Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Konsul znieważony

Norweska policja zastosowała przemoc wobec polskiego dyplomaty. Konsulowi siłą uniemożliwiono kontakt z dzieckiem mającym polskie obywatelstwo, które urząd ds. opieki nad dziećmi (Barnevernet, BV) zabrał rodzicom.

Do incydentu doszło 21 czerwca w specjalnym ośrodku BV przeznaczonym do widzeń rodziców z odebranymi im dziećmi. To mała, 30-tysięczna miejscowość odległa 120 km od Oslo. Było to pierwsze spotkanie Polaków i ich sześcioletniego syna po zabraniu go ze szkoły przez urzędników BV tydzień wcześniej. Odbyło się w obecności pracowników norweskiego urzędu i tłumacza (początkowo nie chciano się w ogóle zgodzić na rozmowę po polsku).

Rodzice poprosili o obecność polskiego konsula, a ten wziął ze sobą także polską psycholog współpracującą z naszą placówką w Oslo. Według świadków, chłopiec ucieszył się ze spotkania z konsulem, bo usłyszał polską mowę. Przywitali się i zaczęli wchodzić do pomieszczenia przeznaczonego do widzeń. Konsul szedł z tyłu.

W drzwiach pracownica BV zagrodziła mu drogę i poinformowała, że nie może pozostać w pomieszczeniu. Przedstawiciel Polski zaprotestował, powołując się na konwencję wiedeńską i obowiązujące w Norwegii prawo. Wtedy wezwano policję i wyprowadzono go z budynku. BV oskarżył konsula o awanturowanie się. Sporządzony przez urząd raport stwierdza wręcz, że w zmowie z rodzicami chciał porwać dziecko. Polskiej psycholog, mimo że była tylko biernym świadkiem zajścia, zarzucono zakłócanie porządku publicznego. Oboje rodzice oraz dziecko mają wyłącznie polskie obywatelstwo. Mieszkają w Norwegii od 2007 roku. Chłopiec chodził do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Piotr Falkowski

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.