Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Prof. Musiał: Powstawały SB-ckie mafie trudniące się przekrętami na pożydowskim majątku

W obszernym wywiadzie dla portalu wpolityce.pl historyk prof. Bogdan Musiał mówi m.in. o tym, jak działały na szeroką skalę oraz jak powstawały mafie trudniące się i specjalizujące w przekrętach na pożydowskim i rzekomo pożydowskim mieniu. - Chodziło o to, żeby szybko sprzedać i oczywiście byli kupcy, którzy chętnie to kupili za korzystną cenę. To było normalne. Ten proceder był na skalę masową

– stwierdził prof. Musiał.

Powstawały też mafie na tej płaszczyźnie, gdzie ubecja wiedziała, jakie majątki są bezspadkowe i szukano podobnego nazwiska wśród tych, którzy przeżyli Holokaust, wypisywano, że to jest rodzina, przejmowano ten majątek i szybko sprzedawano – wyjaśnia historyk.

- Ci ludzie przeważnie kupowali to w dobrej wierze i to są akty notarialne i to teraz odwrócić i stwierdzić, gdzie było oszustwo jest po prostu niemożliwe – wyjaśnia.

Jak podaje historyk, „na terenach zaanektowanych Niemcy wszystkich wywłaszczyli, Polaków i Żydów traktowanych podobnie. Majątek i domy tracili zarówno Polacy, jak i Żydzi – musieli je opuszczać, nie mieli prawa do swojej własności. Na terenach Generalnej Guberni – dzisiejsza Polska centralna – to wyglądało trochę inaczej. Tam Niemcy od razu skonfiskowali cały majątek żydowski. Wszystko: od aktywów, kont bankowych itd., przez domy, mieszkania”.

Z kolei po wkroczeniu Sowietów – jak dodaje – całe mienie, zarówno należące do rdzennych Polaków, jak też Polaków żydowskiego pochodzenia, całe mienie zostało znacjonalizowane. Najwięcej znacjonalizowano mienia należącego do Polaków. Po wojnie istniała możliwość odzyskania mienia, ale – jak podaje profesor – około 90 proc. właścicieli zostało w czasie wojny zamordowanych.

Powstawały też mafie na tej płaszczyźnie, gdzie ubecja wiedziała, jakie majątki są bezspadkowe i szukano podobnego nazwiska wśród tych, którzy przeżyli Holokaust, wypisywano, że to jest rodzina, przejmowano ten majątek i szybko sprzedawano – mówi prof. Musiał.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.