Polecane

Zakaz handlu w niedziele zgodny z Konstytucją! Czy jednoznaczny wyrok TK zakończy bezcelową dyskusję?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodnie z zapisami polskiej Ustawy Zasadniczej dwa przepisy ustanawiające zakaz handlu w niedziele są zgodne z najwyższym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju.

Na wtorkowym posiedzeniu TK rozpatrywał wniosek złożony w roku 2018 przez Konfederację Lewiatan. To bowiem właśnie wtedy, w roku 2018, w życie weszły przepisy stopniowo wygaszające handel w Dniu Pańskim.

Jednak nawet pomimo upływu czasu, zakaz handlu nadal wiąże się z wyjątkami, których jest w sumie aż 32. Chodzi o poczty, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, kawiarnie i inne podmioty. Ponadto od roku 2020, gdy przepisy uzyskały „pełną moc”, handel w sklepach jest dozwolony w 7 niedziel w roku. Wcześniej, w roku 2018 i 2019, takich dni było więcej. Kara za złamanie zakazu wynosi od tysiąca do 100 tys. złotych, a osoby wielokrotnie łamiące prawo muszą liczyć się z ograniczeniem wolności.

Ustawa ułatwiająca poświęcenie niedzieli Panu Bogu oraz rodzinie przez pracowników handlu nie spodobała się jednak niektórym grupom społecznym, zawodowo-biznesowym oraz partiom politycznym. O sprawdzenie zgodności przepisów z Ustawą Zasadniczą wnioskowała z kolei do Trybunału Konstytucyjnego Konfederacja Lewiatan.

TK orzekł jednak, że przepisy ustanawiające zakaz handlu w niedziele są zgodne z ustawą zasadniczą. Podobnie Trybunał zaakceptował 23-dniowe vacatio legis ustawy. Zdania odrębne do wyroku wyrazili Jarosław Wyrembak oraz Zbigniew Andrzejewski.

za:pch24.pl