Polecane

Wzrost uprawnień UE

W środę podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO). W czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej opiniowano wniosek w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestniczenia we wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej.

Komisja rozpatrzyła dokument w sprawie notyfikacji i odnoszące się do niego stanowisko rządu, które pozytywnie zaopiniowała. Za głosowało 20 posłów, przeciw 13, nikt się nie wstrzymał.

Poseł PiS Sebastian Kaleta w dyskusji ocenił, że decyzja o ewentualnym przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej jest decyzją o „nader wysokim znaczeniu ustrojowym”, jeżeli chodzi o przekazywanie pewnych uprawnień na rzecz UE. Przywołał też m.in. raport Prokuratury Europejskiej, która „sama wskazuje, że jest instytucją niewydolną”. Wskazał, że dorobek tej prokuratury w walce z przestępstwami VAT-owskimi jest „nijaki w stosunku do polskiej prokuratury”.

Prokuratura Europejska, która rozpoczęła działalność 1 czerwca 2022 r., prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT na kwotę powyżej 10 mln euro.

Do tej pory do będącej organem Unii Europejskiej Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje UE, nie przystąpiło 5 – Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.

za:naszdziennik.pl