Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komu zawadzają Niezłomni

Władze Supraśla chcą wyrzucić tablicę ku czci Żołnierzy Niezłomnych z centrum miasta na jego obrzeża. Tablica mająca formę pomnika została ustawiona w pierzei ul. Rynek Kościuszki w Supraślu w marcu tego roku. Ufundowała ją za kilkadziesiąt tysięcy złotych

dr Krystyna Koneczny w imieniu rodów Konecznych i Kotowiczów wywodzących się z Kresów. Jak podkreśla, inicjatywę usytuowania w centrum miasta tablicy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych podjęła w zeszłym roku, w celu „symbolicznego, ale i wyraźnego zaznaczenia” „polskiego i patriotycznego charakteru” miasta. Lekarka zaznacza, że uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia urzędowe. Jednak po kilku dniach od postawienia tablicy miasto zmieniło zdanie w kwestii usytuowania pomnika i zwróciło się do fundatorki z prośbą o przeniesienie go w inne miejsce.

„Uważamy, że obecna lokalizacja może budzić wątpliwości, zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych” – stwierdził w piśmie do fundatorki Mariusz Żukowski, sekretarz gminy Supraśl. Plany renowacji rynku przewidują bowiem, że tablica znajdzie się między targowiskiem miejskim a „miejscem przeznaczonym na rozrywkę”. Wskazywał też na „powstałe niezadowolenie społeczne” z uwagi na „kształt tablicy”.

– Ta tablica przypomina po prostu nagrobek – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Mariusz Żukowski. Lekarka uważa, że władze miasta stosują nacisk na nią, żeby się zgodziła na przeniesienie pomnika. – A ja się nie zgodzę – zaznacza dr Krystyna Koneczny. Fundatorka wskazuje, że dopełniła wszystkich formalności przewidzianych przez prawo.

Drogi Czytelniku, cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”. /.../

Zenon Baranowski
Aktualizacja 17 maja 2018 (02:47)
Nasz Dziennik

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/197413,komu-zawadzaja-niezlomni.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.