Czaputowicz o ustawie 447: Ma negatywny wydźwięk, ale prawo stoi po naszej stronie

– Naszym zdaniem ustawa ta jest nie fair, bo dzieli Polaków. Inna kwestią jest niepokój, który budzi. Ale to nie wynika z tej ustawy, lecz z różnych komentarzy, w których podnoszony jest ten problem. Prawo jest jednak po naszej stronie – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z portalem wPolityce.pl

Prezydent Donald Trump tzw. Ustawę 447 podpisał pomimo sprzeciwu m. in. Polonii. Istnieję obawy, że da ona podmiotom żydowskim narzędzia do ubiegania się o mienie ofiar Holokaustu, choć mienie to zgodnie z polskim prawem jest własnością Skarbu Państwa.

Rząd uspokaja, że nowe przepisy nie zagrażają Polsce. – Sama ustawa nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dotyczącego majątków. Chodzi bardziej o monitorowanie, jak te kwestie są rozwiązywane w poszczególnych państwach – wskazał minister spraw zagranicznych pytany o tę kwestię przez portal wPolityce.pl.

Czaputowicz zaznacza, że prawo jest po stronie Polski: – Mamy umowę z 1960 roku, na mocy której ponad 5 tysięcy wniosków o zadośćuczynienie dla obywateli amerykańskich zostało rozwiązanych pozytywnie. Stany Zjednoczone zobowiązały się do tego, że przejmują na siebie wszystkie roszczenia. Ta sprawa jest więc rozwiązana i prawnie zamknięta.

– Gdy USA zwróci się do nas, jak u nas kwestie restytucji są rozwiązywane, to oczywiście udzielimy wyjaśnień. Ustawę traktujemy jako niesprawiedliwą. Jeszcze raz podkreślę, że mówi ona o obywatelach polskich narodowości żydowskiej, a przecież w USA jest wielu Polaków, którzy nie są tej narodowości – wskazał szef polskiej dyplomacji.

447, czyli wielki skok na Polskę: https://dorzeczy.pl/63850/447-czyli-wielki-skok-na-Polske.html

Michalkiewicz: To prawdziwy koniec II Wojny Światowej – Polacy zapłacą Żydom za niemieckie zbrodnie: https://dorzeczy.pl/63902/Michalkiewicz-To-prawdziwy-koniec-II-Wojny-Swiatowej-Polacy-zaplaca-Zydom-za-niemieckie-zbrodnie.html

za:https://dorzeczy.pl