitycznienia podzielali również politycy z opozycji oraz tzw. media mainstreamowe.

    – Jak bardzo fałszywe jest to twierdzenie wykazało badanie, jakie w ostatnich dwóch miesiącach przeprowadziło Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i Kurier Wnet wśród byłych i obecnych dziennikarzy spółki Polska Press. Wyniki tego badania są pod niektórymi względami wręcz porażające. Pokazują mechanizm upokarzania i wykorzystywania pracowników, jaki nie powinien mieć miejsc w żadnym zakładzie pracy, nie tylko w mediach. W dziennikarstwie jednak jest on wyjątkowo niebezpieczny. Zastraszanie, stawianie niewykonalnych zadań lub zadań nie do wykonania w normalnym czasie pracy, obniżanie zarobków i brak zabezpieczeń socjalnych –  to była rzeczywistość dziennikarzy w gazetach w Rzeszowie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu czy w Opolu – wyjaśniła dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaznaczyła, że w badaniu wzięło udział ok. 1/10 wszystkich dziennikarzy, którzy pracują w Polska Press. Tak duża liczba negatywnych opinii potwierdza tylko, że osoby zatrudnione w niemieckim wydawnictwie pracowały w fatalnych warunkach.

    – Uderzająca i wymowna była już odpowiedź na podstawowe pytanie zawarte w ankietach, które brzmiało: „Jak zmieniła się sytuacja w pracy po przejęciu Twojej gazety przez niemieckiego wydawcę?”. Ponad 70 proc. odpowiedziało wprost, że ta sytuacja się pogorszyła, spadły zarobki, pogorszyła się atmosfera i relacje przełożonych z podwładnymi. „To był wyzysk” – opisują dziennikarze – powiedziała felietonistka.

Dr Jolanta Hajdasz dla podkreślenia złej sytuacji, jaka miała miejsce w wydawnictwie, przytoczyła fragmenty wypowiedzi dziennikarzy, którzy opisywali, jak wyglądała praca w mediach należących do Polska Press.

    „W gazecie Prawica zawsze była przedstawiana jako zaściankowa, nietolerancyjna, homofoniczna i faszystowska, a Kościół jako siedlisko pedofilii. Natomiast opozycja była ukazywana w pozytywnym świetle. Wywiady przeprowadzano ze specjalistami, którzy mieli jasno określony światopogląd i liberalno-lewicowe poglądy. Gazeta straciła swój polski, regionalny charakter. Nawet życzenia na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc zmieniły swój charakter, ponieważ grafika w ogóle nie przypominała o charakterze tych świąt, co oburzało czytelników” – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz, cytując jednego z zatrudnionych dziennikarzy.

Więcej wypowiedzi dziennikarzy, którzy pracowali w Polska Press przed wykupieniem ich prezes polskiego właściciela, można przeczytać w raporcie przeprowadzonym przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i Kurier Wnet.

    – Zachęcam do lektury tego raportu każdego, kto dostrzega wpływ, jaki wywierają media na wszystkie dziedziny naszego życia i kto ma jeszcze wątpliwości, czy media mają narodowość i czy realizują własną strategię względem polityki, gospodarki, a nawet konkretnych osób. Wnioski z raportu są niestety jednoznaczne. Wydawnictwo Polska Press przez lata swojej obecności w Polsce prowadziło własną strategię polityczną oraz ekonomiczną. Wszystko wskazuje na to, iż wspierało w Polsce regionalnej interesy firm niemieckich oraz zajmowało się popieraniem tej opcji politycznej, która gwarantowała realizację tych interesów – podkreśliła Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich iwyraziła nadzieję na zmiany w mediach Polska Press po tym, jak wróciły one do Polski dzięki wykupieniu ich przez PKN Orlen.

    – Teraz po odzyskaniu gazet i portali  przez polską spółkę Skarbu Państwa pojawia się szansa na poprawę tej sytuacji, na odrodzenie regionalnych mediów i na poprawę warunków pracy dla dziennikarzy. Tylko od kierownictwa PKN Orlen zależy, jak wykorzysta tę szansę. Oby z pożytkiem dla debaty publicznej i nas wszystkich – podsumowała dr Jolanta Hajdasz.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.