Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dorota Kania dla Frondy: Media w Polsce muszą służyć Polsce, nie obcemu kapitałowi

Joanna Jaszczuk, Fronda.pl: Sejmowa komisja kultury zamierza przyjrzeć się sytuacji własnościowej mediów działających w Polsce i pracować nad repolonizacją dużej części z nich

Dorota Kania, Gazeta Polska, Niezależna.pl: Od dłuższego czasu widać, jak nurtującym problemem jest to, że większość mediów znajduje się w rękach niemieckich. Najlepiej ten fakt obrazowała sytuacja przed wyborami. Media należące do niemieckich koncernów opowiadały się w zasadzie tylko po jednej stronie: PO i Nowoczesnej. Warto też sprawdzić, jak wygląda relacjonowanie np. sporu o Trybunał Konstytucyjny czy wydarzeń wokół ustawy antyaborcyjnej. Przyjrzałam się niedawno relacjonowaniu dwóch wydarzeń, zarówno w mediach konserwatywnych, jak i tych, które są w rękach niemieckich. Proszę zauważyć, że największym monopolistą w Polsce są media niemieckie. Przykładem jest Polska Press. Choć ma w nazwie „Polska”, kiedy przyjrzeć się bliżej, zobaczymy, że wydawnictwo to należy do niemieckiego holdingu. Przyjrzałam się relacjonowaniu dwóch wydarzeń: Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze i Czarnego Marszu.

Czarny Marsz, który był tak de facto poparciem dla zabijania dzieci. Objawiła się tu cywilizacja śmierci. Przez media znajdujące się w rękach niemieckich koncernów wydarzenie to było nagłaśniane przez wiele, wiele dni, a relacjonowane- z rozbiciem: miasta na godziny i marsze na minuty. Przypomnę, że np. w marszu w Warszawie liczbę uczestników szacowano na 17-20 tys., we Wrocławiu i w Krakowie udział wzięło mniej niż 20 tysięcy osób. Jeśli zaś chodzi o Wielką Pokutę, to na Jasnej Górze było wówczas ponad 120 tysięcy osób. Sama byłam na tym wydarzeniu i widziałam tłumy osób, które przyjechały się modlić. Czy było takie nagłośnienie? Nie. Mamy do czynienia z bardzo silną opcją ideologiczną, forsowaną przez niemieckich właścicieli mediów. Chodzi o to, by w Polsce narzucić określony światopogląd, zachowanie i wyeliminować, ewentualnie- bardzo zmarginalizować w naszym kraju prawicę i Kościół Katolicki. I dlatego uważam, że repolonizacja mediów jest konieczna. Media regionalne powinny z powrotem przejść w ręce polskich właścicieli. Nie możemy się zgodzić na koncentrację niemieckich mediów w Polsce.

Jako przykład mogę podać wydarzenia w Niemczech, gdy chciał wejść do tego kraju amerykański koncern. Zapobiegły temu m.in. ogromne protesty społeczne. Nie ma obcego kapitału na rynku prasowym w Niemczech. A co dzieje się u nas?

A jak takiej repolonizacji można dokonać?

Mogę jedynie powiedzieć z punktu widzenia dziennikarza, że istnieje taka potrzeba. Szczegółami tej sprawy powinni zająć się prawnicy, urząd antymonopolowy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Potrzebujemy w naszym kraju takich przepisów i takiego prawa, które służyłyby Polsce, a nie obcemu kapitałowi.

UOKiK w czasie rządów PO-PSL przysłużył się właśnie obcemu kapitałowi...


Oczywiście, przysłużył się, jednak zawsze można to zmienić. Potrzeba takich przepisów i takich działań, żeby nie dopuścić do sytuacji, jaka miała miejsce w 2013 r. A pokłosiem tego był tak naprawdę 2015 rok, bo to wówczas do totalnej koncentracji mediów niemieckich na rynku tytułów regionalnych.

Jaki jest tu interes niemieckich mediów?

Interes jest wyłącznie ideologiczny i polityczny- zmarginalizować, a z czasem całkiem wyeliminować prawicę i Kościół.

Przy okazji wydarzeń, które podała Pani jako przykłady: Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze czy Czarnego Protestu, odniosłam wrażenie, że może tu chodzić też o dezinformację, skłócanie Polaków: np. inicjatorki i uczestniczki protestu były podawane jako „polskie kobiety”, pars pro toto, podawano kłamliwe informacje nt. ustawy, ostatnio manipulowano wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego...

Jasne, że chodzi również o to. A dlaczego Kościół i konserwatyzm są taką solą w oku? Bo są tu skoncentrowane wartości patriotyczne i przywiązanie do naszej historii. Wartości historyczne są kultywowane właśnie przede wszystkim przez środowiska prawicowe i Kościół. Dlatego lepiej wprowadzać podziały, skłócać społeczeństwo i osłabiać, to, co jest w nas teraz silne...

Wspomniała Pani o protestach w Niemczech przeciwko obcemu kapitałowi. Skoro Niemcy sami bronią swojej podmiotowości, dlaczego przeszkadza im to u nas?

Chodzi tu o wpływy gospodarcze i polityczne. Niemcy zawsze sięgały dalej, jest to od początku wpisane w ich działania. Mają dominację w Unii Europejskiej i chcą zdominować również te najbardziej niepokorne państwa w Europie, jakimi są np. Polska, Czechy czy Słowacja.

Dziękuję za rozmowę.

za:www.fronda.pl/a/dorota-kania-dla-frondy-media-w-polsce-musza-sluzyc-polsce-nie-obcemu-kapitalowi,80464.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.