Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dorota Kania: Dominacja kapitału niemieckiego w mediach w Polsce jest ogromna!

– Nie pierwszy raz Axel Springer wchodzi w buty polityków. Przypomnijmy sobie sprawę Pawła Grasia, Donalda Tuska i prób dotarcia do szefów tego koncernu – podkreśliła Dorota Kania. Dziennikarka „Gazety Polskiej” i wicenaczelna portalu Niezalezna.pl była gościem programu „Minęła 20” w TVP Info. Rozmawiano o skandalicznym tekście Mathiasa Döpfnera, szefa niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego, który zaatakował prezesa Prawa i Sprawiedliwości w reakcji na zapowiedzi repolonizacji mediów.

Mathias Döpfner stoi na czele Axel Springer SE, jednego z największych koncernów wydawniczych w Europie. Zamieścił on tekst na portalu politico.eu, w którym zaatakował m.in. w Jarosława Kaczyńskiego.

Populiści, demokraci w niewielkim stopniu i dyktatorzy są w ogólnoświatowej ofensywie, odnosząc sukces za sukcesem – na ścieżce wytyczonej przez pogardę dla wolności intelektualnych i ograniczeń ekspresji, stosowaną przede wszystkim do zastraszania  

– napisał Döpfner.

Eksperci obawiają się, że wprowadzenie poprawek do polskiego prawa dotyczącego mediów będzie zgodne z modelem rosyjskim  

– dodał.

Czytaj więcej: Strach przed repolonizacją mediów. Szef Lisa wściekle o Kaczyńskim
– Czy w Polsce potrzebne są przepisy podobne do obowiązujących w większości państw europejskich, ograniczające koncentrację na rynku mediów? – zapytał prowadzący audycję Michał Rachoń.

Zdecydowanie tak. Dominacja kapitału niemieckiego w mediach w Polsce jest ogromna. To widać było już zresztą od pewnego czasu. Coraz więcej w tej chwili jest obszarów stuprocentowej dominacji. Myślę na przykład o segmencie prasy kobiecej czy prasy kolorowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę sprawę z tego, że biorąc do ręki tygodnik motoryzacyjny, czy gazetę sportową, mają wytwór niemieckiego koncernu. Tymczasem takiej sytuacji nie ma w Niemczech

– stwierdziła Dorota Kania.  

– Na rynku mediów drukowanych mamy jeden podmiot, który posiada zdecydowaną większość – ponad 80 procent lokalnych mediów, a one należą do firmy, z którą polski rząd i Polska nie ma nic wspólnego – przypomniał Michał Rachoń.

Jeżeli chodzi o telewizję, to rzeczywiście TVP jest potentatem. Mamy jednak taką sytuację, że są multipleksy. I niemal z każdego miasta, czy miasteczka można odebrać TVN czy Polsat. Nie da się więc tutaj mówić o monopolu. Natomiast jeśli chodzi o przełożenie na życie, to ma to kolosalne znaczenie - z jakiego państwa są dane media. Skąd się wzięły polskie obozy koncentracyjne? Proszę sobie przypomnieć, prześledzić chociażby prasę w Polsce – jak powoli rugowano słowo „niemieckie”. Były tylko „nazistowskie obozy”. Kiedy jest przywracanie historii Wrocławia, pisze się o Breslau, czy Szczecina – Stettin. Na tzw. Ziemiach Odzyskanych lokalne media utrzymują łączność z przedwojenną mapą

– wyjaśniła Dorota Kania.

To nie pierwszy raz, kiedy Axel Springer wchodzi w buty polityków. Przypomnijmy sobie sprawę Pawła Grasia, Donalda Tuska i prób dotarcia do szefów tego koncernu

– dodała.

Przypomnijmy, Cezary Gmyz ujawnił stenogramy rozmowy Jana Kulczyka z Pawłem Grasiem, nagranej wiosną 2014 roku. Podczas spotkania biznesmen miał proponować interwencje? w sprawie atakującego rząd gazety „Fakt” u niemieckiego włas´ciciela pisma. Zupełnie przypadkiem redaktor naczelny „Faktu” po kilku tygodniach zmienił się.


za: http://niezalezna.pl/94777-dorota-kania-dominacja-kapitalu-niemieckiego-w-mediach-w-polsce-jest-ogromna

Copyright © 2017. All Rights Reserved.