Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Abp Wacław Depo: Prawda zwycięży

Z nowym przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu ks. abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia Marek Zygmunt


Ekscelencjo, przede wszystkim serdecznie gratulujemy objęcia funkcji przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Jakie podstawowe wyzwania stoją dziś przed mediami?

- Dziękuję bardzo za gratulacje. Wysoko cenię sobie posługę Telewizji Trwam, Radia Maryja, "Naszego Dziennika" i liczę na owocną współpracę w pełnieniu mojej nowej funkcji. Wasza działalność opiera się przede wszystkim na prawdzie, która prowadzi do jedności. Bez jedności nie ma prawdy. To jest też podstawowe wyzwanie dla wszystkich mediów: nie manipulacja, ale wierność prawdzie.

To przede wszystkim powinno cechować wszystkich dziennikarzy, nie tylko katolickich...

- Chrześcijaństwo nie jest jedynie "religią księgi", ale jest także "religią Osoby". I dlatego rozpoznawanie prawdy poprzez osobę Chrystusa i za pomocą darów Ducha Świętego jest podstawowym zadaniem i obowiązkiem pracowników środków masowego przekazu, szczególnie tych katolickich. Oczywiście wszyscy ci, którzy tworzą media, odpowiadają za słowo mówione i drukowane, działają na rzecz środków społecznego przekazu, muszą być za to odpowiedzialni w sumieniu, wobec Boga i ludzi.

Episkopat Polski po raz kolejny upomniał się o Telewizję Trwam, która jest dyskryminowana w procesie cyfryzacji. Czy nie dziwi brak reakcji decydentów na głosy biskupów, miliony protestów i kilkadziesiąt marszów, które przeszły ulicami polskich miast?


- Cierpliwość jest również cnotą chrześcijańską. I nie wolno nam się załamywać, tylko trzeba być konsekwentnym i zawsze trwać w prawdzie. A to jest równoznaczne z trwaniem przy Chrystusie. Chrześcijaństwo to wiara w to, że przy pomocy łaski Bożej prawda zawsze zwycięży. I na to liczymy. Nadal staram się być optymistą w kwestii przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Mam bowiem nadzieję, że przyjdą czasy, w których nie będziemy musieli czekać na jakiekolwiek inne, mniej czy bardziej tragiczne wydarzenia, po to, żeby się znowu oprzeć na prawdzie. Ona nie powinna być przedmiotem manipulacji w mediach, ale elementem jedności zarówno w Kościele, jak i w rzeczywistości społecznej oraz narodowej. Musimy sprawiać, aby prawda zwyciężała we wszystkich sferach życia.

Dziękuję za rozmowę.

za:www.naszdziennik.pl (pkn)

***
Z listu
wystosowanego do JE abp. Wacława Depo
przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia DziennikarzyKilkuletni kontakt listowny, kiedy przesyłaliśmy książki – pokłosie kolejnych ogólnopolskich konferencji z cyklu „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” i otrzymywaliśmy odręczną odpowiedź od Adresata, dawał nam radość i poczucie niecodziennej bliskości.
Nie ukrywamy, iż również z tego powodu, z satysfakcją, przyjęliśmy wiadomość o powierzeniu właśnie Ekscelencji przewodzenie Radzie Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Wiemy, że ta funkcja – tak ważna w czasach narastającej agresji i wykorzystywania mediów do wypaczania rzeczywistości - dostała się w dobre ręce. Budowanie mostów do prawdy, po których będą mogli przechodzić również zagubieni w codziennym zgiełku w czasach posuniętej destrukcji, to niezwykle trudne zadanie.
Chcemy wierzyć, iż nasze środowisko będzie mogło być pomocne w tym dziele.

W imieniu zarządu i członków
Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy


Krzysztof Nagrodzki                                                                    Zygmunt Chabowski
Sekretarz Zarządu                                                                  Przewodniczący Zarządu

Łódź, 22 czerwca A.D. 2012

Copyright © 2017. All Rights Reserved.