Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Czarnym protestem” zajmie się prokuratura. Nie miały prawa tego zrobić

Zawiadomienie do prokuratury skierowała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Chodzi o bezprawne wykorzystanie logotypu związku przez organizatorów „czarnego protestu”. Symbol wykorzystano m.in. do celów promocyjnych. O sprawie jako pierwszy pisał portal niezalezna.pl.

Prokuratura wszczęła już czynności sprawdzające. Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz wyjaśnia, że zawiadomienie „Solidarności” ma związek z „nieuprawnionym wykorzystaniem znaku słowno-graficznego”, którego prawa należą do związku.


Nie ulega wątpliwości, że rozpowszechniana głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych grafika promująca „czarny protest” w sposób ewidentny nawiązuje do plakatu „W samo południe”, którego autorem jest Tomasz Sarnecki. Plakat powstał w związku z wyborami z 4 czerwca 1989 roku. Poza słynnym już cieniem Garry'ego Coopera, który w prawej dłoni zamiast rewolweru trzymał kartkę do głosowania w tle umieszczone zostało logo „Solidarności” autorstwa Jerzego Janiszewskiego.

Cała sprawa dotyczy wykorzystywanej do promocji „czarnego marszu” grafiki. Widać na niej słynne logo „Solidarności” i kobietę ubraną na czarną. Z tym, że to logo związku chronione jest prawami autorskimi.

Rzecznik NSZZ „Solidarność” jeszcze przed "czarnym protestem" od reportera niezalezna.pl dowiedział się o tej sytuacji.

- Jeszcze tego nie widziałem, ale na pewno zainteresujemy się sprawą. Nikt bowiem nie zwracał się o zgodę na wykorzystanie znaku "Solidarności'. Poza tym by jej nie dostał - tłumaczył nam Marek Lewandowski. - Będziemy reagować, a w jaki sposób, zależy od zachowania drugiej strony – mówił jeszcze przed „czarnym marszem” Marek Lewandowski.

Teraz swój finał sprawa znalazła w prokuraturze.

za:niezalezna.pl/87413-czarnym-protestem-zajmie-sie-prokuratura-nie-mialy-prawa-tego-zrobic

***

"Uprzejmie donoszę, że jestem organizatorką czarnego protestu". Na zawiadomienie prokuratury odpowiedziały m.in. posłanki .Nowoczesnej

Wczoraj Radio ZET poinformowało, że prokuratura chce wiedzieć, kto był organizatorem tzw. czarnego protestu w Warszawie. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która chce poznać dane osób odpowiedzialnych za manifestację.

Doniesie w tej sprawie złożyła Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Chodzi o nielegalne wykorzystanie znaku „Solidarność” przed manifestacją oraz podczas trwania protestu. Uczestnicy „Czarnego protestu” promowali się plakatem nawiązującym do słynnego „W samo południe” - zamiast rewolwerowca użyto wizerunku kobiety – tło z napisem „Solidarność” pozostało w miejscu.

„Czarny protest” był odpowiedzią na projekt autorstwa Ordo Iuris, który zaostrzał przepisy anty-aborcyjne. Ustawę odrzucił Sejm. W miniony poniedziałek na ulice Warszawy – według statystyk służb porządkowych – wyszło 17 tys. osób.

Na wezwanie prokuratury odpowiedziało 5 tys. Polek, w tym... posłanki .Nowoczesnej – Joanna Scheuring-Wielgus i Katarzyna Lubnauer.

za:telewizjarepublika.pl/quotuprzejmie-donosze-ze-jestem-organizatorka-czarnego-protestuquot-na-zawiadomienie-prokuratury-odpowiedzialy-min-poslanki-nowoczesnej,39201.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.