Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Dr J. Hajdasz o PE w Radiu Maryja

Dr J. Hajdasz: To, co jest formułowane w PE ma na celu dyscyplinowanie naszego kraju, pod niektórymi względami mającymi wręcz znamiona sytuacji, w której dąży się do kolonizacji Polski przez UE

To, co jest w tej chwili formułowane w takich gremiach jak PE, służy tylko i wyłącznie uzasadnieniu bardzo negatywnych i kontrowersyjnych działań różnych instytucji europejskich w stosunku do Polski, mających na celu dyscyplinowanie naszego kraju, wręcz – powiedziałabym – pod niektórymi względami mającymi znamiona sytuacji, w której dąży się do kolonizacji Polski przez UE. To mocne słowa, ale chciałabym takiego mocnego, obrazowego porównania użyć – mówiła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję ws. „wolności mediów i dalszego pogarszania się praworządności w Polsce”. W dokumencie pojawia się sformułowanie „lex TVN”. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova przekonywała w czasie debaty, że KE ma obawy co do strategii repolonizacji mediów w Polsce

    Jest to zdumiewający brak elementarnej wiedzy na temat tego, jakie są fakty związane z nowelizacją tej ustawy i jakie są fakty dotyczące wolności słowa w Polsce. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo po prostu to, co jest w tej chwili formułowane w takich gremiach jak PE, służy tylko i wyłącznie uzasadnieniu bardzo negatywnych i kontrowersyjnych działań różnych instytucji europejskich w stosunku do Polski, mających na celu dyscyplinowanie naszego kraju, wręcz – powiedziałabym – pod niektórymi względami mającymi znamiona sytuacji, w której dąży się do kolonizacji Polski przez UE. To mocne słowa, ale chciałabym użyć takiego mocnego, obrazowego porównania – wskazała dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyjaśniła, dlaczego nie możemy mówić o zagrożeniu wolności słowa w Polsce w przypadku nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

    – W 2015 roku, na podstawie obowiązujących takich samych przepisów jak obecnie, które zakładają, że telewizja w Polsce może należeć tylko i wyłącznie do tych podmiotów, które należą do krajów europejskich (w momencie gdy weszliśmy do UE, inny kraj nie może mieć większościowego pakietu), w tym roku doszło również do transakcji, w której telewizja TVN została sprzedana w całości podmiotowi amerykańskiemu. Było to złamanie obowiązujących przepisów, tak jak byłoby to załamaniem ich dzisiaj, ale wtedy KRRiT pod szefowaniem pana Dworaka, który związany jest z Koalicją Obywatelską czy Platformą Obywatelską, wcześniej nie reagowała na to, że zastosowano taki wybieg i zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie firmę, która nie zatrudnia żadnych osób i jest przykrywką do tego, żeby formalnie była właścicielem właśnie tej telewizji – podkreśliła.

„Dzisiaj, kiedy mowa o przedłużeniu koncesji telewizji TVN, trzeba to prawo wyprostować” – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz.

    – Doprecyzować przepisy tylko w tym kierunku, żeby nie były możliwe takie transakcje, skoro obowiązują nas takie same przepisy, jak w krajach UE i o to w tej nowelizacji ustawy chodzi. Mam nadzieję, że starczy determinacji parlamentarzystom, także panu prezydentowi, żeby doprowadzić tę sprawę do końca mimo tego, co formowane jest np. w PE. Jeżeli przejdziemy do porządku dziennego nad tym, że można w tak prosty sposób obejść polskie przepisy, polskie prawo, to za chwilę okaże się, że Amerykanie się znudzą telewizją i sprzedadzą ją za dwa razy większe kwoty Chińczykom czy innym Rosjanom, komukolwiek innemu, komu przyjdzie do głowy, i nic nie będziemy mogli z tym zrobić – oceniła.

Viera Jourova w czasie debaty w PE skrytykowała proces przejęcia „Polska Press”.

    – Ta pani zapomina o tym, że w Europie są bardzo podobne przepisy i można dokonywać tego typu transakcji. Zresztą w innych krajach europejskich obowiązują restrykcje dotyczące procentów, jakie mogą mieć właściciele mediów w ogóle i są one bardzo rygorystyczne. W Niemczech media to jest sektor należący do segmentu gospodarki o podwyższonym bezpieczeństwie i z tego względu jest absolutnie konieczne, że co najwyżej 20, 30 proc. własności w mediach mogą mieć podmioty zagraniczne. Trzeba przykładać tę samą miarkę do wszystkich i widzieć, że jednym wolno więcej, a innym o wiele mniej – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy zwróciła uwagę, że „jeśli mówimy o telewizji TVN czy firmie >>Polska Press<< w tych czasach, kiedy należały jeszcze do niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau, to mamy dowody na to, w jak skandaliczny sposób były tam i są łamane prawa pracowników”.

    – Centrum Monitoringu Wolności Prasy w maju przygotowało obszerny raport na temat tego, jak traktowano dziennikarzy w czasach Verlagsgruppe Passau na początku XXI wieku, kiedy nastąpiła wręcz monopolizacja na rynku prasy regionalnej w Polsce. Dokument jest bardzo solidnie uzasadniony, z mnóstwem ankiet, które pisali dziennikarze opisujący sytuacje, w jakich przyszło im pracować. Naprawdę wstyd, że coś takiego miało miejsce obok nas – akcentowała dr Jolanta Hajdasz.  

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.