Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prokuratura zawiadomiona ws. fałszywych oskarżeń wobec Fundacji Lux Veritatis

Przewodniczący Rady Instytutu Pamięć i Tożsamość Andrzej Jaworski złożył zawiadomienie do prokuratury na posłów Platformy Obywatelskiej. Wskazuje w nim, że Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk mogli dopuścić się naruszenia art. 212 Kodeksu karnego, który dotyczy zniesławienia.

Politycy Platformy kilka dni temu nazwali „polityczną korupcją” podpisanie umowy pomiędzy resortem kultury a Fundacją Lux Veritatis w sprawie budowy muzeum Jana Pawła II w Toruniu. [czytaj więcej]

Reakcja na to kłamstwo musiała nastąpić – wskazał w Radiu Maryja przewodniczący Rady Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II Andrzej Jaworski. Podkreślił też, że powodem ataku polityków PO na kolejne dzieło o. Tadeusza Rydzyka CSsR mógł być wyjątkowy cel działalności muzeum. [czytaj więcej]

    – To ma być pierwsze muzeum, które ma pokazać prawdę o Polakach, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów w sposób taki, że sami narażali swoje życie i wielokrotnie to życie tracili. Być może to nie podoba się Platformie Obywatelskiej. Zresztą ich lider powiedział kiedyś: „Polska to nienormalność”. Każde działanie, które może pokazać wielkość naszego narodu. To, że Instytut, to muzeum, zbada tę sprawę, jest ością ich w gardle i być może stąd te ataki – powiedział Andrzej Jaworski.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata.

Jednym z głównych zadań muzeum będzie upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

za:www.radiomaryja.pl

                                                                              ***

A. Jaworski: Przyszłe Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest atakowane przez PO, ponieważ pokaże prawdę o Polakach

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest atakowane przez PO, ponieważ pokaże prawdę o Polakach, którzy ratowali żydów w taki sposób, że sami narażali własne życie – mówił na antenie Radia Maryja we wtorkowych „Aktualnościach dnia” Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

W ubiegłym tygodniu Fundacja Lux Veritatis oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisały umowę dotyczącą budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Posłowie Platformy Obywatelskiej nazwali ją „polityczną korupcją” oraz „spłacaniem długów”.

Wypowiedzieli przy tym wiele słów, które należałoby jasno określić jako obelżywe – zaznaczył Andrzej Jaworski.

    – Nasza reakcja, czyli zgłoszenie do prokuratury ws. użytych słów, musiała się odbyć z kilku przyczyn. Przede wszystkim te wypowiedzi są kłamstwem. To nie jest żadna polityczna korupcja czy spłacanie długów, a jest to tylko i wyłącznie chęć zaszkodzenia przez PO kolejnym akcjom, które mają wprowadzać w Polsce normalność, mają uczyć patriotyzmu oraz tolerancji. Ich wystąpienie do CBA to jest nic innego, jak zniesławienie, co jest w Polsce traktowane jako przestępstwo – podkreślił.

Były poseł PiS stwierdził, że politycy PO nie chcą pozwolić na to, aby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” funkcjonowało normalnie i realizowało swoje statutowe zobowiązania.

    – Muzeum „Pamięć i Tożsamość” to jest coś, czego jeszcze w Polsce nie było. To jest uzupełnienie luki, które ma pokazać historię Polski. Historię narodu, który był zawsze tolerancyjny. Historię państwa, w którym obywatele mogli czuć się dobrze oraz było wiele różnych narodowości, które mogły ze sobą współistnieć – powiedział.

Warto się zastanowić, dlaczego atak PO dotyczący umowy na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” nastąpił akurat teraz – wskazał gość Radia Maryja.

    – Myślę, że ten atak nastąpił, ponieważ to ma być pierwsze muzeum, które ma pokazać prawdę o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali żydów w taki sposób, że sami narażali swoje życie i wielokrotnie to życie tracili. Być może to nie podoba się politykom PO. Przypomnijmy, że ich lider powiedział kiedyś, że Polska to „nienormalność” – mówił Andrzej Jaworski.

za:www.radiomaryja.pl
                                                                              ***

 Ks. P. Bortkiewicz o atakach PO na toruńskie muzeum: Problem ukazywania piękna i dramatu polskiej historii mogą mieć ci, którzy nie czują się Polakami

Problem ukazywania piękna i dramatu polskiej historii mogą mieć ci, którzy nie czują się Polakami. Próbują ugodzić, szargać dramat tamtych lat, dramaty konkretnych osób, zarówno Polaków, jak i Żydów, bo te losy zostały nierozłącznie związane. Takie działanie ma charakter godzący w dobro obu naszych narodów, dobro stosunków polsko-żydowskich – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Toruniu powstanie Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Wsparcie inicjatywy zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym elementem placówki będzie upamiętnienie i upowszechnienie informacji o ponad tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej Polski. Szczególnie uwzględnione będzie oddziaływanie nauki św. Jana Pawła II na losy Polski i świata.

    – My wszyscy, którzy czujemy się Polakami, odczuwamy ogromny deficyt braku należytej promocji historii naszej Ojczyzny i naszego narodu. Oczywiście mamy liczne placówki, muzea (…), ale niektóre z nich w przedziwny sposób przemilczają niektóre fakty, postaci i wartości, albo dotyczą jedynie epizodu w historii Polski. Potrzebujemy panoramicznego spojrzenia na całość dziejów Polski. Z jednej strony jest to pomysł niemożliwy do przedstawienia, ale z drugiej strony możliwość takiego przedstawienia daje szczególny pryzmat opisu dziejów przez Jana Pawła II. Mamy szczególnego przewodnika tej historii, który sam pisał dzieje, interpretował je i był prorokiem dziejów Polski. Jego autorytet sprawia, że można się porwać na coś, co wydaje się rzeczą niemożliwą, a więc opowiedzieć historię Polski w sposób zwarty, ukazując jej najgłębszy rdzeń, jakim są jej duchowe dzieje – podkreślił gość Radia Maryja.

Istotnym elementem muzeum będzie ekspozycja, która pokaże rzesze Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, często oddających w zamian własne życie. Świadectwa świadków docierają do Radia Maryja od 1995 r.

    – Przez lata byliśmy karmieni pedagogiką wstydu i pedagogiką kłamstwa dotyczącą nawet naszych najnowszych dziejów, nie mówiąc już o minionej przeszłości, którą w dobie PRL usiłowano zredukować w sposób gigantyczny karłowaciejąc naszą historię do lat 1944 i następnych. Szczególnym przejawem narracji kłamstwa i wstydu są dzieje II wojny światowej i stosunki polsko-żydowskie. Pośród całego morza koszmarów II wojny światowej, agresji dwóch państw totalitarnych – Niemiec i Rosji bolszewickiej – na Polskę, pośród morza cierpienia, okrucieństwa, zła i nieprawości pojawiają się liczne przykłady świadków heroizmu, świadków autentycznego bohaterstwa (…). Przyjacielem stawał się człowiek obcy – narodowościowo, etnicznie, wyznaniowo, religijnie. Dzisiaj musimy tę historię przypominać w trudnych warunkach. Cały szereg polityk historycznych – niemieckiej, zachodnioeuropejskiej, izraelskiej – próbuje nam narzucić odpowiedzialność moralną za zło tamtej epoki. W takich dramatycznych sytuacjach potrzebne są działania, które ratują naszą pamięć i tożsamość – wskazał etyk.

Plany budowy muzeum postanowiła jednak zaatakować Platforma Obywatelska powołując się na rzekomą korupcję polityczną. Politycy tej partii chcą, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało okoliczności podpisania umowy w tej sprawie przez Fundację Lux Veritatis i resort kultury

– Działania tych posłów pokazują dylemat rozdarcia. Najwyraźniej taki problem ukazywania piękna i dramatu polskiej historii mogą mieć przede wszystkim ci, którzy nie czują się Polakami. Jest to pogłębienie tego dramatu, bo są to ludzie, którzy występują (…) w płaszczyźnie antysemickiej. Nie tylko niszczą porozumienie, którego jesteśmy świadkami poprzez porozumienie toruńskie (…). Ci ludzie próbują w jakiś sposób ugodzić, szargać dramat tamtych lat, dramaty konkretnych osób, zarówno Polaków, jak i Żydów, bo te losy zostały nierozłącznie związane. Takie działanie ma charakter godzący w dobro obu naszych narodów, dobro stosunków polsko-żydowskich. Takie działanie powinno spotkać się z określoną reakcją – zaznaczył kapłan.

za:www.radiomaryja.pl
                                                                              ***

                                  PO atakuje plany budowy toruńskiego muzeum Pamięć i Tożsamość

Platforma Obywatelska atakuje plany budowy muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu i mówi o rzekomej politycznej korupcji. Politycy PO chcą by Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało okoliczności podpisania umowy w tej sprawie przez fundację Lux Veritatis i resort kultury. To zwykłe oszczerstwa, które zgłaszamy do prokuratury – mówi Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że wesprze budowę muzeum w Toruniu. Głównym celem placówki ma być upowszechnianie pamięci o ponad 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata – wyjaśnia Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy fundacji Lux Veritatis.

    – Właśnie on będzie nas prowadził w tym odnajdywaniu tożsamości – nas jako Polaków, nas jako chrześcijan. Chcemy pokazać jego słowami, jego świadectwami (…), czym jest Polska, czym jest narodowość, czym jest tożsamość i czym jest patriotyzm – tłumaczy Lidia Kochanowicz-Mańk.

To nie podoba się jednak Platformie Obywatelskiej.

    – Jesteśmy przekonani, że zachodzą wszelkie przesłanki, które pozwalają postawić tezę, że Tadeusz Rydzyk i jego prywatne interesy są traktowane w sposób specjalny przez rządzących – mówi Marin Kierwiński, poseł PO.

Posłowie Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński przyznanie dotacji w wysokości 70 milionów złotych na budowę muzeum nazywają „polityczną korupcją” i składają zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

    – Pamiętamy słowa pana prezydenta Dudy, który mówił na wiecu politycznym: „ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie”, i kompletnie nie wiedzieliśmy wtedy, że jest to de facto modlitwa wymyślona przez o. Tadeusza Rydzyka – dodał Cezary Tomczyk z PO.

To zwykłe oszczerstwa i kłamstwa, którymi musi zająć się prokuratura – mówi Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

    – Nie możemy pozwolić na to, żeby instytucje powołane i instytucje, które mają na celu dobro publiczne, były przez kogokolwiek zniesławiane – komentuje Andrzej Jaworski.

Jednym z głównych zadań muzeum będzie upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

    – Istotnym elementem, który spowodował, że zdecydowaliśmy się jako ministerstwo współprowadzić to muzeum i współfinansować tę inwestycję, jest fakt, że ośrodek toruński od wielu lat prowadzi prace naukowe nad dokumentacją relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – przyznaje prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dziwi zatem reakcja polityków Platformy Obywatelskiej.

    – Akcja tych posłów PO ma podłoże antysemickie, uderzające w pojednanie polsko-żydowskie, polsko-izraelskie realizowane przez instytut, które będzie miało realny wymiar także w pracach i działaniu muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II – tłumaczy Andrzej Jaworski.

Wniosek w sprawie działań posłów Tomczyka i Kierwińskiego trafi do prokuratury w najbliższych dniach.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.