Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Komisja zdecydowała ws. ustawy medialnej. Przyjęto poprawkę Kukiz’15

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła dziś z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji proponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zaakceptowano m.in. poprawkę Kukiz’15, odrzucono natomiast poprawkę Porozumienia.

Posłowie Mirosław Suchoń (Polska 2050), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO) i Jarosław Rzepa (KP-PSL) wnosili o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek został odrzucony. Za jego odrzuceniem zagłosowało 16 posłów, 12 posłów wniosek poparło, a jeden wstrzymał się od głosu.

Komisja odrzuciła też wniosek poseł Urszuli Augustyn z Koalicji Obywatelskiej o przeprowadzenie debaty publicznej. Przeciwko wnioskowi było 16 posłów, 12 posłów zagłosowało za przeprowadzeniem debaty i jeden się wstrzymał.

Poseł Marek Suski w czasie debaty zwracał uwagę na konieczność zabezpieczenia polskiego rynku medialnego. Wskazał, że proponowana nowelizacja zakłada jedynie doprecyzowanie obowiązujących już regulacji. W obowiązującej ustawie o radiofonii i telewizji, podkreślił, jest zapis, że media działające na podstawie koncesji mogą być w posiadaniu kapitału zagranicznego do poziomu 49 proc.

- „Problem polegał na tym, że te przepisy były nieprecyzyjne, można było je różnie interpretować” mówił. „Ten projekt ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie ze strony KRRiT w kwestii wejścia na nasz rynek dowolnych przedmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym podmiotów państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego” - wyjaśniał.

Polityk zwrócił przy tym uwagę na nasilające się ostatnio ataki wymierzone w Polskę, mogące być elementem wojny informacyjnej.

- „Nie jest wykluczone, że wrogie kraje mogłyby wejść do Polski wykupując jakieś media i szerzyć nieprawdę w naszym obszarze informacyjnym”-podkreślił.

Proponowane zmiany w ustawie medialnej mają uchronić Polskę przed tym zagrożeniem. Zwrócił też uwagę, że podobne, a nawet bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują również w innych państwach Unii Europejskiej.

Komisja przyjęła poprawkę zgłoszoną przez Marka Suskiego, która zakłada m.in. dodanie do artykułu 40. zapisu, że „przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Przyjęto też poprawkę Kukiz’15, która wyklucza możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa. Odrzucono natomiast poprawkę Porozumienia, w myśl której nowe przepisy nie dotyczyłyby państw OECD, w tym USA.

Za przyjęciem projektu z uwzględnionymi w czasie posiedzenia poprawkami głosowało 16 posłów, przeciw było 12, a jeden się wstrzymał.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.