Kościół o mediach

Mamy prawo do Ewangelii w mediach

Homilia ks. abp. Wacława Depo wygłoszona do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w Bazylice św. Piotra w Watykanie 7 listopada 2012 r. Eminencjo,

Księża Kardynałowie,

Bracia w posłudze biskupiej

i kapłańskiej,

Osoby życia konsekrowanego

na czele z Ojcem Prowincjałem Zgromadzenia Redemptorystów oraz Ojcem Tadeuszem, dyrektorem dzieł ewangelizacyjnych,

Drodzy Pielgrzymi Rodziny

Radia Maryja, Rodacy z Polski

i spoza granic Ojczyzny!

Przeżywamy jeszcze w całym Kościele oktawę modlitwy poświęconej tym, którzy poprzedzili nas w znaku wiary do Domu Ojca. A jednocześnie dzisiaj - gromadząc się na sprawowanie Eucharystycznej Ofiary, wieńczącej Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do grobów apostolskich i na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI - potwierdzamy prawdę o nas samych, że od naszego chrztu sami staliśmy się ludźmi Chrystusowej drogi. To On jest naszą Drogą do życia wiecznego. Pielgrzymujemy drogą wiary przez życie doczesne nie tylko z Chrystusem, ale i przez Niego. To On sam mówi do nas: "Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie" (J 14, 6). I w tym spotkaniu zaświadczamy, że mamy jeszcze jedną Drogę, a mianowicie "Drogę do Jezusa", a jest nią Maryja, Matka Boża. Sobór Watykański II określił ją "Matką w porządku łaski". Ona jest też "Łaską Drogi" do Kościoła i świata, a jest to droga macierzyńskiego orędownictwa. Trzeba to mocno zaznaczyć, że bez daru łaski Chrystusa Odkupiciela i bez daru Bożego macierzyństwa Maryi ludzkość do tej pory nie miałaby właściwej i prawdziwej historii, nie miałaby "motywów życia i nadziei"...

Odczytywane dzisiaj modlitwy Liturgii Eucharystycznej pouczają nas o tym, że za macierzyńskim wstawiennictwem Maryi wzrastamy w łasce i zostajemy uwolnieni od wszelkiego zła na ziemi. Jednocześnie przypominają nam, że każda życiowa ciemność i próba wiary może być rozświetlona tylko Słowem Bożym i jego mocą.

We fragmencie Listu do Rzymian św. Paweł Apostoł wyraził również wobec nas swoją wiarę i nadzieję, że Bóg w Jezusie Chrystusie dał nam "łaskę nowego stworzenia". I dlatego już nic nie będzie mogło nas od Niego oddzielić: "ani utrapienie, ani ucisk, prześladowania czy miecz; ani śmierć, ani życie, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe... Bo we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Chrystusowi, który nas umiłował"... (8, 35.38.37). I tak misterium Chrystusa zostało ujęte przez św. Pawła w sposób syntetyczny i kompletny. A on sam pozostał dla wszystkich pokoleń chrześcijan nie tylko ewangelizatorem prawdy o Jezusie, ale Jego świadkiem.

W Ewangelii św. Jana, który przekazał nam - jako jedyny z Ewangelistów - opis pierwszego cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej, znajdujemy bardzo ważne zdanie: "Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie" (2, 11). A więc nie przemiana wody w wino jest najważniejsza, o wiele głębszym cudem Kany jest wiara uczniów, którzy ponad tym znakiem zaczynają rozpoznawać świętą obecność Boga-Emmanuela, Boga pośród nas. Również w tym samym duchu wiary trzeba nam zrozumieć misję Maryi. Jej macierzyńskie pośrednictwo. Jak zaznaczył w swojej homilii w Fatimie w dniu 13 października 1996 roku kardynał Józef Ratzinger: "Maryja nie domaga się cudu od Syna... Przedkłada tak po prostu Panu trudność, w jakiej znaleźli się Jej przyjaciele. Maryja oddaje wszystko w ręce Jezusa, zdaje się na Niego i na Jego działanie. Nawet Jego pozorna odmowa Jej nie zniechęca. Zaufanie Maryi do Jezusa i Jej zjednoczenie z wolą Syna pozostają nienaruszone. W ten oto sposób poucza także nas, że powinniśmy w naszym odniesieniu do Boga Jemu zaufać i zdawać się wciąż na próbę i iść naprzód, pomimo odmowy. Za prorokiem Izajaszem przyjmujemy tę prawdę: "Myśli moje nie są waszymi myślami""...
Centrum zmagań o prawdę i wolność

Drodzy Bracia i Siostry!

Jak bardzo te słowa obecnego Papieża Benedykta XVI i Maryjne przesłanie jest dzisiaj aktualne na polskiej ziemi i w naszym pielgrzymim trudzie Rodziny Radia Maryja. Niezmiernie ważne jest więc to, abyśmy nie ulegali zwątpieniu, które podpowiada, że nie jesteśmy wysłuchani przez Jezusa w realizacji naszych dzieł ewangelizacyjnych. Albowiem, jak zaznaczy Sobór Watykański II w konstytucji dogmatycznej "Lumen gentium": "Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie - poczynając od zgody w Zwiastowaniu, z wiarą heroiczną pod Krzyżem - aż do wiekuistego wypełnienia się zbawienia wszystkich wybranych" (nr 62). To Ona w ekonomii łaski podprowadza nas do Syna i mówi, czego nam brak.

Jako wspólnota wiary w Chrystusa Odkupiciela i prowadzeni przez Maryję wierzymy, że w samym centrum zmagań o prawdę i wolność znajduje się ludzkie sumienie i jego wrażliwość na dobro i zło. A tym samym osobista odpowiedzialność przed Bogiem i historią. Jako Polacy mamy na to dowód w dziejach naszej własnej Ojczyzny. Drogi, którymi przedziera się prawda, są różne... I nieraz tam, gdzie zamykano jej - po ludzku sądząc - wszelkie wejścia, ona właśnie toruje sobie drogę, nazywając kłamstwo i zło po imieniu.

Jest więc rzeczą naturalną i zrozumiałą, że jako chrześcijanie i jako Polacy, obywatele ziemskiej ojczyzny, powinniśmy mieć prawo do kształtowania życia społecznego i politycznego w świetle swojej wiary i przekonań. Winniśmy mieć prawo do głoszenia prawdy Ewangelii i przekazywanego w mediach obrazu. Dlatego pytamy się otwarcie: W imię czego uchwala się restrykcyjne przepisy telekomunikacyjne, które utrudnią Radiu Maryja i Telewizji Trwam obecność w przestrzeni publicznej? Tendencja, aby wiarę zepchnąć do sfery prywatności, sprzeciwia się samej naturze wiary i jest dyskryminująca. Chrystus i Jego Ewangelia głoszona w Kościele i przez Kościół, również za pośrednictwem środków społecznego przekazu, nie przestanie być znakiem budowania przyszłości dla ludzi, jak również "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą"...
Przekaz Misji Piotrowej

Eminencjo, Księże Kardynale!

W zakończeniu naszego zamyślenia pragnę w duchu wdzięczności przywołać słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, które skierował w języku polskim do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze w lipcu tego roku: "Włączam się duchowo w modlitwę za Ojczyznę, za rodziny i o wolność słowa". Pragnę również przypomnieć, że za Twoim pośrednictwem, Eminencjo, na jubileusz 20-lecia Radia Maryja w dniu 1 grudnia 2011 roku, odczytane zostały słowa: "Wyrażam radość z faktu, że Radio Maryja i związana z nim Telewizja Trwam przekazują apostolskie posługiwanie zawarte w pielgrzymkach i audiencjach w języku polskim. Jest to wyraźny wkład w przybliżanie Misji Piotrowej w Polsce i wśród Polaków na obczyźnie".

Niech więc Rok Wiary, który przeżywamy wraz z całym Kościołem, odnowi naszą więź z Chrystusem za wstawiennictwem Maryi, Matki Kościoła. Dlatego w duchu modlitwy św. Klemensa Aleksandryjskiego wołajmy: "O kontemplację prawdziwego Boga objawionego w Chrystusie, abyśmy usunęli niepamięć o prawdzie i usunęli wszelkie ciemności, które nam przeszkadzają widzieć, jak mgła dla oczu... I niech zajaśnieje Chrystus-Światło z nieba dla wszystkich pogrążonych w mroku" (por. Protreptyk 113, z-114, 1).

Maryjo, Gwiazdo Nowej Ewangelizacji - prowadź! Amen.



za:www.naszdziennik.pl (kn)