Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Unieważnić samowolkę Sądu Najwyższego

PRAWO Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o prawne zakwestionowanie decyzji zawieszenia przez Sąd Najwyższy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym

Minister i prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału wniosek w uznaniu, że Sąd Najwyższy dopuścił się rażącego przekroczenia kompetencji, zawieszając przepisy ustawy o SN. Komunikat z informacją o wniosku opublikowała Prokuratura Krajowa.

W komunikacie zaznaczono, że SN w swoim sierpniowym postanowieniu nie tylko przyznał sobie kompetencję do udzielenia zabezpieczenia, ale „wręcz wykreował sprzeczny z konstytucją środek owego zabezpieczenia w postaci zawieszenia stosowania przepisów obowiązującej ustawy”. Na początku sierpnia Sąd Najwyższy skierował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN.

Chodzi o zapisy ustawowe, które określają zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Pretekstem do zadania takich pytań przez SN stała się rozpatrywana przez ten sąd sprawa dotycząca obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych w sytuacji, kiedy obywatel Polski prowadzi firmę w Czechach lub na Słowacji.

W składzie orzekającym znalazł się jeden z sędziów, który przekroczył 65. rok życia i trwa wobec niego procedura przenoszenia go w stan spoczynku lub ewentualnego pozostawienia na urzędzie. Jak podnosi w swoim wniosku do TK prokurator generalny, zawieszenie ustawy przez Sąd Najwyższy, było niedopuszczalne jako niemające uzasadnienia w polskim systemie prawnym.

Sąd Najwyższy, zawieszając przepisy, sięgnął do prawnej instytucji zabezpieczenia znanej z kodeksu cywilnego. Jak zaznaczono jednak we wniosku do TK, to środek prawny, który może stosować sąd I instancji w postępowaniach cywilnych, a nie Sąd Najwyższy rozpatrujący pytanie prawne w poszerzonym składzie siedmiu sędziów.

We wniosku do TK zaznaczono też, że skierowanie pytań do TSUE przez SN uderza w interes obywatela, którego dotyczy sprawa, która zawisła przed sądem. Wbrew jego interesom SN spowodował dodatkowe opóźnienie w rozstrzyganiu sprawy. Dodatkowo, jak zaznacza prokurator generalny, „Zabezpieczenie – wbrew podstawowym założeniom tej instytucji – nie zostało zastosowane w celu zabezpieczenia interesów obywatela będącego stroną postępowania toczącego się przed Sądem Najwyższym, lecz statusu pracowniczego sędziów SN orzekających w tej sprawie” – zaznaczono we wniosku do TK.


Autor: Maciej Marosz

za: https://gpcodziennie.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.