Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

"Chcemy satanizmu dla mas, nie dla elit": coraz większe kontrowersje wokół wystawy w Toruniu

Coraz większe emocje budzi zaplanowane na piątek otwarcie wystawy autorstwa Mariny Abramović. Artystka i performerka słynąca z dosadnych środków wyrazu zaprezentuje swoją twórczość w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Część środowisk katolickich zarzuca Abramović propagowanie satanizmu i już zaplanowano akcję protestacyjną.

Podczas czwartkowej konferencji, performerka odpierała te zarzuty, przekonując, że pogłoski o jej rzekomym satanizmie wynikają z niezrozumienia tego, co prezentuje w ramach performansów. Jednocześnie, oprócz modlitwy, internauci zaplanowali prześmiewczy "kontrprotest", w którym domagają się poddania Polski... "kultowi szatana".

Przed performansem, przed sztuką jest miłość. To najważniejsze dla człowieka uczucie. Gdy przeniosłam się od malowania do performansu, to zakochałam się w nim. Odbyła się we mnie przemiana. Publiczność zaczęła tworzyć sztukę razem ze mną. To było to - mówiła Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu. Dodała, że bardzo ważną rolę w życiu artysty odgrywa porażka. W jej ocenie sukces zależy od tego, ile wcześniej poniesie się porażek.

Trzeba wybierać się na nieznane terytoria. Jeżeli nie wejdziemy na tę drogę - nigdy do niczego nie dojdziemy - stwierdziła.

Przyznała, że wszystko, co przedstawia jest jej prawdziwą historią, a w jej życiu artystycznym jest wiele elementów zaczerpniętych z wyobraźni, a pogłoski o jej rzekomym satanizmie wynikają z niezrozumienia tego, co prezentuje w ramach performansów.

"Do czysta" to przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Abramović – działającej od około pięciu dekad artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej. Wystawa realizowana jest we współpracy z Moderna Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebek i Bundeskunsthalle w Bonn. Wystawę będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od 8 marca do 11 sierpnia br.

Wystawa oraz jej finansowanie wzbudziły sporo kontrowersji, o których pisały media. Tygodnik "Najwyższy czas", powołując się na niewymienianych z nazwiska "krytyków" Abramowić, napisał że artystka "przyjęła okultyzm jako sztukę performansu".

Na swoich wystawach prezentuje skandaliczne prace, a na scenie wykonuje różne "obrzędy" o tematyce satanistycznej, sięgając do magii, okultyzmu i szamanizmu. Ponadto artystka sama opowiada o przebytej podróży… przez piekło. Wtedy to miała doświadczyć "oświecenia". Te wydarzenia zostawiły wyraźne piętno na jej "twórczości"- pisze "Najwyższy Czas" i zapowiada zaplanowaną na 8 marca przez Krucjatę Różańcową za Ojczyznę modlitwę różańcową wokół budynku Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w czasie wernisażu wystawy.

W środę resort kultury poinformował, że "odmówił dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu".

Instytucja bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN w zaproszeniu na wydarzenie w sposób mogący sugerować, że MKiDN jest jednym ze współorganizatorów wystawy. Ministerstwo dwukrotnie, w 2017 i 2018 r., odrzuciło wniosek CSW o dotację na organizację wystawy
 - podało MKiDN.

Oprócz zaplanowanego protestu i modlitwy pod Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, internauci zorganizowali "kontrprotest". Jego uczestnicy domagają się... "poddania Polski kultowi szatana":

Już w najbliższy piątek, 8 marca, w grodzie Kopernika, piernika i Rydzyka odbędzie się wiekopomna uroczystość poddania Polski kultowi szatana. Główną wodzirejką wydarzenia ma być sama Marina Abramovic, obecne oczywiście będą miejscowe elity. Ale my chcemy satanizmu dla mas, nie dla elit! Stawmy się tam licznie! Gniezno kolebką polskiego chrześcijaństwa - Toruń kolebką polskiego satanizmu! A w przyszłości 8 marca dniem wolnym od pracy!.- ironizują organizatorzy wydarzenia.

za:niezalezna.pl

***
Resort Kultury o promocji satanizmu: odmówiliśmy dotacji, wykorzystano nasz logotyp!

W środę pojawiła się informacja, że w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej dojdzie do wernisażu „artystki” odwołującej się w swojej „sztuce” do okultyzmu i satanizmu. Przeciwko „imprezie” powstał protest, a w sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W mejlu przesłanym do redakcji PCh24 czytamy, że toruńska instytucja „bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN”. Resort zaprzeczył również, że finansuje skandaliczny pokaz.
 
„MKiDN dwukrotnie odmówiło dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu” – czytamy w przesłanym nam mejlu.

„Instytucja bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN w zaproszeniu na wydarzenie w sposób mogący sugerować, że MKiDN jest jednym ze współorganizatorów wystawy. Ministerstwo dwukrotnie, w 2017 i 2018 r., odrzuciło wniosek CSW o dotację na organizację wystawy” – dodają przedstawiciele resortu kultury.

Ponadto Ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z prawem instytucją zarządza jej dyrektor. Dlatego też to on ponosi odpowiedzialność za działalność, w tym za politykę wystawienniczą i repertuar, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Warto jednak odnotować, że resort informuje nas także o współprowadzeniu toruńskiej instytucji, która zaprosiła „artystkę” odwołującą się do satanizmu, magii i okultyzmu. „Od 2005 r. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu jest instytucją kultury współprowadzoną przez Gminę Miasta Toruń, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym organizatorem CSW jest Gmina Miasta Toruń” – czytamy.

Ponadto – zgodnie z informacją na stronie CSW – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansuje, razem z miastem Toruń i województwem kujawsko-pomorskim, toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej.

za:www.pch24.pl

***

Przekazane od Agnieszka Wasila:

Pt 8.03.2019 w Centrum Sztuki Wspolcz. w Toruniu godz 18 00 odbedzie sie zamkniete spotkanie miejscowych elit na satanistycznym wernisazu Mariny Abramowicz (USA), majace na celu poddanie Polski kultowi szatana.

PROSBA: spontanicznie zbieramy sie w tym cza sie wokol budynku CSW, by w ciszy modlic sie rozancem. Kto nie moze - niech laczy sie na Mszy Sw lub w domu. Panie, przebacz Polakom ...
(taka modlitwa zablokowala na stadionie w Rosji 'uzdrawianie' moca zla innej satanistce, gdy wielbiacy Boga chrzescijanie otoczyli stadion). Kilku ksiezy modli sie za nas i bedzie z nami

Kochani,  sprawdzalam w internecie, to jest prawda. To spotkanie zaplanowano z udzialem kilkuset osob. bilety platne i wcale nie tanie. rozprowadzane przez internet od konca stycznia.
Zreszta poczytajcie sami -wpisujemy  w przegladarke Marina Abramowic -wystawa w Toruniu.Ta kobieta mieszka w.USA choc pochodzi z b. Jugoslawii. Ma 72 lata.....

Copyright © 2017. All Rights Reserved.