Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Biskupi upominają się o Telewizję Trwam

Episkopat Polski domaga się traktowania mediów katolickich na równi z innymi w procesie koncesyjnym i przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. To już kolejny apel polskich biskupów do decydentów z KRRiT. Czy zostanie usłyszany?


Temat mediów zarówno katolickich, jak i publicznych pojawił się w komunikacie z ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w sobotę zakończyło się we Wrocławiu. Obradom tym przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, a wziął w nich udział także nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Księża biskupi zaapelowali do rządu o opracowanie prawnych rozwiązań, gwarantujących publicznej telewizji i radiu pełnienie misji dla dobra wszystkich odbiorców. Zwrócili też uwagę na dyskryminację Telewizji Trwam. "Biskupi upominają się o traktowanie mediów katolickich na równi z innymi w procesie koncesyjnym i o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie" - czytamy w komunikacie.

To kolejny już raz w tym roku Konferencja Episkopatu Polski podnosi kwestię wolności mediów katolickich w Polsce. W komunikacie z poprzednich obrad, które odbywały się w marcu w Warszawie, księża biskupi potwierdzili wcześniejsze stanowisko Rady Stałej KEP. Gremium to już w styczniu w stanowczych słowach stwierdziło, że "wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej". Nie sposób też byłoby tu wymienić ogromnej liczby wypowiedzi w obronie Telewizji Trwam, jakie znalazły się w homiliach, przemówieniach i wywiadach pasterzy Kościoła w Polsce w ostatnim czasie. Niestety, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje zarówno głosy biskupów, jak i ponad 2 mln 200 tys. podpisów pod protestacyjnymi petycjami oraz ponad 80 wielotysięcznych marszów w obronie Telewizji Trwam. Tylko w ciągu ostatnich dni manifestacje przeszły ulicami pięciu polskich miast. Mimo wszystko nie można się zniechęcać. - Cierpliwość jest również cnotą chrześcijańską. I nie wolno nam się załamywać, tylko trzeba być konsekwentnym i zawsze trwać w prawdzie. A to jest równoznaczne z trwaniem przy Chrystusie. Chrześcijaństwo to wiara w to, że przy pomocy łaski Bożej prawda zawsze zwycięży. I na to liczymy. Nadal staram się być optymistą w kwestii przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, nowo wybrany przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Marek Zygmunt

za:www.naszdziennik.pl (on)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.