Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Prawda, przepowiadanie i autentyzm życia - tematem przyszłorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

„Prawda, przepowiadanie i prawdziwość życia w epoce mediów cyfrowych’ – tak brzmi hasło 45. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, które będzie obchodzone w przyszłym roku w całym Kościele katolickim. Hasło to, wybrane przez Benedykta XVI, ogłosiło 29 września Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Temat, wybrany przez Ojca Świętego, umieszcza pośrodku wszystkich procesów komunikowania osobę ludzką – stwierdza komunikat Biura. Zwraca uwagę, że nawet dziś, w czasach tak powszechnie opanowanych, a często wręcz uwarunkowanych przez nowe technologie, podstawowe znaczenia ma nadal wartość osobistego świadectwa. Chodzi o to, że aby postępować zgodnie z prawdą i włączać się w przepowiadanie, ci, którzy działają w świecie wymiany informacji, a zwłaszcza dziennikarze katoliccy, winni ją „gwarantować” prawdziwością życia, która nie może być mniejsza w czasach cyfrowych środków przekazu.

Technologia jako taka nie jest w stanie ani ustanowić, ani zwiększyć wiarygodności poszczególnych komunikatorów, nie może też służyć za źródło wartości, którymi kierowałoby się komunikowanie społeczne, gdy przekracza wciąż nowe bariery technologiczne – stwierdza dalej oświadczenie Biura Prasowego. Zauważa, że prawda musi pozostać mocnym i niezmiennym punktem odniesienia dla nowych środków przekazu i świata informacji cyfrowej, która jeszcze bardziej rozszerza granice informacji i wiedzy. W ten sposób może ona przybliżyć na płaszczyźnie teoretycznej to, co stanowi najważniejszy cel wszystkich działających w środkach przekazu.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Paweł VI w odpowiedzi na propozycje ojców Soboru Watykańskiego II, którzy m.in. wzywali do większego zaangażowania się Kościoła w świecie mediów. Pierwszy taki Dzień odbył się 7 maja 1967, a ogłoszone wówczas orędzie papieskie, zatytułowane „Środki komunikacji społecznej”, nosiło datę 1 maja owego roku. Od tamtego czasu Paweł VI ogłosił 12 takich orędzi (ostatnie z datą 23 kwietnia 1978), jego następca, Jan Paweł II – 12 (od 13. do 39.) i Benedykt XVI – dotychczas cztery, a obecne hasło jest piątym, które zaproponował.

Od wielu lat przyjął się zwyczaj, że okolicznościowe orędzie na kolejny Dzień Ojciec Święty ogłasza 24 stycznia danego roku, gdy Kościół katolicki wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy i prasy. Sam Dzień obchodzony jest w Kościele w różnych terminach, najczęściej w trzecią niedzielę maja, ale w Polsce jest to tradycyjnie trzecia niedziela września.

kg (KAI) / Watykan (kmk)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.